Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹34. A 10 kg bag costs ₹450. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 2.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹44. A 10 kg bag costs ₹450. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 3.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹62. A 1 kg bag costs ₹35. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 4.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹475. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹345. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 5.Shop A sells 3 cricket balls for ₹375. Shop B sells 2 cricket balls for ₹270. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.A 10 kg bag of rice costs ₹660. A 1 kg bag costs ₹40. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 7.A 10 kg bag of sugar costs ₹450. A 2 kg bag costs ₹82. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 8.Shop A sells 6 plates of idli for ₹270. Shop B sells 2 plates of idli for ₹110. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 9.A 10 kg bag of sugar costs ₹430. A 2 kg bag costs ₹80. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.A 1 kg bag of dal costs ₹148. A 5 kg bag costs ₹460. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 11.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹270. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹560. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 12.Shop A sells 6 pens for ₹102. Shop B sells 5 pens for ₹105. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹175. A 2 kg bag costs ₹76. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 14.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹90. A 1 kg bag costs ₹40. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹450. A 1 kg bag costs ₹52. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 16.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹30. A 2 kg bag costs ₹62. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 17.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹660. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹270. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 18.A 1 kg bag of dal costs ₹104. A 10 kg bag costs ₹1310. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 19.Shop A sells 3 mangoes for ₹90. Shop B sells 6 mangoes for ₹210. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 20.Shop A sells 6 plates of idli for ₹360. Shop B sells 5 plates of idli for ₹275. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 21.A 5 kg bag of dal costs ₹565. A 2 kg bag costs ₹214. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 22.Shop A sells 6 samosas for ₹96. Shop B sells 2 samosas for ₹30. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹210. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹400. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 24.A 10 kg bag of dal costs ₹1010. A 1 kg bag costs ₹141. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 25.Shop A sells 6 samosas for ₹90. Shop B sells 3 samosas for ₹54. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 26.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹120. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹380. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 27.Shop A sells 6 notebooks for ₹180. Shop B sells 2 notebooks for ₹70. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 28.A 1 kg bag of potatoes costs ₹39. A 5 kg bag costs ₹105. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 29.Shop A sells 4 pens for ₹64. Shop B sells 3 pens for ₹30. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 30.Shop A sells 2 pens for ₹24. Shop B sells 4 pens for ₹68. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 31.A 5 kg bag of potatoes costs ₹180. A 1 kg bag costs ₹26. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 32.Shop A sells 4 mangoes for ₹160. Shop B sells 5 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 33.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹480. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹220. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.A 2 kg bag of onions costs ₹112. A 1 kg bag costs ₹31. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 35.Shop A sells 4 pens for ₹100. Shop B sells 3 pens for ₹30. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 36.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹400. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹580. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 37.Shop A sells 3 samosas for ₹54. Shop B sells 2 samosas for ₹30. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.Shop A sells 6 cricket balls for ₹870. Shop B sells 5 cricket balls for ₹525. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 39.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹160. A 10 kg bag costs ₹360. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 40.Shop A sells 3 mangoes for ₹75. Shop B sells 2 mangoes for ₹80. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- 1 kg bag
- 1 kg bag
- 4
- Shop A
- Shop A
- 1 kg bag
- 4
- Shop A
- 3
- 56
- 90
- 17
- 3
- 5
- 7
- 1 kg bag
- Shop B
- 1 kg bag
- Shop A
- Shop B
- 2 kg bag
- Shop B
- Shop A
- 10 kg bag
- Shop A
- Shop A
- Shop A
- 18
- 10
- 12
- 1 kg bag
- Shop B
- 80
- 25
- 10
- 80
- 15
- Shop B
- 5 kg bag
- 25
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids