Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 1 kg bag of rice costs ₹72. A 10 kg bag costs ₹430. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 2.A 2 kg bag of onions costs ₹86. A 1 kg bag costs ₹34. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.A 2 kg bag of sugar costs ₹94. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 4.A 1 kg bag of dal costs ₹120. A 2 kg bag costs ₹252. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 5.A 5 kg bag of dal costs ₹675. A 10 kg bag costs ₹1290. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.A 1 kg bag of onions costs ₹41. A 2 kg bag costs ₹104. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 7.A 10 kg bag of rice costs ₹490. A 1 kg bag costs ₹69. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 8.A 2 kg bag of sugar costs ₹88. A 1 kg bag costs ₹41. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 9.A 1 kg bag of potatoes costs ₹25. A 2 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 10.A 1 kg bag of rice costs ₹80. A 10 kg bag costs ₹590. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 11.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹43. A 10 kg bag costs ₹490. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 12.A 1 kg bag of dal costs ₹141. A 10 kg bag costs ₹1220. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 13.Shop A sells 4 samosas for ₹64. Shop B sells 6 samosas for ₹120. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 14.A 1 kg bag of potatoes costs ₹39. A 10 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 15.A 2 kg bag of dal costs ₹266. A 10 kg bag costs ₹980. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 16.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹390. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹170. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹480. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹525. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 18.A 5 kg bag of onions costs ₹105. A 10 kg bag costs ₹430. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 19.A 1 kg bag of dal costs ₹110. A 2 kg bag costs ₹192. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 20.Shop A sells 5 samosas for ₹70. Shop B sells 3 samosas for ₹57. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 21.Shop A sells 4 notebooks for ₹220. Shop B sells 2 notebooks for ₹70. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 22.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹250. A 1 kg bag costs ₹37. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 23.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹325. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹450. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.A 2 kg bag of onions costs ₹104. A 1 kg bag costs ₹43. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 25.Shop A sells 5 pens for ₹60. Shop B sells 2 pens for ₹46. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 26.Shop A sells 2 notebooks for ₹120. Shop B sells 6 notebooks for ₹210. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 27.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹750. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹450. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.Shop A sells 5 mangoes for ₹150. Shop B sells 6 mangoes for ₹210. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 29.Shop A sells 5 pens for ₹120. Shop B sells 6 pens for ₹90. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 30.Shop A sells 3 plates of idli for ₹120. Shop B sells 4 plates of idli for ₹120. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 31.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹240. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹725. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 32.A 1 kg bag of rice costs ₹66. A 5 kg bag costs ₹340. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 33.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹390. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹275. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 34.Shop A sells 2 plates of idli for ₹70. Shop B sells 4 plates of idli for ₹180. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 35.A 1 kg bag of rice costs ₹80. A 2 kg bag costs ₹130. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 36.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹240. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹350. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 37.Shop A sells 5 pens for ₹90. Shop B sells 3 pens for ₹42. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 38.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹300. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹325. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 39.Shop A sells 5 samosas for ₹95. Shop B sells 3 samosas for ₹45. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 40.Shop A sells 4 pens for ₹44. Shop B sells 3 pens for ₹54. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
Answer key
- 10 kg bag
- 9
- 5
- 1 kg bag
- 6
- 1 kg bag
- 20
- 3
- 2 kg bag
- 10 kg bag
- 1 kg bag
- 10 kg bag
- Shop A
- 10 kg bag
- 35
- 65
- Shop A
- 22
- 2 kg bag
- Shop A
- Shop B
- 10 kg bag
- 65
- 9
- Shop A
- Shop B
- 90
- Shop A
- Shop B
- Shop B
- Shop A
- 2
- Shop B
- Shop A
- 15
- 70
- Shop B
- 65
- Shop B
- Shop A
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids