Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many geometry boxes can you buy with ₹750 if one costs ₹150?
- 2.One notebook costs ₹60. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 3.One colour pencil set costs ₹75. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 4.What do 5 notebooks at ₹30 each and 3 samosas at ₹17 each cost in all (in ₹)?
- 5.There are 31 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
- 6.What do 4 storybooks at ₹185 each and 5 cricket balls at ₹150 each cost in all (in ₹)?
- 7.There are 19 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 8.What do 2 cricket balls at ₹100 each and 3 T-shirts at ₹230 each cost in all (in ₹)?
- 9.There are 14 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 10.What do 5 pairs of socks at ₹65 each and 3 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 11.One badminton racket costs ₹520. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 12.There are 23 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 13.One lunch box costs ₹175. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 14.How many pens can you buy with ₹52 if one costs ₹13?
- 15.How many lunch boxes can you buy with ₹1760 if one costs ₹220?
- 16.How many samosas can you buy with ₹85 if one costs ₹17?
- 17.What do 3 cricket balls at ₹120 each and 2 plates of idli at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 18.There are 16 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
- 19.How many footballs can you buy with ₹2800 if one costs ₹280?
- 20.One water bottle costs ₹220. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 21.How many T-shirts can you buy with ₹1680 if one costs ₹280?
- 22.There are 34 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 23.What do 5 pairs of socks at ₹85 each and 2 samosas at ₹16 each cost in all (in ₹)?
- 24.What do 5 notebooks at ₹45 each and 4 water bottles at ₹230 each cost in all (in ₹)?
- 25.One pair of socks costs ₹80. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
- 26.How many notebooks can you buy with ₹250 if one costs ₹50?
- 27.What do 5 lunch boxes at ₹240 each and 2 plates of idli at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 28.What do 4 badminton rackets at ₹300 each and 4 pens at ₹11 each cost in all (in ₹)?
- 29.What do 2 mangoes at ₹25 each and 2 storybooks at ₹145 each cost in all (in ₹)?
- 30.One T-shirt costs ₹200. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 31.What do 4 water bottles at ₹205 each and 5 geometry boxes at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 32.One cricket ball costs ₹135. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 33.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 34.One T-shirt costs ₹255. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
- 35.There are 39 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 36.What do 3 storybooks at ₹190 each and 2 T-shirts at ₹295 each cost in all (in ₹)?
- 37.How many water bottles can you buy with ₹1715 if one costs ₹245?
- 38.There are 11 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 39.One pen costs ₹15. How much do 7 pens cost (in ₹)?
- 40.What do 2 lunch boxes at ₹295 each and 3 geometry boxes at ₹115 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 5
- 540
- 600
- 201
- 310
- 1490
- 1140
- 890
- 420
- 415
- 4160
- 1035
- 525
- 4
- 8
- 5
- 470
- 336
- 10
- 440
- 6
- 2040
- 457
- 1145
- 320
- 5
- 1320
- 1244
- 340
- 1800
- 1220
- 405
- 600
- 510
- 780
- 1160
- 7
- 176
- 105
- 935
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids