← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 88 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 2 notebooks for ₹60. Shop B sells 6 notebooks for ₹300. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  2. 2.Shop A sells 2 pens for ₹48. Shop B sells 3 pens for ₹66. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  3. 3.Shop A sells 3 samosas for ₹54. Shop B sells 6 samosas for ₹72. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  4. 4.A 10 kg bag of sugar costs ₹420. A 5 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  5. 5.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹200. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹255. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  6. 6.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹185. A 2 kg bag costs ₹98. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  7. 7.A 1 kg bag of potatoes costs ₹40. A 10 kg bag costs ₹290. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  8. 8.A 10 kg bag of potatoes costs ₹310. A 2 kg bag costs ₹56. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  9. 9.Shop A sells 5 notebooks for ₹250. Shop B sells 2 notebooks for ₹90. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  10. 10.Shop A sells 3 samosas for ₹45. Shop B sells 5 samosas for ₹70. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  11. 11.Shop A sells 5 cricket balls for ₹550. Shop B sells 6 cricket balls for ₹870. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  12. 12.A 1 kg bag of onions costs ₹28. A 5 kg bag costs ₹105. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹29. A 2 kg bag costs ₹104. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  14. 14.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹210. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹110. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  15. 15.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹420. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹150. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  16. 16.Shop A sells 5 samosas for ₹80. Shop B sells 6 samosas for ₹108. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹570. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹580. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  18. 18.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹260. A 1 kg bag costs ₹31. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  19. 19.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹195. A 2 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  20. 20.A 5 kg bag of dal costs ₹695. A 1 kg bag costs ₹114. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  21. 21.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹360. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹480. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  22. 22.A 1 kg bag of sugar costs ₹49. A 10 kg bag costs ₹480. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  23. 23.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹230. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹660. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  24. 24.A 10 kg bag of potatoes costs ₹340. A 2 kg bag costs ₹76. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  25. 25.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹130. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹475. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  26. 26.A 10 kg bag of onions costs ₹340. A 2 kg bag costs ₹86. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  27. 27.Shop A sells 4 pens for ₹72. Shop B sells 5 pens for ₹80. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells 3 samosas for ₹51. Shop B sells 6 samosas for ₹90. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  29. 29.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹240. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹150. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.A 10 kg bag of rice costs ₹780. A 1 kg bag costs ₹50. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  31. 31.A 5 kg bag of potatoes costs ₹170. A 2 kg bag costs ₹64. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  32. 32.A 2 kg bag of sugar costs ₹98. A 5 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  33. 33.Shop A sells 4 plates of idli for ₹120. Shop B sells 6 plates of idli for ₹210. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  34. 34.A 1 kg bag of dal costs ₹94. A 2 kg bag costs ₹272. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  35. 35.Shop A sells 2 mangoes for ₹70. Shop B sells 5 mangoes for ₹125. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  36. 36.A 5 kg bag of rice costs ₹245. A 1 kg bag costs ₹62. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  37. 37.Shop A sells 2 pens for ₹22. Shop B sells 4 pens for ₹80. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  38. 38.A 10 kg bag of rice costs ₹500. A 1 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  39. 39.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹350. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹190. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  40. 40.Shop A sells 4 cricket balls for ₹440. Shop B sells 2 cricket balls for ₹280. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A

Answer key

  1. Shop A
  2. Shop B
  3. 12
  4. 2
  5. 50
  6. 12
  7. 11
  8. 2 kg bag
  9. 45
  10. Shop B
  11. Shop A
  12. 7
  13. 1 kg bag
  14. 55
  15. Shop B
  16. 16
  17. 95
  18. 5
  19. 4
  20. 1 kg bag
  21. 80
  22. 1
  23. 110
  24. 10 kg bag
  25. Shop A
  26. 10 kg bag
  27. 16
  28. Shop B
  29. Shop B
  30. 28
  31. 2
  32. 5 kg bag
  33. 30
  34. 42
  35. Shop B
  36. 5 kg bag
  37. Shop A
  38. 4
  39. Shop A
  40. Shop A

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids