← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 83 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 10 kg bag of rice costs ₹430. A 1 kg bag costs ₹80. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  2. 2.A 2 kg bag of onions costs ₹50. A 1 kg bag costs ₹23. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  3. 3.A 1 kg bag of potatoes costs ₹28. A 2 kg bag costs ₹58. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  4. 4.A 1 kg bag of onions costs ₹60. A 5 kg bag costs ₹205. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  5. 5.A 10 kg bag of sugar costs ₹490. A 5 kg bag costs ₹235. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.Shop A sells 2 mangoes for ₹50. Shop B sells 3 mangoes for ₹60. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  7. 7.Shop A sells 6 pens for ₹90. Shop B sells 3 pens for ₹75. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  8. 8.Shop A sells 6 mangoes for ₹120. Shop B sells 5 mangoes for ₹150. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  9. 9.Shop A sells 6 cricket balls for ₹720. Shop B sells 5 cricket balls for ₹575. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  10. 10.A 10 kg bag of potatoes costs ₹310. A 1 kg bag costs ₹39. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  11. 11.A 2 kg bag of sugar costs ₹88. A 1 kg bag costs ₹40. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹190. A 1 kg bag costs ₹24. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.Shop A sells 5 notebooks for ₹200. Shop B sells 6 notebooks for ₹180. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  14. 14.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹64. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  15. 15.A 5 kg bag of sugar costs ₹200. A 2 kg bag costs ₹84. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  16. 16.A 1 kg bag of dal costs ₹107. A 2 kg bag costs ₹298. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  17. 17.Shop A sells 6 mangoes for ₹210. Shop B sells 5 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  18. 18.Shop A sells 6 pens for ₹150. Shop B sells 4 pens for ₹84. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  19. 19.Shop A sells 6 plates of idli for ₹240. Shop B sells 4 plates of idli for ₹140. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  20. 20.A 1 kg bag of rice costs ₹62. A 5 kg bag costs ₹370. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.A 10 kg bag of rice costs ₹750. A 1 kg bag costs ₹62. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  22. 22.A 2 kg bag of dal costs ₹216. A 1 kg bag costs ₹113. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  23. 23.A 5 kg bag of dal costs ₹635. A 2 kg bag costs ₹286. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  24. 24.Shop A sells 2 pens for ₹38. Shop B sells 6 pens for ₹132. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  25. 25.A 5 kg bag of sugar costs ₹220. A 2 kg bag costs ₹84. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  26. 26.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹72. A 10 kg bag costs ₹340. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  27. 27.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹130. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹475. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells 6 pens for ₹114. Shop B sells 3 pens for ₹54. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  29. 29.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹390. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹140. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.Shop A sells 2 mangoes for ₹60. Shop B sells 3 mangoes for ₹105. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  31. 31.A 1 kg bag of rice costs ₹49. A 10 kg bag costs ₹470. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  32. 32.A 10 kg bag of potatoes costs ₹360. A 5 kg bag costs ₹120. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  33. 33.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹110. A 2 kg bag costs ₹78. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.A 10 kg bag of potatoes costs ₹240. A 2 kg bag costs ₹76. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  35. 35.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹245. A 10 kg bag costs ₹560. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  36. 36.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹480. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹300. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  37. 37.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹175. A 2 kg bag costs ₹78. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  38. 38.Shop A sells 2 notebooks for ₹100. Shop B sells 3 notebooks for ₹120. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  39. 39.Shop A sells 4 cricket balls for ₹480. Shop B sells 5 cricket balls for ₹700. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  40. 40.A 1 kg bag of sugar costs ₹46. A 5 kg bag costs ₹215. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag

Answer key

  1. 37
  2. 1 kg bag
  3. 1
  4. 19
  5. 2
  6. Shop B
  7. 15
  8. Shop A
  9. Shop B
  10. 10 kg bag
  11. 4
  12. 14
  13. Shop B
  14. 10
  15. 2
  16. 42
  17. Shop B
  18. Shop B
  19. 35
  20. 12
  21. 1 kg bag
  22. 2 kg bag
  23. 5 kg bag
  24. 19
  25. 2
  26. 2
  27. 65
  28. Shop B
  29. Shop A
  30. Shop A
  31. 2
  32. 5 kg bag
  33. 17
  34. 10 kg bag
  35. 7
  36. Shop A
  37. 5 kg bag
  38. 40
  39. Shop A
  40. 5 kg bag

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids