← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 416 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 4 samosas for ₹64. Shop B sells 6 samosas for ₹90. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  2. 2.A 1 kg bag of potatoes costs ₹37. A 2 kg bag costs ₹40. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.A 2 kg bag of rice costs ₹112. A 1 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  4. 4.Shop A sells 4 pens for ₹56. Shop B sells 6 pens for ₹132. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  5. 5.A 1 kg bag of dal costs ₹101. A 2 kg bag costs ₹234. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  6. 6.Shop A sells 6 cricket balls for ₹720. Shop B sells 2 cricket balls for ₹260. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  7. 7.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹255. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹240. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  8. 8.Shop A sells 3 pens for ₹45. Shop B sells 4 pens for ₹76. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells 5 plates of idli for ₹200. Shop B sells 3 plates of idli for ₹105. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  10. 10.Shop A sells 6 pens for ₹132. Shop B sells 2 pens for ₹32. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  11. 11.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹220. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹255. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  12. 12.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹180. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.Shop A sells 4 plates of idli for ₹140. Shop B sells 3 plates of idli for ₹165. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  14. 14.A 2 kg bag of dal costs ₹258. A 5 kg bag costs ₹515. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  15. 15.Shop A sells 5 pens for ₹125. Shop B sells 4 pens for ₹76. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  16. 16.Shop A sells 4 mangoes for ₹100. Shop B sells 2 mangoes for ₹60. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹245. A 2 kg bag costs ₹80. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  18. 18.Shop A sells 5 notebooks for ₹175. Shop B sells 2 notebooks for ₹90. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  19. 19.A 10 kg bag of rice costs ₹430. A 1 kg bag costs ₹41. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  20. 20.A 1 kg bag of rice costs ₹73. A 2 kg bag costs ₹82. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.Shop A sells 4 cricket balls for ₹560. Shop B sells 2 cricket balls for ₹200. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  22. 22.Shop A sells 5 plates of idli for ₹200. Shop B sells 6 plates of idli for ₹330. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹34. A 2 kg bag costs ₹76. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  24. 24.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹275. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹200. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  25. 25.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹160. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹580. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  26. 26.Shop A sells 2 pens for ₹26. Shop B sells 5 pens for ₹100. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.A 5 kg bag of rice costs ₹285. A 1 kg bag costs ₹53. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  28. 28.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹575. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹480. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  29. 29.A 1 kg bag of rice costs ₹41. A 5 kg bag costs ₹350. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  30. 30.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹410. A 1 kg bag costs ₹31. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  31. 31.A 1 kg bag of sugar costs ₹48. A 2 kg bag costs ₹82. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  32. 32.Shop A sells 4 plates of idli for ₹160. Shop B sells 2 plates of idli for ₹60. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  33. 33.Shop A sells 2 mangoes for ₹40. Shop B sells 5 mangoes for ₹200. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  34. 34.A 10 kg bag of sugar costs ₹400. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  35. 35.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹450. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹280. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  36. 36.Shop A sells 3 pens for ₹51. Shop B sells 2 pens for ₹38. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  37. 37.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹345. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹325. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  38. 38.Shop A sells 3 pens for ₹66. Shop B sells 4 pens for ₹100. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  39. 39.Shop A sells 2 samosas for ₹28. Shop B sells 4 samosas for ₹48. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  40. 40.Shop A sells 2 plates of idli for ₹60. Shop B sells 6 plates of idli for ₹270. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A

Answer key

  1. 15
  2. 17
  3. 1 kg bag
  4. 14
  5. 1 kg bag
  6. 120
  7. 85
  8. 15
  9. Shop B
  10. Shop B
  11. 55
  12. 6
  13. Shop A
  14. 26
  15. Shop B
  16. 25
  17. 2 kg bag
  18. Shop A
  19. 2
  20. 32
  21. 100
  22. Shop A
  23. 4
  24. Shop B
  25. 80
  26. 13
  27. 1 kg bag
  28. Shop B
  29. 29
  30. 1 kg bag
  31. 2 kg bag
  32. Shop B
  33. Shop A
  34. 2
  35. Shop B
  36. 17
  37. 65
  38. Shop A
  39. Shop B
  40. Shop A

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids