Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 2 kg bag of onions costs ₹72. A 1 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 2.Shop A sells 4 notebooks for ₹220. Shop B sells 5 notebooks for ₹175. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 3.A 1 kg bag of sugar costs ₹44. A 2 kg bag costs ₹80. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 4.A 2 kg bag of dal costs ₹274. A 1 kg bag costs ₹140. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 5.A 2 kg bag of rice costs ₹86. A 1 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.A 1 kg bag of onions costs ₹29. A 10 kg bag costs ₹240. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 7.Shop A sells 6 mangoes for ₹150. Shop B sells 3 mangoes for ₹105. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 8.A 5 kg bag of onions costs ₹100. A 2 kg bag costs ₹80. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 9.A 1 kg bag of onions costs ₹24. A 2 kg bag costs ₹98. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.A 5 kg bag of rice costs ₹325. A 10 kg bag costs ₹600. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 11.Shop A sells 2 samosas for ₹24. Shop B sells 5 samosas for ₹95. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 12.A 2 kg bag of rice costs ₹114. A 10 kg bag costs ₹610. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.A 5 kg bag of dal costs ₹645. A 1 kg bag costs ₹118. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 14.A 1 kg bag of potatoes costs ₹20. A 5 kg bag costs ₹165. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹350. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹180. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 16.A 5 kg bag of potatoes costs ₹160. A 10 kg bag costs ₹220. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 17.A 10 kg bag of sugar costs ₹400. A 5 kg bag costs ₹225. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 18.Shop A sells 6 pens for ₹120. Shop B sells 2 pens for ₹38. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 19.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹240. A 1 kg bag costs ₹47. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 20.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹240. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹130. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 21.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹230. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹600. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 22.A 10 kg bag of dal costs ₹1480. A 5 kg bag costs ₹465. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 23.Shop A sells 2 cricket balls for ₹240. Shop B sells 4 cricket balls for ₹560. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 24.Shop A sells 3 notebooks for ₹135. Shop B sells 5 notebooks for ₹150. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.A 10 kg bag of rice costs ₹630. A 1 kg bag costs ₹41. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 26.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹540. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹345. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 27.Shop A sells 4 samosas for ₹72. Shop B sells 6 samosas for ₹120. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 28.A 10 kg bag of dal costs ₹920. A 2 kg bag costs ₹224. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 29.A 1 kg bag of onions costs ₹36. A 10 kg bag costs ₹600. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 30.Shop A sells 2 samosas for ₹28. Shop B sells 5 samosas for ₹85. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 31.A 10 kg bag of sugar costs ₹480. A 1 kg bag costs ₹43. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 32.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹375. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹200. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 33.Shop A sells 4 plates of idli for ₹120. Shop B sells 5 plates of idli for ₹175. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 34.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹500. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹720. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 35.Shop A sells 3 mangoes for ₹120. Shop B sells 6 mangoes for ₹180. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 36.A 2 kg bag of dal costs ₹204. A 10 kg bag costs ₹1280. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 37.Shop A sells 4 pens for ₹96. Shop B sells 2 pens for ₹24. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 38.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹35. A 10 kg bag costs ₹330. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 39.Shop A sells 2 plates of idli for ₹90. Shop B sells 6 plates of idli for ₹210. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 40.A 5 kg bag of rice costs ₹390. A 2 kg bag costs ₹102. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
Answer key
- 2 kg bag
- Shop B
- 2 kg bag
- 2 kg bag
- 27
- 5
- Shop A
- 5 kg bag
- 25
- 10 kg bag
- Shop A
- 4
- 11
- 13
- Shop B
- 10
- 5
- 19
- 1 kg bag
- Shop A
- Shop B
- 55
- Shop A
- 30
- 22
- Shop A
- Shop A
- 20
- 1 kg bag
- 14
- 1 kg bag
- 50
- Shop A
- 100
- 30
- 2 kg bag
- Shop B
- 10 kg bag
- Shop B
- 2 kg bag
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids