Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 2 cricket balls for ₹230. Shop B sells 4 cricket balls for ₹400. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 2.A 2 kg bag of potatoes costs ₹68. A 10 kg bag costs ₹380. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.A 1 kg bag of dal costs ₹95. A 10 kg bag costs ₹1130. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 4.Shop A sells 2 cricket balls for ₹290. Shop B sells 3 cricket balls for ₹390. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 5.Shop A sells 5 notebooks for ₹175. Shop B sells 2 notebooks for ₹60. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.Shop A sells 3 pens for ₹63. Shop B sells 5 pens for ₹55. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 7.Shop A sells 3 cricket balls for ₹315. Shop B sells 2 cricket balls for ₹240. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 8.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 5 notebooks for ₹200. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 9.A 5 kg bag of potatoes costs ₹165. A 2 kg bag costs ₹58. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.Shop A sells 3 cricket balls for ₹330. Shop B sells 5 cricket balls for ₹500. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 11.A 1 kg bag of dal costs ₹140. A 10 kg bag costs ₹990. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 12.A 2 kg bag of dal costs ₹216. A 1 kg bag costs ₹125. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹200. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹350. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 14.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹48. A 10 kg bag costs ₹300. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 15.Shop A sells 4 cricket balls for ₹580. Shop B sells 2 cricket balls for ₹240. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 16.Shop A sells 3 samosas for ₹36. Shop B sells 4 samosas for ₹64. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 17.A 10 kg bag of dal costs ₹980. A 5 kg bag costs ₹540. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 18.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹210. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹540. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 19.A 5 kg bag of dal costs ₹645. A 1 kg bag costs ₹90. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 20.Shop A sells 4 cricket balls for ₹460. Shop B sells 3 cricket balls for ₹390. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 21.Shop A sells 5 mangoes for ₹175. Shop B sells 4 mangoes for ₹100. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 22.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 5 notebooks for ₹300. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 23.Shop A sells 3 plates of idli for ₹90. Shop B sells 5 plates of idli for ₹300. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.Shop A sells 2 cricket balls for ₹230. Shop B sells 5 cricket balls for ₹750. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.Shop A sells 5 notebooks for ₹200. Shop B sells 6 notebooks for ₹300. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 26.Shop A sells 4 notebooks for ₹180. Shop B sells 6 notebooks for ₹330. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹600. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹220. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.A 5 kg bag of dal costs ₹580. A 2 kg bag costs ₹182. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 29.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹750. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹570. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 30.A 1 kg bag of dal costs ₹106. A 10 kg bag costs ₹1330. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 31.A 10 kg bag of onions costs ₹460. A 2 kg bag costs ₹46. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 32.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹74. A 5 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 33.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹235. A 1 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 34.A 5 kg bag of rice costs ₹360. A 1 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 35.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹195. A 2 kg bag costs ₹66. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 36.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹320. A 5 kg bag costs ₹235. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 37.A 10 kg bag of sugar costs ₹400. A 1 kg bag costs ₹48. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 38.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹350. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹230. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 39.Shop A sells 2 mangoes for ₹70. Shop B sells 4 mangoes for ₹120. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 40.Shop A sells 4 notebooks for ₹160. Shop B sells 3 notebooks for ₹105. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
Answer key
- Shop B
- 4
- 1 kg bag
- Shop B
- Shop B
- Shop B
- 105
- Shop A
- 4
- Shop B
- 41
- 17
- 50
- 10 kg bag
- Shop B
- Shop A
- 10 kg bag
- Shop B
- 1 kg bag
- 115
- 25
- 35
- 30
- 115
- Shop A
- 45
- 100
- 25
- Shop B
- 1 kg bag
- 2 kg bag
- 3
- 5 kg bag
- 2
- 2 kg bag
- 10 kg bag
- 10 kg bag
- Shop A
- 30
- Shop B
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids