← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 71 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 5 samosas for ₹65. Shop B sells 3 samosas for ₹51. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  2. 2.Shop A sells 5 cricket balls for ₹625. Shop B sells 3 cricket balls for ₹360. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  3. 3.Shop A sells 5 plates of idli for ₹150. Shop B sells 2 plates of idli for ₹110. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  4. 4.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹58. A 10 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  5. 5.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹150. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹660. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  6. 6.A 10 kg bag of sugar costs ₹440. A 5 kg bag costs ₹235. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  7. 7.A 1 kg bag of onions costs ₹56. A 5 kg bag costs ₹105. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  8. 8.Shop A sells 2 mangoes for ₹40. Shop B sells 3 mangoes for ₹75. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  9. 9.A 5 kg bag of dal costs ₹575. A 1 kg bag costs ₹125. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  10. 10.Shop A sells 3 cricket balls for ₹420. Shop B sells 6 cricket balls for ₹660. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  11. 11.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹47. A 2 kg bag costs ₹90. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  12. 12.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹575. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹375. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  13. 13.Shop A sells 5 pens for ₹95. Shop B sells 2 pens for ₹26. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  14. 14.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹390. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹425. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  15. 15.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹115. A 2 kg bag costs ₹98. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  16. 16.A 1 kg bag of onions costs ₹38. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  17. 17.A 1 kg bag of rice costs ₹73. A 2 kg bag costs ₹80. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  18. 18.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹150. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹275. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  19. 19.A 5 kg bag of sugar costs ₹200. A 10 kg bag costs ₹410. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  20. 20.Shop A sells 3 pens for ₹45. Shop B sells 5 pens for ₹65. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  21. 21.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹370. A 5 kg bag costs ₹285. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  22. 22.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹220. A 2 kg bag costs ₹74. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  23. 23.Shop A sells 4 samosas for ₹68. Shop B sells 2 samosas for ₹38. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  24. 24.A 10 kg bag of rice costs ₹420. A 5 kg bag costs ₹340. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  25. 25.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹340. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹300. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  26. 26.Shop A sells 2 notebooks for ₹100. Shop B sells 5 notebooks for ₹150. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.A 2 kg bag of sugar costs ₹90. A 10 kg bag costs ₹460. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  28. 28.Shop A sells 5 mangoes for ₹175. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  29. 29.A 1 kg bag of dal costs ₹124. A 10 kg bag costs ₹1020. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  30. 30.A 5 kg bag of dal costs ₹555. A 2 kg bag costs ₹272. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  31. 31.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹215. A 1 kg bag costs ₹38. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  32. 32.Shop A sells 3 cricket balls for ₹330. Shop B sells 2 cricket balls for ₹280. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  33. 33.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹240. A 2 kg bag costs ₹84. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹190. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹320. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  35. 35.A 2 kg bag of potatoes costs ₹42. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  36. 36.A 5 kg bag of sugar costs ₹225. A 1 kg bag costs ₹47. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  37. 37.Shop A sells 3 pens for ₹66. Shop B sells 6 pens for ₹108. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  38. 38.A 5 kg bag of dal costs ₹535. A 1 kg bag costs ₹145. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  39. 39.A 5 kg bag of onions costs ₹225. A 10 kg bag costs ₹220. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  40. 40.A 1 kg bag of dal costs ₹129. A 5 kg bag costs ₹745. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?

Answer key

  1. Shop A
  2. Shop B
  3. 30
  4. 38
  5. 75
  6. 10 kg bag
  7. 35
  8. 20
  9. 10
  10. Shop B
  11. 2 kg bag
  12. Shop A
  13. 13
  14. 65
  15. 5 kg bag
  16. 4
  17. 33
  18. 55
  19. 5 kg bag
  20. 13
  21. 20
  22. 7
  23. Shop A
  24. 26
  25. 50
  26. 30
  27. 1
  28. 20
  29. 10 kg bag
  30. 25
  31. 5
  32. 110
  33. 6
  34. 80
  35. 2 kg bag
  36. 5 kg bag
  37. Shop B
  38. 38
  39. 10 kg bag
  40. 20

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids