← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 66 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹78. A 1 kg bag costs ₹41. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  2. 2.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹590. A 5 kg bag costs ₹160. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  3. 3.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹325. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  4. 4.Shop A sells 6 cricket balls for ₹630. Shop B sells 3 cricket balls for ₹345. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  5. 5.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹250. A 5 kg bag costs ₹155. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  6. 6.A 2 kg bag of sugar costs ₹82. A 1 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  7. 7.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹625. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹170. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  8. 8.Shop A sells 6 mangoes for ₹180. Shop B sells 3 mangoes for ₹60. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  9. 9.A 1 kg bag of sugar costs ₹50. A 2 kg bag costs ₹82. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  10. 10.Shop A sells 2 mangoes for ₹40. Shop B sells 6 mangoes for ₹210. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  11. 11.Shop A sells 4 cricket balls for ₹560. Shop B sells 2 cricket balls for ₹250. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  12. 12.A 10 kg bag of rice costs ₹460. A 2 kg bag costs ₹96. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  13. 13.A 2 kg bag of sugar costs ₹88. A 10 kg bag costs ₹490. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  14. 14.Shop A sells 3 pens for ₹69. Shop B sells 2 pens for ₹20. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  15. 15.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹82. A 5 kg bag costs ₹185. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  16. 16.A 1 kg bag of dal costs ₹90. A 10 kg bag costs ₹1400. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  17. 17.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹27. A 2 kg bag costs ₹108. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  18. 18.Shop A sells 3 pens for ₹39. Shop B sells 5 pens for ₹55. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  19. 19.A 1 kg bag of dal costs ₹129. A 2 kg bag costs ₹206. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  20. 20.Shop A sells 6 samosas for ₹72. Shop B sells 2 samosas for ₹40. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  21. 21.Shop A sells 6 samosas for ₹96. Shop B sells 5 samosas for ₹75. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  22. 22.Shop A sells 4 mangoes for ₹160. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  23. 23.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹300. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹220. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  24. 24.Shop A sells 3 notebooks for ₹165. Shop B sells 2 notebooks for ₹90. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  25. 25.Shop A sells 3 plates of idli for ₹105. Shop B sells 2 plates of idli for ₹80. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  26. 26.A 10 kg bag of onions costs ₹600. A 2 kg bag costs ₹110. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  27. 27.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹720. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹270. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  28. 28.A 2 kg bag of onions costs ₹90. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  29. 29.A 5 kg bag of onions costs ₹210. A 1 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  30. 30.Shop A sells 5 notebooks for ₹300. Shop B sells 4 notebooks for ₹140. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  31. 31.Shop A sells 3 pens for ₹66. Shop B sells 5 pens for ₹95. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  32. 32.A 2 kg bag of dal costs ₹278. A 1 kg bag costs ₹91. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  33. 33.A 10 kg bag of sugar costs ₹460. A 1 kg bag costs ₹49. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹92. A 5 kg bag costs ₹160. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  35. 35.Shop A sells 6 pens for ₹72. Shop B sells 4 pens for ₹52. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  36. 36.A 10 kg bag of rice costs ₹420. A 1 kg bag costs ₹41. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹575. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹405. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  38. 38.Shop A sells 3 samosas for ₹48. Shop B sells 6 samosas for ₹90. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  39. 39.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹360. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹210. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  40. 40.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹240. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹540. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. 2 kg bag
  2. 5 kg bag
  3. Shop A
  4. Shop A
  5. 10 kg bag
  6. 5
  7. Shop B
  8. 20
  9. 2 kg bag
  10. Shop A
  11. Shop B
  12. 10 kg bag
  13. 5
  14. Shop B
  15. 5 kg bag
  16. 50
  17. 27
  18. 11
  19. 2 kg bag
  20. Shop A
  21. Shop B
  22. 20
  23. 60
  24. 45
  25. 35
  26. 2 kg bag
  27. Shop B
  28. 3
  29. 4
  30. 35
  31. Shop B
  32. 1 kg bag
  33. 3
  34. 14
  35. Shop A
  36. 1
  37. Shop A
  38. Shop B
  39. Shop A
  40. 60

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids