← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 52 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 5 kg bag of sugar costs ₹210. A 10 kg bag costs ₹400. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  2. 2.A 1 kg bag of sugar costs ₹43. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹420. A 1 kg bag costs ₹20. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  4. 4.Shop A sells 4 cricket balls for ₹420. Shop B sells 2 cricket balls for ₹300. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  5. 5.Shop A sells 5 notebooks for ₹175. Shop B sells 6 notebooks for ₹180. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  6. 6.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹45. A 2 kg bag costs ₹64. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  7. 7.Shop A sells 4 cricket balls for ₹420. Shop B sells 2 cricket balls for ₹280. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  8. 8.Shop A sells 3 cricket balls for ₹330. Shop B sells 6 cricket balls for ₹900. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹320. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹255. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  10. 10.Shop A sells 4 notebooks for ₹120. Shop B sells 6 notebooks for ₹240. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  11. 11.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹160. A 2 kg bag costs ₹108. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.Shop A sells 2 cricket balls for ₹290. Shop B sells 3 cricket balls for ₹345. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  13. 13.Shop A sells 5 cricket balls for ₹625. Shop B sells 6 cricket balls for ₹810. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  14. 14.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹130. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹270. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  15. 15.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹285. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹660. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  16. 16.Shop A sells 4 plates of idli for ₹160. Shop B sells 3 plates of idli for ₹165. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹110. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹150. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  18. 18.Shop A sells 5 mangoes for ₹100. Shop B sells 3 mangoes for ₹105. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  19. 19.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹240. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹420. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  20. 20.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹480. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹390. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  21. 21.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹330. A 1 kg bag costs ₹41. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  22. 22.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹240. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹525. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  23. 23.Shop A sells 3 pens for ₹51. Shop B sells 5 pens for ₹75. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  24. 24.A 2 kg bag of dal costs ₹180. A 1 kg bag costs ₹119. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  25. 25.A 2 kg bag of sugar costs ₹100. A 1 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  26. 26.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹78. A 10 kg bag costs ₹300. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  27. 27.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹145. A 1 kg bag costs ₹31. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  28. 28.A 2 kg bag of rice costs ₹126. A 1 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  29. 29.Shop A sells 2 notebooks for ₹100. Shop B sells 6 notebooks for ₹270. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  30. 30.A 1 kg bag of onions costs ₹55. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  31. 31.Shop A sells 5 plates of idli for ₹300. Shop B sells 3 plates of idli for ₹165. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  32. 32.Shop A sells 4 samosas for ₹60. Shop B sells 6 samosas for ₹114. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  33. 33.Shop A sells 6 pens for ₹84. Shop B sells 5 pens for ₹50. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  34. 34.Shop A sells 3 plates of idli for ₹105. Shop B sells 6 plates of idli for ₹180. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  35. 35.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹450. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹210. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  36. 36.Shop A sells 2 samosas for ₹34. Shop B sells 4 samosas for ₹64. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  37. 37.A 5 kg bag of potatoes costs ₹200. A 10 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  38. 38.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹165. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹360. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  39. 39.A 1 kg bag of rice costs ₹52. A 2 kg bag costs ₹118. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  40. 40.Shop A sells 2 cricket balls for ₹280. Shop B sells 4 cricket balls for ₹520. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. 2
  2. 1
  3. 22
  4. 105
  5. Shop B
  6. 2 kg bag
  7. 105
  8. 110
  9. 80
  10. 30
  11. 22
  12. Shop B
  13. Shop A
  14. Shop A
  15. 95
  16. 40
  17. 50
  18. Shop A
  19. 60
  20. Shop A
  21. 10 kg bag
  22. Shop B
  23. 15
  24. 2 kg bag
  25. 1 kg bag
  26. 9
  27. 2
  28. 1 kg bag
  29. Shop B
  30. 5 kg bag
  31. Shop B
  32. 15
  33. 10
  34. 30
  35. Shop B
  36. Shop B
  37. 19
  38. Shop A
  39. 7
  40. 130

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids