Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 5 samosas for ₹65. Shop B sells 3 samosas for ₹51. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 2.Shop A sells 5 cricket balls for ₹625. Shop B sells 3 cricket balls for ₹360. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 3.Shop A sells 5 plates of idli for ₹150. Shop B sells 2 plates of idli for ₹110. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 4.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹58. A 10 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 5.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹150. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹660. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 6.A 10 kg bag of sugar costs ₹440. A 5 kg bag costs ₹235. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 7.A 1 kg bag of onions costs ₹56. A 5 kg bag costs ₹105. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 8.Shop A sells 2 mangoes for ₹40. Shop B sells 3 mangoes for ₹75. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.A 5 kg bag of dal costs ₹575. A 1 kg bag costs ₹125. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.Shop A sells 3 cricket balls for ₹420. Shop B sells 6 cricket balls for ₹660. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 11.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹47. A 2 kg bag costs ₹90. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 12.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹575. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹375. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 13.Shop A sells 5 pens for ₹95. Shop B sells 2 pens for ₹26. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 14.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹390. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹425. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 15.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹115. A 2 kg bag costs ₹98. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 16.A 1 kg bag of onions costs ₹38. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 17.A 1 kg bag of rice costs ₹73. A 2 kg bag costs ₹80. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 18.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹150. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹275. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 19.A 5 kg bag of sugar costs ₹200. A 10 kg bag costs ₹410. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 20.Shop A sells 3 pens for ₹45. Shop B sells 5 pens for ₹65. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 21.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹370. A 5 kg bag costs ₹285. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 22.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹220. A 2 kg bag costs ₹74. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 23.Shop A sells 4 samosas for ₹68. Shop B sells 2 samosas for ₹38. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 24.A 10 kg bag of rice costs ₹420. A 5 kg bag costs ₹340. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 25.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹340. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹300. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.Shop A sells 2 notebooks for ₹100. Shop B sells 5 notebooks for ₹150. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.A 2 kg bag of sugar costs ₹90. A 10 kg bag costs ₹460. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.Shop A sells 5 mangoes for ₹175. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 29.A 1 kg bag of dal costs ₹124. A 10 kg bag costs ₹1020. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 30.A 5 kg bag of dal costs ₹555. A 2 kg bag costs ₹272. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 31.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹215. A 1 kg bag costs ₹38. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 32.Shop A sells 3 cricket balls for ₹330. Shop B sells 2 cricket balls for ₹280. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 33.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹240. A 2 kg bag costs ₹84. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹190. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹320. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 35.A 2 kg bag of potatoes costs ₹42. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 36.A 5 kg bag of sugar costs ₹225. A 1 kg bag costs ₹47. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 37.Shop A sells 3 pens for ₹66. Shop B sells 6 pens for ₹108. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 38.A 5 kg bag of dal costs ₹535. A 1 kg bag costs ₹145. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 39.A 5 kg bag of onions costs ₹225. A 10 kg bag costs ₹220. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 40.A 1 kg bag of dal costs ₹129. A 5 kg bag costs ₹745. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
Answer key
- Shop A
- Shop B
- 30
- 38
- 75
- 10 kg bag
- 35
- 20
- 10
- Shop B
- 2 kg bag
- Shop A
- 13
- 65
- 5 kg bag
- 4
- 33
- 55
- 5 kg bag
- 13
- 20
- 7
- Shop A
- 26
- 50
- 30
- 1
- 20
- 10 kg bag
- 25
- 5
- 110
- 6
- 80
- 2 kg bag
- 5 kg bag
- Shop B
- 38
- 10 kg bag
- 20
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids