Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 2 mangoes at ₹20 each and 3 water bottles at ₹240 each cost in all (in ₹)?
- 2.How many pens can you buy with ₹276 if one costs ₹23?
- 3.One cricket ball costs ₹150. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 4.How many footballs can you buy with ₹1575 if one costs ₹315?
- 5.One colour pencil set costs ₹115. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 6.One colour pencil set costs ₹85. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 7.One samosa costs ₹15. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
- 8.How many water bottles can you buy with ₹1750 if one costs ₹250?
- 9.How many cricket balls can you buy with ₹725 if one costs ₹145?
- 10.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 11.One plate of idli costs ₹50. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
- 12.There are 33 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 13.One water bottle costs ₹205. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
- 14.How many mangoes can you buy with ₹200 if one costs ₹25?
- 15.There are 30 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 16.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 17.There are 36 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 18.There are 14 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 19.How many mangoes can you buy with ₹120 if one costs ₹20?
- 20.How many samosas can you buy with ₹80 if one costs ₹20?
- 21.How many storybooks can you buy with ₹1575 if one costs ₹175?
- 22.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 23.One water bottle costs ₹170. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 24.One samosa costs ₹16. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
- 25.What do 3 mangoes at ₹25 each and 2 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 26.How many lunch boxes can you buy with ₹1650 if one costs ₹150?
- 27.What do 3 mangoes at ₹25 each and 3 lunch boxes at ₹225 each cost in all (in ₹)?
- 28.There are 34 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 29.One cricket ball costs ₹100. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 30.There are 18 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 31.There are 35 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 32.One football costs ₹350. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
- 33.What do 4 pairs of socks at ₹55 each and 2 T-shirts at ₹230 each cost in all (in ₹)?
- 34.What do 2 notebooks at ₹45 each and 2 geometry boxes at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 35.What do 5 storybooks at ₹90 each and 5 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 36.How many footballs can you buy with ₹4860 if one costs ₹405?
- 37.What do 5 samosas at ₹12 each and 3 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 38.What do 5 cricket balls at ₹115 each and 4 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 39.One cricket ball costs ₹110. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 40.One mango costs ₹25. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
Answer key
- 760
- 12
- 450
- 5
- 230
- 340
- 105
- 7
- 5
- 600
- 100
- 396
- 820
- 8
- 750
- 1120
- 1440
- 420
- 6
- 4
- 9
- 640
- 1020
- 32
- 155
- 11
- 750
- 1530
- 200
- 630
- 1750
- 2800
- 680
- 340
- 675
- 12
- 195
- 715
- 770
- 125
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids