← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 449 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 3 cricket balls for ₹330. Shop B sells 2 cricket balls for ₹280. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  2. 2.A 5 kg bag of rice costs ₹210. A 2 kg bag costs ₹158. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.Shop A sells 4 cricket balls for ₹560. Shop B sells 2 cricket balls for ₹220. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  4. 4.A 2 kg bag of onions costs ₹92. A 10 kg bag costs ₹560. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  5. 5.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹260. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹420. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  6. 6.Shop A sells 3 cricket balls for ₹375. Shop B sells 5 cricket balls for ₹550. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  7. 7.Shop A sells 5 pens for ₹110. Shop B sells 2 pens for ₹48. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  8. 8.A 2 kg bag of onions costs ₹56. A 5 kg bag costs ₹155. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  9. 9.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹230. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹700. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  10. 10.A 5 kg bag of dal costs ₹495. A 2 kg bag costs ₹276. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  11. 11.A 1 kg bag of onions costs ₹24. A 10 kg bag costs ₹520. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹225. A 1 kg bag costs ₹38. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  13. 13.Shop A sells 6 cricket balls for ₹600. Shop B sells 3 cricket balls for ₹330. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  14. 14.A 5 kg bag of onions costs ₹270. A 10 kg bag costs ₹530. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  15. 15.Shop A sells 5 notebooks for ₹225. Shop B sells 2 notebooks for ₹120. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  16. 16.Shop A sells 5 pens for ₹60. Shop B sells 4 pens for ₹68. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.Shop A sells 2 mangoes for ₹80. Shop B sells 5 mangoes for ₹175. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  18. 18.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹500. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹420. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  19. 19.A 10 kg bag of rice costs ₹600. A 2 kg bag costs ₹84. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  20. 20.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹300. A 5 kg bag costs ₹175. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  21. 21.Shop A sells 3 plates of idli for ₹90. Shop B sells 5 plates of idli for ₹250. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  22. 22.A 2 kg bag of sugar costs ₹88. A 5 kg bag costs ₹235. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  23. 23.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹400. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹420. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  24. 24.A 10 kg bag of dal costs ₹1150. A 2 kg bag costs ₹272. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  25. 25.A 2 kg bag of sugar costs ₹82. A 10 kg bag costs ₹450. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  26. 26.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹425. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹210. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  27. 27.A 1 kg bag of rice costs ₹80. A 2 kg bag costs ₹110. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  28. 28.Shop A sells 2 pens for ₹44. Shop B sells 3 pens for ₹72. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  29. 29.A 1 kg bag of onions costs ₹21. A 2 kg bag costs ₹90. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  30. 30.A 5 kg bag of potatoes costs ₹150. A 10 kg bag costs ₹350. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  31. 31.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹62. A 1 kg bag costs ₹37. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  32. 32.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹300. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹550. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  33. 33.A 5 kg bag of onions costs ₹185. A 2 kg bag costs ₹116. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.Shop A sells 2 samosas for ₹36. Shop B sells 5 samosas for ₹60. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  35. 35.Shop A sells 2 mangoes for ₹70. Shop B sells 3 mangoes for ₹90. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  36. 36.A 2 kg bag of onions costs ₹62. A 1 kg bag costs ₹53. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  37. 37.Shop A sells 2 cricket balls for ₹210. Shop B sells 5 cricket balls for ₹675. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  38. 38.A 1 kg bag of potatoes costs ₹24. A 5 kg bag costs ₹150. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  39. 39.A 1 kg bag of onions costs ₹24. A 2 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  40. 40.A 5 kg bag of dal costs ₹720. A 2 kg bag costs ₹246. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?

Answer key

  1. Shop A
  2. 37
  3. Shop B
  4. 2 kg bag
  5. 105
  6. Shop B
  7. 22
  8. 3
  9. Shop A
  10. 5 kg bag
  11. 28
  12. 1 kg bag
  13. 100
  14. 10 kg bag
  15. Shop A
  16. 12
  17. 35
  18. Shop B
  19. 2 kg bag
  20. 10 kg bag
  21. 30
  22. 2 kg bag
  23. 80
  24. 10 kg bag
  25. 4
  26. Shop A
  27. 25
  28. 22
  29. 24
  30. 5
  31. 6
  32. Shop B
  33. 21
  34. Shop B
  35. 30
  36. 2 kg bag
  37. 105
  38. 1 kg bag
  39. 11
  40. 21

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids