← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 124 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 2 mangoes at ₹20 each and 3 water bottles at ₹240 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.How many pens can you buy with ₹276 if one costs ₹23?
  3. 3.One cricket ball costs ₹150. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  4. 4.How many footballs can you buy with ₹1575 if one costs ₹315?
  5. 5.One colour pencil set costs ₹115. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
  6. 6.One colour pencil set costs ₹85. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
  7. 7.One samosa costs ₹15. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
  8. 8.How many water bottles can you buy with ₹1750 if one costs ₹250?
  9. 9.How many cricket balls can you buy with ₹725 if one costs ₹145?
  10. 10.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.One plate of idli costs ₹50. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
  12. 12.There are 33 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.One water bottle costs ₹205. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  14. 14.How many mangoes can you buy with ₹200 if one costs ₹25?
  15. 15.There are 30 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  16. 16.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  17. 17.There are 36 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.There are 14 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.How many mangoes can you buy with ₹120 if one costs ₹20?
  20. 20.How many samosas can you buy with ₹80 if one costs ₹20?
  21. 21.How many storybooks can you buy with ₹1575 if one costs ₹175?
  22. 22.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  23. 23.One water bottle costs ₹170. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  24. 24.One samosa costs ₹16. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  25. 25.What do 3 mangoes at ₹25 each and 2 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  26. 26.How many lunch boxes can you buy with ₹1650 if one costs ₹150?
  27. 27.What do 3 mangoes at ₹25 each and 3 lunch boxes at ₹225 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.There are 34 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.One cricket ball costs ₹100. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  30. 30.There are 18 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  31. 31.There are 35 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  32. 32.One football costs ₹350. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
  33. 33.What do 4 pairs of socks at ₹55 each and 2 T-shirts at ₹230 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.What do 2 notebooks at ₹45 each and 2 geometry boxes at ₹125 each cost in all (in ₹)?
  35. 35.What do 5 storybooks at ₹90 each and 5 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.How many footballs can you buy with ₹4860 if one costs ₹405?
  37. 37.What do 5 samosas at ₹12 each and 3 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.What do 5 cricket balls at ₹115 each and 4 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.One cricket ball costs ₹110. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
  40. 40.One mango costs ₹25. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?

Answer key

  1. 760
  2. 12
  3. 450
  4. 5
  5. 230
  6. 340
  7. 105
  8. 7
  9. 5
  10. 600
  11. 100
  12. 396
  13. 820
  14. 8
  15. 750
  16. 1120
  17. 1440
  18. 420
  19. 6
  20. 4
  21. 9
  22. 640
  23. 1020
  24. 32
  25. 155
  26. 11
  27. 750
  28. 1530
  29. 200
  30. 630
  31. 1750
  32. 2800
  33. 680
  34. 340
  35. 675
  36. 12
  37. 195
  38. 715
  39. 770
  40. 125

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids