← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 408 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹34. A 10 kg bag costs ₹450. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  2. 2.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹44. A 10 kg bag costs ₹450. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  3. 3.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹62. A 1 kg bag costs ₹35. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  4. 4.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹475. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹345. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  5. 5.Shop A sells 3 cricket balls for ₹375. Shop B sells 2 cricket balls for ₹270. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  6. 6.A 10 kg bag of rice costs ₹660. A 1 kg bag costs ₹40. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  7. 7.A 10 kg bag of sugar costs ₹450. A 2 kg bag costs ₹82. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  8. 8.Shop A sells 6 plates of idli for ₹270. Shop B sells 2 plates of idli for ₹110. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  9. 9.A 10 kg bag of sugar costs ₹430. A 2 kg bag costs ₹80. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  10. 10.A 1 kg bag of dal costs ₹148. A 5 kg bag costs ₹460. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  11. 11.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹270. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹560. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  12. 12.Shop A sells 6 pens for ₹102. Shop B sells 5 pens for ₹105. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  13. 13.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹175. A 2 kg bag costs ₹76. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  14. 14.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹90. A 1 kg bag costs ₹40. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  15. 15.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹450. A 1 kg bag costs ₹52. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  16. 16.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹30. A 2 kg bag costs ₹62. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  17. 17.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹660. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹270. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  18. 18.A 1 kg bag of dal costs ₹104. A 10 kg bag costs ₹1310. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  19. 19.Shop A sells 3 mangoes for ₹90. Shop B sells 6 mangoes for ₹210. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  20. 20.Shop A sells 6 plates of idli for ₹360. Shop B sells 5 plates of idli for ₹275. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  21. 21.A 5 kg bag of dal costs ₹565. A 2 kg bag costs ₹214. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  22. 22.Shop A sells 6 samosas for ₹96. Shop B sells 2 samosas for ₹30. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹210. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹400. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  24. 24.A 10 kg bag of dal costs ₹1010. A 1 kg bag costs ₹141. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  25. 25.Shop A sells 6 samosas for ₹90. Shop B sells 3 samosas for ₹54. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  26. 26.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹120. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹380. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  27. 27.Shop A sells 6 notebooks for ₹180. Shop B sells 2 notebooks for ₹70. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  28. 28.A 1 kg bag of potatoes costs ₹39. A 5 kg bag costs ₹105. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  29. 29.Shop A sells 4 pens for ₹64. Shop B sells 3 pens for ₹30. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  30. 30.Shop A sells 2 pens for ₹24. Shop B sells 4 pens for ₹68. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  31. 31.A 5 kg bag of potatoes costs ₹180. A 1 kg bag costs ₹26. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  32. 32.Shop A sells 4 mangoes for ₹160. Shop B sells 5 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  33. 33.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹480. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹220. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  34. 34.A 2 kg bag of onions costs ₹112. A 1 kg bag costs ₹31. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  35. 35.Shop A sells 4 pens for ₹100. Shop B sells 3 pens for ₹30. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  36. 36.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹400. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹580. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  37. 37.Shop A sells 3 samosas for ₹54. Shop B sells 2 samosas for ₹30. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  38. 38.Shop A sells 6 cricket balls for ₹870. Shop B sells 5 cricket balls for ₹525. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  39. 39.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹160. A 10 kg bag costs ₹360. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  40. 40.Shop A sells 3 mangoes for ₹75. Shop B sells 2 mangoes for ₹80. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. 1 kg bag
  2. 1 kg bag
  3. 4
  4. Shop A
  5. Shop A
  6. 1 kg bag
  7. 4
  8. Shop A
  9. 3
  10. 56
  11. 90
  12. 17
  13. 3
  14. 5
  15. 7
  16. 1 kg bag
  17. Shop B
  18. 1 kg bag
  19. Shop A
  20. Shop B
  21. 2 kg bag
  22. Shop B
  23. Shop A
  24. 10 kg bag
  25. Shop A
  26. Shop A
  27. Shop A
  28. 18
  29. 10
  30. 12
  31. 1 kg bag
  32. Shop B
  33. 80
  34. 25
  35. 10
  36. 80
  37. 15
  38. Shop B
  39. 5 kg bag
  40. 25

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids