← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 81 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 2 cricket balls for ₹230. Shop B sells 4 cricket balls for ₹400. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  2. 2.A 2 kg bag of potatoes costs ₹68. A 10 kg bag costs ₹380. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.A 1 kg bag of dal costs ₹95. A 10 kg bag costs ₹1130. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  4. 4.Shop A sells 2 cricket balls for ₹290. Shop B sells 3 cricket balls for ₹390. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  5. 5.Shop A sells 5 notebooks for ₹175. Shop B sells 2 notebooks for ₹60. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  6. 6.Shop A sells 3 pens for ₹63. Shop B sells 5 pens for ₹55. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  7. 7.Shop A sells 3 cricket balls for ₹315. Shop B sells 2 cricket balls for ₹240. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  8. 8.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 5 notebooks for ₹200. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  9. 9.A 5 kg bag of potatoes costs ₹165. A 2 kg bag costs ₹58. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  10. 10.Shop A sells 3 cricket balls for ₹330. Shop B sells 5 cricket balls for ₹500. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  11. 11.A 1 kg bag of dal costs ₹140. A 10 kg bag costs ₹990. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.A 2 kg bag of dal costs ₹216. A 1 kg bag costs ₹125. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹200. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹350. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  14. 14.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹48. A 10 kg bag costs ₹300. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  15. 15.Shop A sells 4 cricket balls for ₹580. Shop B sells 2 cricket balls for ₹240. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  16. 16.Shop A sells 3 samosas for ₹36. Shop B sells 4 samosas for ₹64. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  17. 17.A 10 kg bag of dal costs ₹980. A 5 kg bag costs ₹540. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  18. 18.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹210. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹540. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  19. 19.A 5 kg bag of dal costs ₹645. A 1 kg bag costs ₹90. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  20. 20.Shop A sells 4 cricket balls for ₹460. Shop B sells 3 cricket balls for ₹390. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  21. 21.Shop A sells 5 mangoes for ₹175. Shop B sells 4 mangoes for ₹100. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  22. 22.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 5 notebooks for ₹300. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  23. 23.Shop A sells 3 plates of idli for ₹90. Shop B sells 5 plates of idli for ₹300. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  24. 24.Shop A sells 2 cricket balls for ₹230. Shop B sells 5 cricket balls for ₹750. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  25. 25.Shop A sells 5 notebooks for ₹200. Shop B sells 6 notebooks for ₹300. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  26. 26.Shop A sells 4 notebooks for ₹180. Shop B sells 6 notebooks for ₹330. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹600. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹220. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.A 5 kg bag of dal costs ₹580. A 2 kg bag costs ₹182. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  29. 29.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹750. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹570. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  30. 30.A 1 kg bag of dal costs ₹106. A 10 kg bag costs ₹1330. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  31. 31.A 10 kg bag of onions costs ₹460. A 2 kg bag costs ₹46. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  32. 32.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹74. A 5 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  33. 33.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹235. A 1 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  34. 34.A 5 kg bag of rice costs ₹360. A 1 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  35. 35.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹195. A 2 kg bag costs ₹66. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  36. 36.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹320. A 5 kg bag costs ₹235. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  37. 37.A 10 kg bag of sugar costs ₹400. A 1 kg bag costs ₹48. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  38. 38.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹350. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹230. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  39. 39.Shop A sells 2 mangoes for ₹70. Shop B sells 4 mangoes for ₹120. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  40. 40.Shop A sells 4 notebooks for ₹160. Shop B sells 3 notebooks for ₹105. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A

Answer key

  1. Shop B
  2. 4
  3. 1 kg bag
  4. Shop B
  5. Shop B
  6. Shop B
  7. 105
  8. Shop A
  9. 4
  10. Shop B
  11. 41
  12. 17
  13. 50
  14. 10 kg bag
  15. Shop B
  16. Shop A
  17. 10 kg bag
  18. Shop B
  19. 1 kg bag
  20. 115
  21. 25
  22. 35
  23. 30
  24. 115
  25. Shop A
  26. 45
  27. 100
  28. 25
  29. Shop B
  30. 1 kg bag
  31. 2 kg bag
  32. 3
  33. 5 kg bag
  34. 2
  35. 2 kg bag
  36. 10 kg bag
  37. 10 kg bag
  38. Shop A
  39. 30
  40. Shop B

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids