Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 2 notebooks for ₹60. Shop B sells 6 notebooks for ₹300. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 2.Shop A sells 2 pens for ₹48. Shop B sells 3 pens for ₹66. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 3.Shop A sells 3 samosas for ₹54. Shop B sells 6 samosas for ₹72. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 4.A 10 kg bag of sugar costs ₹420. A 5 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 5.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹200. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹255. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 6.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹185. A 2 kg bag costs ₹98. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 7.A 1 kg bag of potatoes costs ₹40. A 10 kg bag costs ₹290. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 8.A 10 kg bag of potatoes costs ₹310. A 2 kg bag costs ₹56. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 9.Shop A sells 5 notebooks for ₹250. Shop B sells 2 notebooks for ₹90. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 10.Shop A sells 3 samosas for ₹45. Shop B sells 5 samosas for ₹70. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 11.Shop A sells 5 cricket balls for ₹550. Shop B sells 6 cricket balls for ₹870. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 12.A 1 kg bag of onions costs ₹28. A 5 kg bag costs ₹105. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹29. A 2 kg bag costs ₹104. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 14.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹210. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹110. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 15.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹420. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹150. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 16.Shop A sells 5 samosas for ₹80. Shop B sells 6 samosas for ₹108. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹570. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹580. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 18.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹260. A 1 kg bag costs ₹31. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 19.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹195. A 2 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.A 5 kg bag of dal costs ₹695. A 1 kg bag costs ₹114. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 21.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹360. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹480. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 22.A 1 kg bag of sugar costs ₹49. A 10 kg bag costs ₹480. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 23.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹230. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹660. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.A 10 kg bag of potatoes costs ₹340. A 2 kg bag costs ₹76. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 25.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹130. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹475. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 26.A 10 kg bag of onions costs ₹340. A 2 kg bag costs ₹86. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 27.Shop A sells 4 pens for ₹72. Shop B sells 5 pens for ₹80. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.Shop A sells 3 samosas for ₹51. Shop B sells 6 samosas for ₹90. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 29.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹240. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹150. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.A 10 kg bag of rice costs ₹780. A 1 kg bag costs ₹50. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 31.A 5 kg bag of potatoes costs ₹170. A 2 kg bag costs ₹64. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 32.A 2 kg bag of sugar costs ₹98. A 5 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 33.Shop A sells 4 plates of idli for ₹120. Shop B sells 6 plates of idli for ₹210. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.A 1 kg bag of dal costs ₹94. A 2 kg bag costs ₹272. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 35.Shop A sells 2 mangoes for ₹70. Shop B sells 5 mangoes for ₹125. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 36.A 5 kg bag of rice costs ₹245. A 1 kg bag costs ₹62. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 37.Shop A sells 2 pens for ₹22. Shop B sells 4 pens for ₹80. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 38.A 10 kg bag of rice costs ₹500. A 1 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 39.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹350. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹190. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 40.Shop A sells 4 cricket balls for ₹440. Shop B sells 2 cricket balls for ₹280. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
Answer key
- Shop A
- Shop B
- 12
- 2
- 50
- 12
- 11
- 2 kg bag
- 45
- Shop B
- Shop A
- 7
- 1 kg bag
- 55
- Shop B
- 16
- 95
- 5
- 4
- 1 kg bag
- 80
- 1
- 110
- 10 kg bag
- Shop A
- 10 kg bag
- 16
- Shop B
- Shop B
- 28
- 2
- 5 kg bag
- 30
- 42
- Shop B
- 5 kg bag
- Shop A
- 4
- Shop A
- Shop A
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids