Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 5 kg bag of sugar costs ₹210. A 10 kg bag costs ₹400. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.A 1 kg bag of sugar costs ₹43. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹420. A 1 kg bag costs ₹20. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 4.Shop A sells 4 cricket balls for ₹420. Shop B sells 2 cricket balls for ₹300. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 5.Shop A sells 5 notebooks for ₹175. Shop B sells 6 notebooks for ₹180. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 6.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹45. A 2 kg bag costs ₹64. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 7.Shop A sells 4 cricket balls for ₹420. Shop B sells 2 cricket balls for ₹280. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 8.Shop A sells 3 cricket balls for ₹330. Shop B sells 6 cricket balls for ₹900. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹320. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹255. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 10.Shop A sells 4 notebooks for ₹120. Shop B sells 6 notebooks for ₹240. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 11.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹160. A 2 kg bag costs ₹108. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 12.Shop A sells 2 cricket balls for ₹290. Shop B sells 3 cricket balls for ₹345. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 13.Shop A sells 5 cricket balls for ₹625. Shop B sells 6 cricket balls for ₹810. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 14.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹130. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹270. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 15.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹285. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹660. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 16.Shop A sells 4 plates of idli for ₹160. Shop B sells 3 plates of idli for ₹165. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹110. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹150. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 18.Shop A sells 5 mangoes for ₹100. Shop B sells 3 mangoes for ₹105. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 19.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹240. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹420. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 20.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹480. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹390. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 21.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹330. A 1 kg bag costs ₹41. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 22.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹240. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹525. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 23.Shop A sells 3 pens for ₹51. Shop B sells 5 pens for ₹75. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.A 2 kg bag of dal costs ₹180. A 1 kg bag costs ₹119. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 25.A 2 kg bag of sugar costs ₹100. A 1 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 26.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹78. A 10 kg bag costs ₹300. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 27.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹145. A 1 kg bag costs ₹31. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.A 2 kg bag of rice costs ₹126. A 1 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 29.Shop A sells 2 notebooks for ₹100. Shop B sells 6 notebooks for ₹270. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 30.A 1 kg bag of onions costs ₹55. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 31.Shop A sells 5 plates of idli for ₹300. Shop B sells 3 plates of idli for ₹165. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 32.Shop A sells 4 samosas for ₹60. Shop B sells 6 samosas for ₹114. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 33.Shop A sells 6 pens for ₹84. Shop B sells 5 pens for ₹50. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.Shop A sells 3 plates of idli for ₹105. Shop B sells 6 plates of idli for ₹180. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 35.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹450. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹210. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 36.Shop A sells 2 samosas for ₹34. Shop B sells 4 samosas for ₹64. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 37.A 5 kg bag of potatoes costs ₹200. A 10 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 38.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹165. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹360. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 39.A 1 kg bag of rice costs ₹52. A 2 kg bag costs ₹118. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 40.Shop A sells 2 cricket balls for ₹280. Shop B sells 4 cricket balls for ₹520. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- 2
- 1
- 22
- 105
- Shop B
- 2 kg bag
- 105
- 110
- 80
- 30
- 22
- Shop B
- Shop A
- Shop A
- 95
- 40
- 50
- Shop A
- 60
- Shop A
- 10 kg bag
- Shop B
- 15
- 2 kg bag
- 1 kg bag
- 9
- 2
- 1 kg bag
- Shop B
- 5 kg bag
- Shop B
- 15
- 10
- 30
- Shop B
- Shop B
- 19
- Shop A
- 7
- 130
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids