Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 6 samosas for ₹96. Shop B sells 5 samosas for ₹90. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 2.Shop A sells 2 plates of idli for ₹90. Shop B sells 3 plates of idli for ₹165. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 3.Shop A sells 6 plates of idli for ₹330. Shop B sells 3 plates of idli for ₹150. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 4.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹310. A 1 kg bag costs ₹20. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 5.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹76. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.Shop A sells 4 cricket balls for ₹420. Shop B sells 6 cricket balls for ₹900. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.A 10 kg bag of potatoes costs ₹380. A 1 kg bag costs ₹21. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 8.Shop A sells 3 cricket balls for ₹375. Shop B sells 5 cricket balls for ₹600. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.Shop A sells 4 mangoes for ₹120. Shop B sells 6 mangoes for ₹210. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 10.A 10 kg bag of dal costs ₹1000. A 1 kg bag costs ₹138. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 11.Shop A sells 4 plates of idli for ₹220. Shop B sells 2 plates of idli for ₹70. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 12.Shop A sells 6 mangoes for ₹240. Shop B sells 4 mangoes for ₹80. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹300. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹460. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 14.A 10 kg bag of rice costs ₹690. A 2 kg bag costs ₹108. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.Shop A sells 2 cricket balls for ₹250. Shop B sells 3 cricket balls for ₹300. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 16.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹450. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹275. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹190. A 1 kg bag costs ₹33. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 18.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹400. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹720. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 19.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹120. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹390. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 20.A 2 kg bag of potatoes costs ₹68. A 5 kg bag costs ₹180. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 21.Shop A sells 3 pens for ₹69. Shop B sells 6 pens for ₹102. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 22.A 1 kg bag of sugar costs ₹50. A 10 kg bag costs ₹480. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 23.A 10 kg bag of sugar costs ₹430. A 2 kg bag costs ₹90. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 24.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹37. A 10 kg bag costs ₹330. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 25.A 1 kg bag of rice costs ₹73. A 10 kg bag costs ₹750. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 26.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹360. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹240. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.Shop A sells 2 cricket balls for ₹270. Shop B sells 3 cricket balls for ₹435. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 28.Shop A sells 3 notebooks for ₹105. Shop B sells 5 notebooks for ₹250. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 29.A 5 kg bag of potatoes costs ₹160. A 1 kg bag costs ₹30. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 30.A 2 kg bag of rice costs ₹140. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 31.Shop A sells 4 plates of idli for ₹180. Shop B sells 2 plates of idli for ₹110. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 32.A 5 kg bag of potatoes costs ₹190. A 1 kg bag costs ₹22. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 33.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹400. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹810. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 34.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹43. A 10 kg bag costs ₹310. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 35.Shop A sells 2 notebooks for ₹90. Shop B sells 4 notebooks for ₹120. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 36.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹195. A 2 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹46. A 10 kg bag costs ₹490. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 38.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹42. A 2 kg bag costs ₹94. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 39.A 2 kg bag of sugar costs ₹88. A 1 kg bag costs ₹43. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 40.Shop A sells 4 pens for ₹48. Shop B sells 2 pens for ₹30. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
Answer key
- 16
- Shop A
- Shop B
- 11
- 4
- 105
- 1 kg bag
- 120
- 30
- 38
- Shop B
- 20
- Shop A
- 15
- Shop B
- 55
- 5
- Shop A
- 60
- 2 kg bag
- Shop B
- 10 kg bag
- 10 kg bag
- 10 kg bag
- 2
- 80
- Shop A
- Shop A
- 1 kg bag
- 10 kg bag
- 45
- 16
- Shop A
- 10 kg bag
- 30
- 4
- 1 kg bag
- 1 kg bag
- 1 kg bag
- Shop A
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids