Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many plates of idli can you buy with ₹180 if one costs ₹60?
- 2.There are 19 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 3.One pair of socks costs ₹80. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
- 4.There are 20 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 5.One water bottle costs ₹190. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 6.One colour pencil set costs ₹70. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 7.What do 2 geometry boxes at ₹145 each and 5 samosas at ₹12 each cost in all (in ₹)?
- 8.One mango costs ₹30. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 9.There are 29 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 10.One pair of socks costs ₹75. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
- 11.One school bag costs ₹690. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 12.One pair of socks costs ₹65. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
- 13.What do 2 storybooks at ₹140 each and 4 pens at ₹16 each cost in all (in ₹)?
- 14.How many badminton rackets can you buy with ₹2160 if one costs ₹540?
- 15.What do 2 pairs of socks at ₹90 each and 3 geometry boxes at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 16.What do 3 pens at ₹22 each and 2 lunch boxes at ₹245 each cost in all (in ₹)?
- 17.How many geometry boxes can you buy with ₹300 if one costs ₹100?
- 18.One football costs ₹280. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
- 19.One cricket ball costs ₹105. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 20.What do 4 pairs of socks at ₹60 each and 5 T-shirts at ₹280 each cost in all (in ₹)?
- 21.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 22.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 23.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 24.How many pens can you buy with ₹144 if one costs ₹18?
- 25.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 26.What do 2 cricket balls at ₹110 each and 2 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 27.What do 3 T-shirts at ₹235 each and 3 pens at ₹15 each cost in all (in ₹)?
- 28.How many colour pencil sets can you buy with ₹1320 if one costs ₹110?
- 29.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 30.One water bottle costs ₹135. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 31.What do 5 geometry boxes at ₹125 each and 3 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 32.What do 5 storybooks at ₹195 each and 3 pairs of socks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 33.One pen costs ₹25. How much do 7 pens cost (in ₹)?
- 34.One pen costs ₹10. How much do 2 pens cost (in ₹)?
- 35.How many mangoes can you buy with ₹420 if one costs ₹35?
- 36.There are 26 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 37.One pen costs ₹24. How much do 7 pens cost (in ₹)?
- 38.How many pairs of socks can you buy with ₹675 if one costs ₹75?
- 39.What do 3 samosas at ₹17 each and 3 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 40.One lunch box costs ₹230. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
Answer key
- 3
- 665
- 400
- 900
- 1330
- 210
- 350
- 210
- 348
- 600
- 1380
- 390
- 344
- 4
- 495
- 556
- 3
- 560
- 840
- 1640
- 715
- 1020
- 252
- 8
- 448
- 320
- 750
- 12
- 260
- 675
- 940
- 1140
- 175
- 20
- 12
- 390
- 168
- 9
- 156
- 1840
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids