← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 120 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 32 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.What do 5 samosas at ₹14 each and 5 geometry boxes at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.One storybook costs ₹200. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  4. 4.There are 39 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.There are 37 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.What do 5 footballs at ₹280 each and 2 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.How many T-shirts can you buy with ₹1320 if one costs ₹330?
  8. 8.What do 5 cricket balls at ₹105 each and 5 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.How many cricket balls can you buy with ₹1040 if one costs ₹130?
  10. 10.What do 2 lunch boxes at ₹165 each and 3 water bottles at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.One geometry box costs ₹85. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
  12. 12.How many cricket balls can you buy with ₹870 if one costs ₹145?
  13. 13.What do 3 notebooks at ₹35 each and 3 water bottles at ₹185 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.What do 5 pairs of socks at ₹50 each and 5 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.One badminton racket costs ₹535. How much do 9 badminton rackets cost (in ₹)?
  16. 16.How many notebooks can you buy with ₹90 if one costs ₹30?
  17. 17.How many school bags can you buy with ₹4635 if one costs ₹515?
  18. 18.There are 26 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.How many plates of idli can you buy with ₹105 if one costs ₹35?
  20. 20.How many lunch boxes can you buy with ₹490 if one costs ₹245?
  21. 21.One T-shirt costs ₹330. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
  22. 22.There are 21 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  23. 23.One geometry box costs ₹80. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
  24. 24.How many school bags can you buy with ₹2060 if one costs ₹515?
  25. 25.There are 18 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.There are 31 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  28. 28.There are 26 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.One water bottle costs ₹160. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
  30. 30.How many cricket balls can you buy with ₹220 if one costs ₹110?
  31. 31.One storybook costs ₹110. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  32. 32.One notebook costs ₹50. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  33. 33.How many notebooks can you buy with ₹120 if one costs ₹30?
  34. 34.One water bottle costs ₹185. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
  35. 35.How many mangoes can you buy with ₹360 if one costs ₹30?
  36. 36.One notebook costs ₹30. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  37. 37.One pair of socks costs ₹55. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
  38. 38.How many plates of idli can you buy with ₹270 if one costs ₹45?
  39. 39.What do 4 T-shirts at ₹205 each and 5 storybooks at ₹160 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.One badminton racket costs ₹415. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?

Answer key

  1. 448
  2. 670
  3. 600
  4. 975
  5. 814
  6. 1470
  7. 4
  8. 700
  9. 8
  10. 690
  11. 595
  12. 6
  13. 660
  14. 550
  15. 4815
  16. 3
  17. 9
  18. 780
  19. 3
  20. 2
  21. 2640
  22. 378
  23. 720
  24. 4
  25. 630
  26. 620
  27. 660
  28. 416
  29. 480
  30. 2
  31. 330
  32. 400
  33. 4
  34. 555
  35. 12
  36. 240
  37. 440
  38. 6
  39. 1620
  40. 2905

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids