← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 436 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 2 kg bag of onions costs ₹72. A 1 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  2. 2.Shop A sells 4 notebooks for ₹220. Shop B sells 5 notebooks for ₹175. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  3. 3.A 1 kg bag of sugar costs ₹44. A 2 kg bag costs ₹80. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  4. 4.A 2 kg bag of dal costs ₹274. A 1 kg bag costs ₹140. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  5. 5.A 2 kg bag of rice costs ₹86. A 1 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.A 1 kg bag of onions costs ₹29. A 10 kg bag costs ₹240. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  7. 7.Shop A sells 6 mangoes for ₹150. Shop B sells 3 mangoes for ₹105. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  8. 8.A 5 kg bag of onions costs ₹100. A 2 kg bag costs ₹80. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  9. 9.A 1 kg bag of onions costs ₹24. A 2 kg bag costs ₹98. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  10. 10.A 5 kg bag of rice costs ₹325. A 10 kg bag costs ₹600. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  11. 11.Shop A sells 2 samosas for ₹24. Shop B sells 5 samosas for ₹95. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  12. 12.A 2 kg bag of rice costs ₹114. A 10 kg bag costs ₹610. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.A 5 kg bag of dal costs ₹645. A 1 kg bag costs ₹118. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  14. 14.A 1 kg bag of potatoes costs ₹20. A 5 kg bag costs ₹165. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  15. 15.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹350. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹180. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  16. 16.A 5 kg bag of potatoes costs ₹160. A 10 kg bag costs ₹220. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  17. 17.A 10 kg bag of sugar costs ₹400. A 5 kg bag costs ₹225. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  18. 18.Shop A sells 6 pens for ₹120. Shop B sells 2 pens for ₹38. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  19. 19.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹240. A 1 kg bag costs ₹47. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  20. 20.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹240. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹130. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  21. 21.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹230. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹600. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  22. 22.A 10 kg bag of dal costs ₹1480. A 5 kg bag costs ₹465. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  23. 23.Shop A sells 2 cricket balls for ₹240. Shop B sells 4 cricket balls for ₹560. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  24. 24.Shop A sells 3 notebooks for ₹135. Shop B sells 5 notebooks for ₹150. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  25. 25.A 10 kg bag of rice costs ₹630. A 1 kg bag costs ₹41. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  26. 26.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹540. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹345. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  27. 27.Shop A sells 4 samosas for ₹72. Shop B sells 6 samosas for ₹120. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  28. 28.A 10 kg bag of dal costs ₹920. A 2 kg bag costs ₹224. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  29. 29.A 1 kg bag of onions costs ₹36. A 10 kg bag costs ₹600. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  30. 30.Shop A sells 2 samosas for ₹28. Shop B sells 5 samosas for ₹85. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  31. 31.A 10 kg bag of sugar costs ₹480. A 1 kg bag costs ₹43. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  32. 32.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹375. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹200. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  33. 33.Shop A sells 4 plates of idli for ₹120. Shop B sells 5 plates of idli for ₹175. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  34. 34.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹500. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹720. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  35. 35.Shop A sells 3 mangoes for ₹120. Shop B sells 6 mangoes for ₹180. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  36. 36.A 2 kg bag of dal costs ₹204. A 10 kg bag costs ₹1280. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  37. 37.Shop A sells 4 pens for ₹96. Shop B sells 2 pens for ₹24. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  38. 38.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹35. A 10 kg bag costs ₹330. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  39. 39.Shop A sells 2 plates of idli for ₹90. Shop B sells 6 plates of idli for ₹210. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  40. 40.A 5 kg bag of rice costs ₹390. A 2 kg bag costs ₹102. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag

Answer key

  1. 2 kg bag
  2. Shop B
  3. 2 kg bag
  4. 2 kg bag
  5. 27
  6. 5
  7. Shop A
  8. 5 kg bag
  9. 25
  10. 10 kg bag
  11. Shop A
  12. 4
  13. 11
  14. 13
  15. Shop B
  16. 10
  17. 5
  18. 19
  19. 1 kg bag
  20. Shop A
  21. Shop B
  22. 55
  23. Shop A
  24. 30
  25. 22
  26. Shop A
  27. Shop A
  28. 20
  29. 1 kg bag
  30. 14
  31. 1 kg bag
  32. 50
  33. Shop A
  34. 100
  35. 30
  36. 2 kg bag
  37. Shop B
  38. 10 kg bag
  39. Shop B
  40. 2 kg bag

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids