← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 101 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many notebooks can you buy with ₹450 if one costs ₹50?
  2. 2.One notebook costs ₹50. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  3. 3.How many storybooks can you buy with ₹1155 if one costs ₹165?
  4. 4.What do 4 mangoes at ₹20 each and 5 storybooks at ₹150 each cost in all (in ₹)?
  5. 5.How many pairs of socks can you buy with ₹720 if one costs ₹90?
  6. 6.How many samosas can you buy with ₹98 if one costs ₹14?
  7. 7.How many geometry boxes can you buy with ₹1035 if one costs ₹115?
  8. 8.What do 3 mangoes at ₹40 each and 5 lunch boxes at ₹180 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.What do 2 pairs of socks at ₹65 each and 5 water bottles at ₹235 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.One notebook costs ₹55. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  12. 12.How many mangoes can you buy with ₹80 if one costs ₹20?
  13. 13.One pen costs ₹18. How much do 9 pens cost (in ₹)?
  14. 14.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  15. 15.There are 20 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  16. 16.What do 4 colour pencil sets at ₹70 each and 2 samosas at ₹16 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.One mango costs ₹20. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
  18. 18.One football costs ₹290. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
  19. 19.What do 5 plates of idli at ₹55 each and 2 footballs at ₹290 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.What do 5 lunch boxes at ₹225 each and 2 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  21. 21.One notebook costs ₹35. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  22. 22.There are 32 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  23. 23.How many plates of idli can you buy with ₹440 if one costs ₹55?
  24. 24.How many geometry boxes can you buy with ₹990 if one costs ₹90?
  25. 25.There are 27 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.One colour pencil set costs ₹70. How much do 7 colour pencil sets cost (in ₹)?
  27. 27.What do 2 samosas at ₹18 each and 5 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.There are 36 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.What do 5 storybooks at ₹195 each and 3 samosas at ₹15 each cost in all (in ₹)?
  30. 30.There are 27 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  31. 31.What do 2 storybooks at ₹200 each and 3 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.How many T-shirts can you buy with ₹2310 if one costs ₹330?
  33. 33.There are 26 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.How many mangoes can you buy with ₹350 if one costs ₹35?
  35. 35.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.How many storybooks can you buy with ₹360 if one costs ₹120?
  37. 37.One notebook costs ₹60. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  38. 38.One colour pencil set costs ₹95. How much do 7 colour pencil sets cost (in ₹)?
  39. 39.There are 24 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  40. 40.There are 26 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 9
  2. 250
  3. 7
  4. 830
  5. 8
  6. 7
  7. 9
  8. 1020
  9. 1305
  10. 798
  11. 440
  12. 4
  13. 162
  14. 600
  15. 1000
  16. 312
  17. 180
  18. 1740
  19. 855
  20. 1165
  21. 175
  22. 960
  23. 8
  24. 11
  25. 1215
  26. 490
  27. 236
  28. 864
  29. 1020
  30. 486
  31. 550
  32. 7
  33. 520
  34. 10
  35. 1550
  36. 3
  37. 240
  38. 665
  39. 480
  40. 780

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids