← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 105 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many geometry boxes can you buy with ₹750 if one costs ₹150?
  2. 2.One notebook costs ₹60. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
  3. 3.One colour pencil set costs ₹75. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
  4. 4.What do 5 notebooks at ₹30 each and 3 samosas at ₹17 each cost in all (in ₹)?
  5. 5.There are 31 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.What do 4 storybooks at ₹185 each and 5 cricket balls at ₹150 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.There are 19 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.What do 2 cricket balls at ₹100 each and 3 T-shirts at ₹230 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.There are 14 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.What do 5 pairs of socks at ₹65 each and 3 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.One badminton racket costs ₹520. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
  12. 12.There are 23 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.One lunch box costs ₹175. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  14. 14.How many pens can you buy with ₹52 if one costs ₹13?
  15. 15.How many lunch boxes can you buy with ₹1760 if one costs ₹220?
  16. 16.How many samosas can you buy with ₹85 if one costs ₹17?
  17. 17.What do 3 cricket balls at ₹120 each and 2 plates of idli at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.There are 16 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.How many footballs can you buy with ₹2800 if one costs ₹280?
  20. 20.One water bottle costs ₹220. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
  21. 21.How many T-shirts can you buy with ₹1680 if one costs ₹280?
  22. 22.There are 34 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  23. 23.What do 5 pairs of socks at ₹85 each and 2 samosas at ₹16 each cost in all (in ₹)?
  24. 24.What do 5 notebooks at ₹45 each and 4 water bottles at ₹230 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.One pair of socks costs ₹80. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
  26. 26.How many notebooks can you buy with ₹250 if one costs ₹50?
  27. 27.What do 5 lunch boxes at ₹240 each and 2 plates of idli at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.What do 4 badminton rackets at ₹300 each and 4 pens at ₹11 each cost in all (in ₹)?
  29. 29.What do 2 mangoes at ₹25 each and 2 storybooks at ₹145 each cost in all (in ₹)?
  30. 30.One T-shirt costs ₹200. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  31. 31.What do 4 water bottles at ₹205 each and 5 geometry boxes at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.One cricket ball costs ₹135. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  33. 33.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.One T-shirt costs ₹255. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
  35. 35.There are 39 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.What do 3 storybooks at ₹190 each and 2 T-shirts at ₹295 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.How many water bottles can you buy with ₹1715 if one costs ₹245?
  38. 38.There are 11 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.One pen costs ₹15. How much do 7 pens cost (in ₹)?
  40. 40.What do 2 lunch boxes at ₹295 each and 3 geometry boxes at ₹115 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 5
  2. 540
  3. 600
  4. 201
  5. 310
  6. 1490
  7. 1140
  8. 890
  9. 420
  10. 415
  11. 4160
  12. 1035
  13. 525
  14. 4
  15. 8
  16. 5
  17. 470
  18. 336
  19. 10
  20. 440
  21. 6
  22. 2040
  23. 457
  24. 1145
  25. 320
  26. 5
  27. 1320
  28. 1244
  29. 340
  30. 1800
  31. 1220
  32. 405
  33. 600
  34. 510
  35. 780
  36. 1160
  37. 7
  38. 176
  39. 105
  40. 935

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids