Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 4 samosas for ₹64. Shop B sells 6 samosas for ₹90. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 2.A 1 kg bag of potatoes costs ₹37. A 2 kg bag costs ₹40. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.A 2 kg bag of rice costs ₹112. A 1 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 4.Shop A sells 4 pens for ₹56. Shop B sells 6 pens for ₹132. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 5.A 1 kg bag of dal costs ₹101. A 2 kg bag costs ₹234. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 6.Shop A sells 6 cricket balls for ₹720. Shop B sells 2 cricket balls for ₹260. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹255. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹240. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 8.Shop A sells 3 pens for ₹45. Shop B sells 4 pens for ₹76. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.Shop A sells 5 plates of idli for ₹200. Shop B sells 3 plates of idli for ₹105. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 10.Shop A sells 6 pens for ₹132. Shop B sells 2 pens for ₹32. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 11.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹220. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹255. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 12.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹180. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.Shop A sells 4 plates of idli for ₹140. Shop B sells 3 plates of idli for ₹165. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 14.A 2 kg bag of dal costs ₹258. A 5 kg bag costs ₹515. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.Shop A sells 5 pens for ₹125. Shop B sells 4 pens for ₹76. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 16.Shop A sells 4 mangoes for ₹100. Shop B sells 2 mangoes for ₹60. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹245. A 2 kg bag costs ₹80. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 18.Shop A sells 5 notebooks for ₹175. Shop B sells 2 notebooks for ₹90. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 19.A 10 kg bag of rice costs ₹430. A 1 kg bag costs ₹41. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.A 1 kg bag of rice costs ₹73. A 2 kg bag costs ₹82. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.Shop A sells 4 cricket balls for ₹560. Shop B sells 2 cricket balls for ₹200. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 22.Shop A sells 5 plates of idli for ₹200. Shop B sells 6 plates of idli for ₹330. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹34. A 2 kg bag costs ₹76. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 24.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹275. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹200. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 25.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹160. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹580. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.Shop A sells 2 pens for ₹26. Shop B sells 5 pens for ₹100. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.A 5 kg bag of rice costs ₹285. A 1 kg bag costs ₹53. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 28.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹575. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹480. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 29.A 1 kg bag of rice costs ₹41. A 5 kg bag costs ₹350. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 30.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹410. A 1 kg bag costs ₹31. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 31.A 1 kg bag of sugar costs ₹48. A 2 kg bag costs ₹82. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 32.Shop A sells 4 plates of idli for ₹160. Shop B sells 2 plates of idli for ₹60. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 33.Shop A sells 2 mangoes for ₹40. Shop B sells 5 mangoes for ₹200. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 34.A 10 kg bag of sugar costs ₹400. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 35.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹450. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹280. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 36.Shop A sells 3 pens for ₹51. Shop B sells 2 pens for ₹38. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 37.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹345. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹325. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.Shop A sells 3 pens for ₹66. Shop B sells 4 pens for ₹100. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 39.Shop A sells 2 samosas for ₹28. Shop B sells 4 samosas for ₹48. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 40.Shop A sells 2 plates of idli for ₹60. Shop B sells 6 plates of idli for ₹270. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
Answer key
- 15
- 17
- 1 kg bag
- 14
- 1 kg bag
- 120
- 85
- 15
- Shop B
- Shop B
- 55
- 6
- Shop A
- 26
- Shop B
- 25
- 2 kg bag
- Shop A
- 2
- 32
- 100
- Shop A
- 4
- Shop B
- 80
- 13
- 1 kg bag
- Shop B
- 29
- 1 kg bag
- 2 kg bag
- Shop B
- Shop A
- 2
- Shop B
- 17
- 65
- Shop A
- Shop B
- Shop A
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids