Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 3 cricket balls for ₹330. Shop B sells 2 cricket balls for ₹280. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 2.A 5 kg bag of rice costs ₹210. A 2 kg bag costs ₹158. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.Shop A sells 4 cricket balls for ₹560. Shop B sells 2 cricket balls for ₹220. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 4.A 2 kg bag of onions costs ₹92. A 10 kg bag costs ₹560. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 5.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹260. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹420. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 6.Shop A sells 3 cricket balls for ₹375. Shop B sells 5 cricket balls for ₹550. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 7.Shop A sells 5 pens for ₹110. Shop B sells 2 pens for ₹48. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 8.A 2 kg bag of onions costs ₹56. A 5 kg bag costs ₹155. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 9.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹230. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹700. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 10.A 5 kg bag of dal costs ₹495. A 2 kg bag costs ₹276. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 11.A 1 kg bag of onions costs ₹24. A 10 kg bag costs ₹520. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 12.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹225. A 1 kg bag costs ₹38. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 13.Shop A sells 6 cricket balls for ₹600. Shop B sells 3 cricket balls for ₹330. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 14.A 5 kg bag of onions costs ₹270. A 10 kg bag costs ₹530. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 15.Shop A sells 5 notebooks for ₹225. Shop B sells 2 notebooks for ₹120. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 16.Shop A sells 5 pens for ₹60. Shop B sells 4 pens for ₹68. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.Shop A sells 2 mangoes for ₹80. Shop B sells 5 mangoes for ₹175. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 18.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹500. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹420. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 19.A 10 kg bag of rice costs ₹600. A 2 kg bag costs ₹84. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 20.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹300. A 5 kg bag costs ₹175. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 21.Shop A sells 3 plates of idli for ₹90. Shop B sells 5 plates of idli for ₹250. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 22.A 2 kg bag of sugar costs ₹88. A 5 kg bag costs ₹235. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 23.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹400. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹420. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.A 10 kg bag of dal costs ₹1150. A 2 kg bag costs ₹272. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 25.A 2 kg bag of sugar costs ₹82. A 10 kg bag costs ₹450. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 26.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹425. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹210. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 27.A 1 kg bag of rice costs ₹80. A 2 kg bag costs ₹110. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.Shop A sells 2 pens for ₹44. Shop B sells 3 pens for ₹72. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 29.A 1 kg bag of onions costs ₹21. A 2 kg bag costs ₹90. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 30.A 5 kg bag of potatoes costs ₹150. A 10 kg bag costs ₹350. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 31.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹62. A 1 kg bag costs ₹37. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 32.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹300. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹550. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 33.A 5 kg bag of onions costs ₹185. A 2 kg bag costs ₹116. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.Shop A sells 2 samosas for ₹36. Shop B sells 5 samosas for ₹60. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 35.Shop A sells 2 mangoes for ₹70. Shop B sells 3 mangoes for ₹90. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 36.A 2 kg bag of onions costs ₹62. A 1 kg bag costs ₹53. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 37.Shop A sells 2 cricket balls for ₹210. Shop B sells 5 cricket balls for ₹675. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.A 1 kg bag of potatoes costs ₹24. A 5 kg bag costs ₹150. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 39.A 1 kg bag of onions costs ₹24. A 2 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 40.A 5 kg bag of dal costs ₹720. A 2 kg bag costs ₹246. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
Answer key
- Shop A
- 37
- Shop B
- 2 kg bag
- 105
- Shop B
- 22
- 3
- Shop A
- 5 kg bag
- 28
- 1 kg bag
- 100
- 10 kg bag
- Shop A
- 12
- 35
- Shop B
- 2 kg bag
- 10 kg bag
- 30
- 2 kg bag
- 80
- 10 kg bag
- 4
- Shop A
- 25
- 22
- 24
- 5
- 6
- Shop B
- 21
- Shop B
- 30
- 2 kg bag
- 105
- 1 kg bag
- 11
- 21
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids