← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 113 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many plates of idli can you buy with ₹180 if one costs ₹60?
  2. 2.There are 19 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  3. 3.One pair of socks costs ₹80. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
  4. 4.There are 20 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.One water bottle costs ₹190. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  6. 6.One colour pencil set costs ₹70. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
  7. 7.What do 2 geometry boxes at ₹145 each and 5 samosas at ₹12 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.One mango costs ₹30. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  9. 9.There are 29 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.One pair of socks costs ₹75. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
  11. 11.One school bag costs ₹690. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  12. 12.One pair of socks costs ₹65. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
  13. 13.What do 2 storybooks at ₹140 each and 4 pens at ₹16 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.How many badminton rackets can you buy with ₹2160 if one costs ₹540?
  15. 15.What do 2 pairs of socks at ₹90 each and 3 geometry boxes at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.What do 3 pens at ₹22 each and 2 lunch boxes at ₹245 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.How many geometry boxes can you buy with ₹300 if one costs ₹100?
  18. 18.One football costs ₹280. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
  19. 19.One cricket ball costs ₹105. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
  20. 20.What do 4 pairs of socks at ₹60 each and 5 T-shirts at ₹280 each cost in all (in ₹)?
  21. 21.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  23. 23.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.How many pens can you buy with ₹144 if one costs ₹18?
  25. 25.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.What do 2 cricket balls at ₹110 each and 2 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  27. 27.What do 3 T-shirts at ₹235 each and 3 pens at ₹15 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.How many colour pencil sets can you buy with ₹1320 if one costs ₹110?
  29. 29.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.One water bottle costs ₹135. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
  31. 31.What do 5 geometry boxes at ₹125 each and 3 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.What do 5 storybooks at ₹195 each and 3 pairs of socks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  33. 33.One pen costs ₹25. How much do 7 pens cost (in ₹)?
  34. 34.One pen costs ₹10. How much do 2 pens cost (in ₹)?
  35. 35.How many mangoes can you buy with ₹420 if one costs ₹35?
  36. 36.There are 26 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.One pen costs ₹24. How much do 7 pens cost (in ₹)?
  38. 38.How many pairs of socks can you buy with ₹675 if one costs ₹75?
  39. 39.What do 3 samosas at ₹17 each and 3 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.One lunch box costs ₹230. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?

Answer key

  1. 3
  2. 665
  3. 400
  4. 900
  5. 1330
  6. 210
  7. 350
  8. 210
  9. 348
  10. 600
  11. 1380
  12. 390
  13. 344
  14. 4
  15. 495
  16. 556
  17. 3
  18. 560
  19. 840
  20. 1640
  21. 715
  22. 1020
  23. 252
  24. 8
  25. 448
  26. 320
  27. 750
  28. 12
  29. 260
  30. 675
  31. 940
  32. 1140
  33. 175
  34. 20
  35. 12
  36. 390
  37. 168
  38. 9
  39. 156
  40. 1840

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids