Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹270. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹250. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 2.Shop A sells 6 plates of idli for ₹330. Shop B sells 3 plates of idli for ₹150. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 3.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹275. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹480. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 4.Shop A sells 3 samosas for ₹48. Shop B sells 6 samosas for ₹108. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 5.Shop A sells 5 plates of idli for ₹275. Shop B sells 2 plates of idli for ₹90. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹150. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹330. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.A 5 kg bag of dal costs ₹660. A 10 kg bag costs ₹1350. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 8.Shop A sells 6 notebooks for ₹300. Shop B sells 3 notebooks for ₹165. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.Shop A sells 6 mangoes for ₹120. Shop B sells 3 mangoes for ₹120. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 10.A 2 kg bag of dal costs ₹248. A 10 kg bag costs ₹1290. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 11.A 2 kg bag of potatoes costs ₹50. A 1 kg bag costs ₹32. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 12.Shop A sells 2 plates of idli for ₹70. Shop B sells 6 plates of idli for ₹330. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 13.A 10 kg bag of rice costs ₹620. A 1 kg bag costs ₹58. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 14.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹470. A 1 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.A 10 kg bag of onions costs ₹320. A 5 kg bag costs ₹105. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 16.A 5 kg bag of onions costs ₹125. A 2 kg bag costs ₹90. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 17.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹420. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹230. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 18.Shop A sells 4 samosas for ₹52. Shop B sells 2 samosas for ₹28. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 19.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹300. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹150. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 20.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹112. A 5 kg bag costs ₹135. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 21.Shop A sells 5 mangoes for ₹175. Shop B sells 3 mangoes for ₹75. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 22.Shop A sells 3 notebooks for ₹135. Shop B sells 5 notebooks for ₹300. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 23.A 2 kg bag of dal costs ₹258. A 10 kg bag costs ₹1480. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 24.Shop A sells 2 cricket balls for ₹200. Shop B sells 3 cricket balls for ₹330. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.Shop A sells 6 plates of idli for ₹300. Shop B sells 2 plates of idli for ₹60. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 26.A 10 kg bag of potatoes costs ₹220. A 1 kg bag costs ₹32. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 27.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹200. A 2 kg bag costs ₹100. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹70. A 1 kg bag costs ₹31. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 29.Shop A sells 2 notebooks for ₹110. Shop B sells 4 notebooks for ₹140. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 30.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹150. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹540. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹60. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 32.A 10 kg bag of rice costs ₹710. A 2 kg bag costs ₹84. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 33.Shop A sells 3 pens for ₹63. Shop B sells 2 pens for ₹40. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 34.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹155. A 10 kg bag costs ₹520. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 35.A 1 kg bag of potatoes costs ₹32. A 10 kg bag costs ₹350. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 36.Shop A sells 2 cricket balls for ₹250. Shop B sells 4 cricket balls for ₹460. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 37.A 5 kg bag of dal costs ₹545. A 10 kg bag costs ₹1080. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 38.A 2 kg bag of sugar costs ₹88. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 39.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹330. A 5 kg bag costs ₹170. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 40.A 2 kg bag of dal costs ₹240. A 10 kg bag costs ₹1250. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
Answer key
- 50
- 50
- Shop A
- Shop A
- Shop B
- 55
- 3
- 50
- 20
- 5
- 7
- Shop A
- 1 kg bag
- 1
- 11
- 20
- 70
- Shop A
- Shop A
- 5 kg bag
- Shop B
- 45
- 19
- 100
- Shop B
- 10 kg bag
- 10
- 1 kg bag
- 35
- Shop A
- 12
- 2 kg bag
- Shop B
- 5 kg bag
- 1 kg bag
- Shop B
- 10 kg bag
- 2
- 1
- 2 kg bag
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids