Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many notebooks can you buy with ₹450 if one costs ₹50?
- 2.One notebook costs ₹50. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 3.How many storybooks can you buy with ₹1155 if one costs ₹165?
- 4.What do 4 mangoes at ₹20 each and 5 storybooks at ₹150 each cost in all (in ₹)?
- 5.How many pairs of socks can you buy with ₹720 if one costs ₹90?
- 6.How many samosas can you buy with ₹98 if one costs ₹14?
- 7.How many geometry boxes can you buy with ₹1035 if one costs ₹115?
- 8.What do 3 mangoes at ₹40 each and 5 lunch boxes at ₹180 each cost in all (in ₹)?
- 9.What do 2 pairs of socks at ₹65 each and 5 water bottles at ₹235 each cost in all (in ₹)?
- 10.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
- 11.One notebook costs ₹55. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 12.How many mangoes can you buy with ₹80 if one costs ₹20?
- 13.One pen costs ₹18. How much do 9 pens cost (in ₹)?
- 14.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 15.There are 20 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 16.What do 4 colour pencil sets at ₹70 each and 2 samosas at ₹16 each cost in all (in ₹)?
- 17.One mango costs ₹20. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 18.One football costs ₹290. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
- 19.What do 5 plates of idli at ₹55 each and 2 footballs at ₹290 each cost in all (in ₹)?
- 20.What do 5 lunch boxes at ₹225 each and 2 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 21.One notebook costs ₹35. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 22.There are 32 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 23.How many plates of idli can you buy with ₹440 if one costs ₹55?
- 24.How many geometry boxes can you buy with ₹990 if one costs ₹90?
- 25.There are 27 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 26.One colour pencil set costs ₹70. How much do 7 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 27.What do 2 samosas at ₹18 each and 5 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 28.There are 36 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 29.What do 5 storybooks at ₹195 each and 3 samosas at ₹15 each cost in all (in ₹)?
- 30.There are 27 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 31.What do 2 storybooks at ₹200 each and 3 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 32.How many T-shirts can you buy with ₹2310 if one costs ₹330?
- 33.There are 26 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 34.How many mangoes can you buy with ₹350 if one costs ₹35?
- 35.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 36.How many storybooks can you buy with ₹360 if one costs ₹120?
- 37.One notebook costs ₹60. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 38.One colour pencil set costs ₹95. How much do 7 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 39.There are 24 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 40.There are 26 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 9
- 250
- 7
- 830
- 8
- 7
- 9
- 1020
- 1305
- 798
- 440
- 4
- 162
- 600
- 1000
- 312
- 180
- 1740
- 855
- 1165
- 175
- 960
- 8
- 11
- 1215
- 490
- 236
- 864
- 1020
- 486
- 550
- 7
- 520
- 10
- 1550
- 3
- 240
- 665
- 480
- 780
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids