← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 115 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many pens can you buy with ₹120 if one costs ₹20?
  2. 2.How many T-shirts can you buy with ₹1480 if one costs ₹370?
  3. 3.What do 3 samosas at ₹14 each and 4 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.There are 35 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.One school bag costs ₹650. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
  7. 7.There are 22 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.How many storybooks can you buy with ₹180 if one costs ₹90?
  9. 9.One football costs ₹350. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
  10. 10.One storybook costs ₹190. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
  11. 11.How many badminton rackets can you buy with ₹1695 if one costs ₹565?
  12. 12.There are 35 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.How many notebooks can you buy with ₹90 if one costs ₹45?
  14. 14.One T-shirt costs ₹260. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  15. 15.There are 36 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  16. 16.How many colour pencil sets can you buy with ₹540 if one costs ₹90?
  17. 17.There are 13 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.What do 2 samosas at ₹20 each and 5 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.There are 30 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.How many notebooks can you buy with ₹330 if one costs ₹55?
  21. 21.What do 5 colour pencil sets at ₹90 each and 4 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.What do 2 notebooks at ₹50 each and 4 samosas at ₹19 each cost in all (in ₹)?
  23. 23.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.What do 5 pairs of socks at ₹55 each and 4 storybooks at ₹165 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.How many storybooks can you buy with ₹320 if one costs ₹160?
  26. 26.How many pens can you buy with ₹140 if one costs ₹14?
  27. 27.One plate of idli costs ₹30. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  28. 28.There are 10 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.What do 5 storybooks at ₹155 each and 3 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  30. 30.How many badminton rackets can you buy with ₹1050 if one costs ₹525?
  31. 31.What do 2 plates of idli at ₹55 each and 2 storybooks at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.There are 34 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.What do 5 geometry boxes at ₹115 each and 4 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.How many lunch boxes can you buy with ₹1150 if one costs ₹230?
  35. 35.How many school bags can you buy with ₹6875 if one costs ₹625?
  36. 36.One pair of socks costs ₹80. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
  37. 37.What do 2 notebooks at ₹55 each and 5 cricket balls at ₹135 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.There are 28 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.How many plates of idli can you buy with ₹250 if one costs ₹50?
  40. 40.There are 24 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 6
  2. 4
  3. 162
  4. 1750
  5. 448
  6. 1950
  7. 440
  8. 2
  9. 2100
  10. 380
  11. 3
  12. 770
  13. 2
  14. 2340
  15. 612
  16. 6
  17. 312
  18. 190
  19. 900
  20. 6
  21. 790
  22. 176
  23. 418
  24. 935
  25. 2
  26. 10
  27. 90
  28. 200
  29. 835
  30. 2
  31. 350
  32. 1020
  33. 775
  34. 5
  35. 11
  36. 720
  37. 785
  38. 1680
  39. 5
  40. 480

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids