Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 32 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 2.What do 5 samosas at ₹14 each and 5 geometry boxes at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 3.One storybook costs ₹200. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 4.There are 39 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 5.There are 37 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
- 6.What do 5 footballs at ₹280 each and 2 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 7.How many T-shirts can you buy with ₹1320 if one costs ₹330?
- 8.What do 5 cricket balls at ₹105 each and 5 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 9.How many cricket balls can you buy with ₹1040 if one costs ₹130?
- 10.What do 2 lunch boxes at ₹165 each and 3 water bottles at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 11.One geometry box costs ₹85. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
- 12.How many cricket balls can you buy with ₹870 if one costs ₹145?
- 13.What do 3 notebooks at ₹35 each and 3 water bottles at ₹185 each cost in all (in ₹)?
- 14.What do 5 pairs of socks at ₹50 each and 5 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 15.One badminton racket costs ₹535. How much do 9 badminton rackets cost (in ₹)?
- 16.How many notebooks can you buy with ₹90 if one costs ₹30?
- 17.How many school bags can you buy with ₹4635 if one costs ₹515?
- 18.There are 26 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 19.How many plates of idli can you buy with ₹105 if one costs ₹35?
- 20.How many lunch boxes can you buy with ₹490 if one costs ₹245?
- 21.One T-shirt costs ₹330. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
- 22.There are 21 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 23.One geometry box costs ₹80. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
- 24.How many school bags can you buy with ₹2060 if one costs ₹515?
- 25.There are 18 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 26.There are 31 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 27.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 28.There are 26 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 29.One water bottle costs ₹160. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
- 30.How many cricket balls can you buy with ₹220 if one costs ₹110?
- 31.One storybook costs ₹110. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 32.One notebook costs ₹50. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 33.How many notebooks can you buy with ₹120 if one costs ₹30?
- 34.One water bottle costs ₹185. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
- 35.How many mangoes can you buy with ₹360 if one costs ₹30?
- 36.One notebook costs ₹30. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 37.One pair of socks costs ₹55. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
- 38.How many plates of idli can you buy with ₹270 if one costs ₹45?
- 39.What do 4 T-shirts at ₹205 each and 5 storybooks at ₹160 each cost in all (in ₹)?
- 40.One badminton racket costs ₹415. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
Answer key
- 448
- 670
- 600
- 975
- 814
- 1470
- 4
- 700
- 8
- 690
- 595
- 6
- 660
- 550
- 4815
- 3
- 9
- 780
- 3
- 2
- 2640
- 378
- 720
- 4
- 630
- 620
- 660
- 416
- 480
- 2
- 330
- 400
- 4
- 555
- 12
- 240
- 440
- 6
- 1620
- 2905
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids