Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 3 samosas for ₹45. Shop B sells 6 samosas for ₹108. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 2.A 10 kg bag of onions costs ₹220. A 1 kg bag costs ₹52. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.Shop A sells 2 notebooks for ₹90. Shop B sells 5 notebooks for ₹300. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 4.A 2 kg bag of dal costs ₹292. A 1 kg bag costs ₹114. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 5.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹480. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹540. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.Shop A sells 2 cricket balls for ₹200. Shop B sells 6 cricket balls for ₹840. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 7.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹590. A 1 kg bag costs ₹53. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 8.Shop A sells 4 samosas for ₹80. Shop B sells 6 samosas for ₹102. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹440. A 1 kg bag costs ₹37. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 10.Shop A sells 4 plates of idli for ₹200. Shop B sells 2 plates of idli for ₹110. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 11.Shop A sells 6 pens for ₹150. Shop B sells 2 pens for ₹22. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 12.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹220. A 2 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.A 1 kg bag of rice costs ₹54. A 5 kg bag costs ₹225. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 14.Shop A sells 4 samosas for ₹64. Shop B sells 3 samosas for ₹39. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 15.Shop A sells 3 samosas for ₹60. Shop B sells 5 samosas for ₹90. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 16.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹40. A 5 kg bag costs ₹175. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 17.Shop A sells 3 pens for ₹48. Shop B sells 5 pens for ₹75. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 18.A 1 kg bag of potatoes costs ₹23. A 2 kg bag costs ₹66. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 19.A 1 kg bag of onions costs ₹40. A 5 kg bag costs ₹150. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.A 5 kg bag of rice costs ₹200. A 1 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹650. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹540. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 22.A 2 kg bag of rice costs ₹90. A 5 kg bag costs ₹340. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 23.A 10 kg bag of rice costs ₹440. A 1 kg bag costs ₹43. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 24.A 10 kg bag of onions costs ₹320. A 2 kg bag costs ₹80. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 25.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹240. A 1 kg bag costs ₹54. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 26.Shop A sells 2 plates of idli for ₹90. Shop B sells 6 plates of idli for ₹240. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹480. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹345. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 28.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹480. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 29.A 2 kg bag of onions costs ₹102. A 10 kg bag costs ₹330. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 30.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹360. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹625. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 31.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹840. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹435. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 32.Shop A sells 3 notebooks for ₹105. Shop B sells 5 notebooks for ₹275. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 33.A 1 kg bag of onions costs ₹45. A 10 kg bag costs ₹540. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.A 5 kg bag of potatoes costs ₹175. A 10 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 35.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹100. A 1 kg bag costs ₹44. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 36.A 5 kg bag of rice costs ₹320. A 1 kg bag costs ₹59. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹165. A 10 kg bag costs ₹340. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 38.A 1 kg bag of rice costs ₹47. A 10 kg bag costs ₹660. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 39.Shop A sells 3 samosas for ₹36. Shop B sells 2 samosas for ₹32. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 40.Shop A sells 3 plates of idli for ₹150. Shop B sells 5 plates of idli for ₹175. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
Answer key
- 15
- 30
- Shop A
- 1 kg bag
- Shop A
- Shop A
- 6
- 17
- 1 kg bag
- 50
- Shop B
- 1
- 9
- Shop B
- Shop B
- 5 kg bag
- 15
- 10
- 10
- 6
- Shop B
- 23
- 1 kg bag
- 10 kg bag
- 10 kg bag
- 40
- Shop B
- 80
- 18
- 120
- Shop A
- Shop A
- 9
- 10 kg bag
- 5 kg bag
- 5
- 5 kg bag
- 1 kg bag
- 12
- Shop B
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids