← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 135 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 22 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.What do 4 cricket balls at ₹125 each and 2 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.There are 34 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.How many samosas can you buy with ₹72 if one costs ₹12?
  5. 5.There are 26 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.What do 5 water bottles at ₹170 each and 3 samosas at ₹17 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.One colour pencil set costs ₹100. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
  9. 9.One water bottle costs ₹130. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  10. 10.How many T-shirts can you buy with ₹960 if one costs ₹320?
  11. 11.How many notebooks can you buy with ₹300 if one costs ₹60?
  12. 12.One pair of socks costs ₹60. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
  13. 13.How many mangoes can you buy with ₹125 if one costs ₹25?
  14. 14.There are 19 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  15. 15.There are 40 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  16. 16.One cricket ball costs ₹100. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
  17. 17.There are 36 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.How many pairs of socks can you buy with ₹260 if one costs ₹65?
  19. 19.There are 13 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.One badminton racket costs ₹400. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
  21. 21.One plate of idli costs ₹45. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
  22. 22.How many footballs can you buy with ₹1380 if one costs ₹345?
  23. 23.One notebook costs ₹55. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  24. 24.One plate of idli costs ₹55. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
  25. 25.How many pens can you buy with ₹90 if one costs ₹18?
  26. 26.There are 17 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.One colour pencil set costs ₹90. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
  28. 28.One lunch box costs ₹150. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
  29. 29.There are 38 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.There are 33 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  31. 31.What do 4 water bottles at ₹140 each and 4 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.How many geometry boxes can you buy with ₹950 if one costs ₹95?
  33. 33.What do 3 T-shirts at ₹270 each and 4 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.How many samosas can you buy with ₹152 if one costs ₹19?
  35. 35.What do 4 notebooks at ₹45 each and 2 geometry boxes at ₹95 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.How many cricket balls can you buy with ₹990 if one costs ₹110?
  37. 37.One plate of idli costs ₹35. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  38. 38.What do 2 lunch boxes at ₹210 each and 2 geometry boxes at ₹110 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.There are 25 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  40. 40.What do 4 pairs of socks at ₹55 each and 5 pens at ₹16 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 660
  2. 540
  3. 442
  4. 6
  5. 780
  6. 901
  7. 170
  8. 800
  9. 780
  10. 3
  11. 5
  12. 420
  13. 5
  14. 1045
  15. 800
  16. 800
  17. 684
  18. 4
  19. 312
  20. 2800
  21. 180
  22. 4
  23. 165
  24. 110
  25. 5
  26. 221
  27. 270
  28. 1350
  29. 608
  30. 1155
  31. 680
  32. 10
  33. 950
  34. 8
  35. 370
  36. 9
  37. 105
  38. 640
  39. 1500
  40. 300

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids