← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 444 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 1 kg bag of rice costs ₹72. A 10 kg bag costs ₹430. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  2. 2.A 2 kg bag of onions costs ₹86. A 1 kg bag costs ₹34. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.A 2 kg bag of sugar costs ₹94. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  4. 4.A 1 kg bag of dal costs ₹120. A 2 kg bag costs ₹252. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  5. 5.A 5 kg bag of dal costs ₹675. A 10 kg bag costs ₹1290. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.A 1 kg bag of onions costs ₹41. A 2 kg bag costs ₹104. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  7. 7.A 10 kg bag of rice costs ₹490. A 1 kg bag costs ₹69. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  8. 8.A 2 kg bag of sugar costs ₹88. A 1 kg bag costs ₹41. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  9. 9.A 1 kg bag of potatoes costs ₹25. A 2 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  10. 10.A 1 kg bag of rice costs ₹80. A 10 kg bag costs ₹590. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  11. 11.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹43. A 10 kg bag costs ₹490. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  12. 12.A 1 kg bag of dal costs ₹141. A 10 kg bag costs ₹1220. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  13. 13.Shop A sells 4 samosas for ₹64. Shop B sells 6 samosas for ₹120. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  14. 14.A 1 kg bag of potatoes costs ₹39. A 10 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  15. 15.A 2 kg bag of dal costs ₹266. A 10 kg bag costs ₹980. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  16. 16.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹390. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹170. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹480. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹525. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  18. 18.A 5 kg bag of onions costs ₹105. A 10 kg bag costs ₹430. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  19. 19.A 1 kg bag of dal costs ₹110. A 2 kg bag costs ₹192. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  20. 20.Shop A sells 5 samosas for ₹70. Shop B sells 3 samosas for ₹57. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  21. 21.Shop A sells 4 notebooks for ₹220. Shop B sells 2 notebooks for ₹70. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  22. 22.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹250. A 1 kg bag costs ₹37. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  23. 23.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹325. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹450. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  24. 24.A 2 kg bag of onions costs ₹104. A 1 kg bag costs ₹43. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  25. 25.Shop A sells 5 pens for ₹60. Shop B sells 2 pens for ₹46. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  26. 26.Shop A sells 2 notebooks for ₹120. Shop B sells 6 notebooks for ₹210. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  27. 27.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹750. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹450. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells 5 mangoes for ₹150. Shop B sells 6 mangoes for ₹210. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  29. 29.Shop A sells 5 pens for ₹120. Shop B sells 6 pens for ₹90. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  30. 30.Shop A sells 3 plates of idli for ₹120. Shop B sells 4 plates of idli for ₹120. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  31. 31.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹240. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹725. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  32. 32.A 1 kg bag of rice costs ₹66. A 5 kg bag costs ₹340. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  33. 33.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹390. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹275. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  34. 34.Shop A sells 2 plates of idli for ₹70. Shop B sells 4 plates of idli for ₹180. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  35. 35.A 1 kg bag of rice costs ₹80. A 2 kg bag costs ₹130. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  36. 36.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹240. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹350. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  37. 37.Shop A sells 5 pens for ₹90. Shop B sells 3 pens for ₹42. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  38. 38.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹300. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹325. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  39. 39.Shop A sells 5 samosas for ₹95. Shop B sells 3 samosas for ₹45. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  40. 40.Shop A sells 4 pens for ₹44. Shop B sells 3 pens for ₹54. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A

Answer key

  1. 10 kg bag
  2. 9
  3. 5
  4. 1 kg bag
  5. 6
  6. 1 kg bag
  7. 20
  8. 3
  9. 2 kg bag
  10. 10 kg bag
  11. 1 kg bag
  12. 10 kg bag
  13. Shop A
  14. 10 kg bag
  15. 35
  16. 65
  17. Shop A
  18. 22
  19. 2 kg bag
  20. Shop A
  21. Shop B
  22. 10 kg bag
  23. 65
  24. 9
  25. Shop A
  26. Shop B
  27. 90
  28. Shop A
  29. Shop B
  30. Shop B
  31. Shop A
  32. 2
  33. Shop B
  34. Shop A
  35. 15
  36. 70
  37. Shop B
  38. 65
  39. Shop B
  40. Shop A

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids