Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 10 kg bag of rice costs ₹430. A 1 kg bag costs ₹80. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.A 2 kg bag of onions costs ₹50. A 1 kg bag costs ₹23. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 3.A 1 kg bag of potatoes costs ₹28. A 2 kg bag costs ₹58. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 4.A 1 kg bag of onions costs ₹60. A 5 kg bag costs ₹205. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 5.A 10 kg bag of sugar costs ₹490. A 5 kg bag costs ₹235. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.Shop A sells 2 mangoes for ₹50. Shop B sells 3 mangoes for ₹60. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 7.Shop A sells 6 pens for ₹90. Shop B sells 3 pens for ₹75. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 8.Shop A sells 6 mangoes for ₹120. Shop B sells 5 mangoes for ₹150. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 9.Shop A sells 6 cricket balls for ₹720. Shop B sells 5 cricket balls for ₹575. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 10.A 10 kg bag of potatoes costs ₹310. A 1 kg bag costs ₹39. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 11.A 2 kg bag of sugar costs ₹88. A 1 kg bag costs ₹40. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 12.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹190. A 1 kg bag costs ₹24. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.Shop A sells 5 notebooks for ₹200. Shop B sells 6 notebooks for ₹180. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 14.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹64. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.A 5 kg bag of sugar costs ₹200. A 2 kg bag costs ₹84. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 16.A 1 kg bag of dal costs ₹107. A 2 kg bag costs ₹298. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 17.Shop A sells 6 mangoes for ₹210. Shop B sells 5 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 18.Shop A sells 6 pens for ₹150. Shop B sells 4 pens for ₹84. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 19.Shop A sells 6 plates of idli for ₹240. Shop B sells 4 plates of idli for ₹140. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 20.A 1 kg bag of rice costs ₹62. A 5 kg bag costs ₹370. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.A 10 kg bag of rice costs ₹750. A 1 kg bag costs ₹62. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 22.A 2 kg bag of dal costs ₹216. A 1 kg bag costs ₹113. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 23.A 5 kg bag of dal costs ₹635. A 2 kg bag costs ₹286. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 24.Shop A sells 2 pens for ₹38. Shop B sells 6 pens for ₹132. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.A 5 kg bag of sugar costs ₹220. A 2 kg bag costs ₹84. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 26.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹72. A 10 kg bag costs ₹340. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 27.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹130. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹475. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.Shop A sells 6 pens for ₹114. Shop B sells 3 pens for ₹54. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 29.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹390. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹140. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.Shop A sells 2 mangoes for ₹60. Shop B sells 3 mangoes for ₹105. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.A 1 kg bag of rice costs ₹49. A 10 kg bag costs ₹470. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 32.A 10 kg bag of potatoes costs ₹360. A 5 kg bag costs ₹120. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 33.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹110. A 2 kg bag costs ₹78. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.A 10 kg bag of potatoes costs ₹240. A 2 kg bag costs ₹76. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 35.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹245. A 10 kg bag costs ₹560. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 36.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹480. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹300. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 37.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹175. A 2 kg bag costs ₹78. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 38.Shop A sells 2 notebooks for ₹100. Shop B sells 3 notebooks for ₹120. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 39.Shop A sells 4 cricket balls for ₹480. Shop B sells 5 cricket balls for ₹700. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 40.A 1 kg bag of sugar costs ₹46. A 5 kg bag costs ₹215. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
Answer key
- 37
- 1 kg bag
- 1
- 19
- 2
- Shop B
- 15
- Shop A
- Shop B
- 10 kg bag
- 4
- 14
- Shop B
- 10
- 2
- 42
- Shop B
- Shop B
- 35
- 12
- 1 kg bag
- 2 kg bag
- 5 kg bag
- 19
- 2
- 2
- 65
- Shop B
- Shop A
- Shop A
- 2
- 5 kg bag
- 17
- 10 kg bag
- 7
- Shop A
- 5 kg bag
- 40
- Shop A
- 5 kg bag
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids