← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 91 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 3 samosas for ₹45. Shop B sells 6 samosas for ₹108. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  2. 2.A 10 kg bag of onions costs ₹220. A 1 kg bag costs ₹52. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.Shop A sells 2 notebooks for ₹90. Shop B sells 5 notebooks for ₹300. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  4. 4.A 2 kg bag of dal costs ₹292. A 1 kg bag costs ₹114. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  5. 5.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹480. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹540. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  6. 6.Shop A sells 2 cricket balls for ₹200. Shop B sells 6 cricket balls for ₹840. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  7. 7.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹590. A 1 kg bag costs ₹53. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  8. 8.Shop A sells 4 samosas for ₹80. Shop B sells 6 samosas for ₹102. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  9. 9.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹440. A 1 kg bag costs ₹37. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  10. 10.Shop A sells 4 plates of idli for ₹200. Shop B sells 2 plates of idli for ₹110. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  11. 11.Shop A sells 6 pens for ₹150. Shop B sells 2 pens for ₹22. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  12. 12.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹220. A 2 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.A 1 kg bag of rice costs ₹54. A 5 kg bag costs ₹225. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  14. 14.Shop A sells 4 samosas for ₹64. Shop B sells 3 samosas for ₹39. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  15. 15.Shop A sells 3 samosas for ₹60. Shop B sells 5 samosas for ₹90. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  16. 16.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹40. A 5 kg bag costs ₹175. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  17. 17.Shop A sells 3 pens for ₹48. Shop B sells 5 pens for ₹75. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  18. 18.A 1 kg bag of potatoes costs ₹23. A 2 kg bag costs ₹66. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  19. 19.A 1 kg bag of onions costs ₹40. A 5 kg bag costs ₹150. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  20. 20.A 5 kg bag of rice costs ₹200. A 1 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹650. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹540. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  22. 22.A 2 kg bag of rice costs ₹90. A 5 kg bag costs ₹340. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  23. 23.A 10 kg bag of rice costs ₹440. A 1 kg bag costs ₹43. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  24. 24.A 10 kg bag of onions costs ₹320. A 2 kg bag costs ₹80. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  25. 25.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹240. A 1 kg bag costs ₹54. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  26. 26.Shop A sells 2 plates of idli for ₹90. Shop B sells 6 plates of idli for ₹240. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹480. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹345. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  28. 28.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹480. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  29. 29.A 2 kg bag of onions costs ₹102. A 10 kg bag costs ₹330. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  30. 30.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹360. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹625. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  31. 31.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹840. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹435. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  32. 32.Shop A sells 3 notebooks for ₹105. Shop B sells 5 notebooks for ₹275. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  33. 33.A 1 kg bag of onions costs ₹45. A 10 kg bag costs ₹540. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.A 5 kg bag of potatoes costs ₹175. A 10 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  35. 35.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹100. A 1 kg bag costs ₹44. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  36. 36.A 5 kg bag of rice costs ₹320. A 1 kg bag costs ₹59. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹165. A 10 kg bag costs ₹340. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  38. 38.A 1 kg bag of rice costs ₹47. A 10 kg bag costs ₹660. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  39. 39.Shop A sells 3 samosas for ₹36. Shop B sells 2 samosas for ₹32. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  40. 40.Shop A sells 3 plates of idli for ₹150. Shop B sells 5 plates of idli for ₹175. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B

Answer key

  1. 15
  2. 30
  3. Shop A
  4. 1 kg bag
  5. Shop A
  6. Shop A
  7. 6
  8. 17
  9. 1 kg bag
  10. 50
  11. Shop B
  12. 1
  13. 9
  14. Shop B
  15. Shop B
  16. 5 kg bag
  17. 15
  18. 10
  19. 10
  20. 6
  21. Shop B
  22. 23
  23. 1 kg bag
  24. 10 kg bag
  25. 10 kg bag
  26. 40
  27. Shop B
  28. 80
  29. 18
  30. 120
  31. Shop A
  32. Shop A
  33. 9
  34. 10 kg bag
  35. 5 kg bag
  36. 5
  37. 5 kg bag
  38. 1 kg bag
  39. 12
  40. Shop B

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids