Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many pens can you buy with ₹120 if one costs ₹20?
- 2.How many T-shirts can you buy with ₹1480 if one costs ₹370?
- 3.What do 3 samosas at ₹14 each and 4 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 4.There are 35 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 5.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 6.One school bag costs ₹650. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
- 7.There are 22 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 8.How many storybooks can you buy with ₹180 if one costs ₹90?
- 9.One football costs ₹350. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
- 10.One storybook costs ₹190. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 11.How many badminton rackets can you buy with ₹1695 if one costs ₹565?
- 12.There are 35 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
- 13.How many notebooks can you buy with ₹90 if one costs ₹45?
- 14.One T-shirt costs ₹260. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 15.There are 36 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 16.How many colour pencil sets can you buy with ₹540 if one costs ₹90?
- 17.There are 13 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 18.What do 2 samosas at ₹20 each and 5 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 19.There are 30 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 20.How many notebooks can you buy with ₹330 if one costs ₹55?
- 21.What do 5 colour pencil sets at ₹90 each and 4 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 22.What do 2 notebooks at ₹50 each and 4 samosas at ₹19 each cost in all (in ₹)?
- 23.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
- 24.What do 5 pairs of socks at ₹55 each and 4 storybooks at ₹165 each cost in all (in ₹)?
- 25.How many storybooks can you buy with ₹320 if one costs ₹160?
- 26.How many pens can you buy with ₹140 if one costs ₹14?
- 27.One plate of idli costs ₹30. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 28.There are 10 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 29.What do 5 storybooks at ₹155 each and 3 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 30.How many badminton rackets can you buy with ₹1050 if one costs ₹525?
- 31.What do 2 plates of idli at ₹55 each and 2 storybooks at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 32.There are 34 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 33.What do 5 geometry boxes at ₹115 each and 4 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 34.How many lunch boxes can you buy with ₹1150 if one costs ₹230?
- 35.How many school bags can you buy with ₹6875 if one costs ₹625?
- 36.One pair of socks costs ₹80. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
- 37.What do 2 notebooks at ₹55 each and 5 cricket balls at ₹135 each cost in all (in ₹)?
- 38.There are 28 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 39.How many plates of idli can you buy with ₹250 if one costs ₹50?
- 40.There are 24 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 6
- 4
- 162
- 1750
- 448
- 1950
- 440
- 2
- 2100
- 380
- 3
- 770
- 2
- 2340
- 612
- 6
- 312
- 190
- 900
- 6
- 790
- 176
- 418
- 935
- 2
- 10
- 90
- 200
- 835
- 2
- 350
- 1020
- 775
- 5
- 11
- 720
- 785
- 1680
- 5
- 480
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids