Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹78. A 1 kg bag costs ₹41. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 2.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹590. A 5 kg bag costs ₹160. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 3.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹325. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 4.Shop A sells 6 cricket balls for ₹630. Shop B sells 3 cricket balls for ₹345. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 5.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹250. A 5 kg bag costs ₹155. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 6.A 2 kg bag of sugar costs ₹82. A 1 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 7.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹625. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹170. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 8.Shop A sells 6 mangoes for ₹180. Shop B sells 3 mangoes for ₹60. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.A 1 kg bag of sugar costs ₹50. A 2 kg bag costs ₹82. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 10.Shop A sells 2 mangoes for ₹40. Shop B sells 6 mangoes for ₹210. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 11.Shop A sells 4 cricket balls for ₹560. Shop B sells 2 cricket balls for ₹250. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 12.A 10 kg bag of rice costs ₹460. A 2 kg bag costs ₹96. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 13.A 2 kg bag of sugar costs ₹88. A 10 kg bag costs ₹490. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 14.Shop A sells 3 pens for ₹69. Shop B sells 2 pens for ₹20. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 15.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹82. A 5 kg bag costs ₹185. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 16.A 1 kg bag of dal costs ₹90. A 10 kg bag costs ₹1400. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 17.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹27. A 2 kg bag costs ₹108. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 18.Shop A sells 3 pens for ₹39. Shop B sells 5 pens for ₹55. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 19.A 1 kg bag of dal costs ₹129. A 2 kg bag costs ₹206. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 20.Shop A sells 6 samosas for ₹72. Shop B sells 2 samosas for ₹40. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 21.Shop A sells 6 samosas for ₹96. Shop B sells 5 samosas for ₹75. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 22.Shop A sells 4 mangoes for ₹160. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 23.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹300. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹220. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.Shop A sells 3 notebooks for ₹165. Shop B sells 2 notebooks for ₹90. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.Shop A sells 3 plates of idli for ₹105. Shop B sells 2 plates of idli for ₹80. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.A 10 kg bag of onions costs ₹600. A 2 kg bag costs ₹110. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 27.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹720. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹270. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 28.A 2 kg bag of onions costs ₹90. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 29.A 5 kg bag of onions costs ₹210. A 1 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 30.Shop A sells 5 notebooks for ₹300. Shop B sells 4 notebooks for ₹140. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 31.Shop A sells 3 pens for ₹66. Shop B sells 5 pens for ₹95. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 32.A 2 kg bag of dal costs ₹278. A 1 kg bag costs ₹91. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 33.A 10 kg bag of sugar costs ₹460. A 1 kg bag costs ₹49. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹92. A 5 kg bag costs ₹160. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 35.Shop A sells 6 pens for ₹72. Shop B sells 4 pens for ₹52. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 36.A 10 kg bag of rice costs ₹420. A 1 kg bag costs ₹41. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹575. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹405. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 38.Shop A sells 3 samosas for ₹48. Shop B sells 6 samosas for ₹90. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 39.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹360. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹210. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 40.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹240. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹540. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- 2 kg bag
- 5 kg bag
- Shop A
- Shop A
- 10 kg bag
- 5
- Shop B
- 20
- 2 kg bag
- Shop A
- Shop B
- 10 kg bag
- 5
- Shop B
- 5 kg bag
- 50
- 27
- 11
- 2 kg bag
- Shop A
- Shop B
- 20
- 60
- 45
- 35
- 2 kg bag
- Shop B
- 3
- 4
- 35
- Shop B
- 1 kg bag
- 3
- 14
- Shop A
- 1
- Shop A
- Shop B
- Shop A
- 60
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids