Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 22 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 2.What do 4 cricket balls at ₹125 each and 2 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 3.There are 34 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 4.How many samosas can you buy with ₹72 if one costs ₹12?
- 5.There are 26 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 6.What do 5 water bottles at ₹170 each and 3 samosas at ₹17 each cost in all (in ₹)?
- 7.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
- 8.One colour pencil set costs ₹100. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 9.One water bottle costs ₹130. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 10.How many T-shirts can you buy with ₹960 if one costs ₹320?
- 11.How many notebooks can you buy with ₹300 if one costs ₹60?
- 12.One pair of socks costs ₹60. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
- 13.How many mangoes can you buy with ₹125 if one costs ₹25?
- 14.There are 19 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 15.There are 40 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 16.One cricket ball costs ₹100. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 17.There are 36 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 18.How many pairs of socks can you buy with ₹260 if one costs ₹65?
- 19.There are 13 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 20.One badminton racket costs ₹400. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
- 21.One plate of idli costs ₹45. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
- 22.How many footballs can you buy with ₹1380 if one costs ₹345?
- 23.One notebook costs ₹55. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 24.One plate of idli costs ₹55. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
- 25.How many pens can you buy with ₹90 if one costs ₹18?
- 26.There are 17 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 27.One colour pencil set costs ₹90. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 28.One lunch box costs ₹150. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
- 29.There are 38 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 30.There are 33 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 31.What do 4 water bottles at ₹140 each and 4 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 32.How many geometry boxes can you buy with ₹950 if one costs ₹95?
- 33.What do 3 T-shirts at ₹270 each and 4 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 34.How many samosas can you buy with ₹152 if one costs ₹19?
- 35.What do 4 notebooks at ₹45 each and 2 geometry boxes at ₹95 each cost in all (in ₹)?
- 36.How many cricket balls can you buy with ₹990 if one costs ₹110?
- 37.One plate of idli costs ₹35. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 38.What do 2 lunch boxes at ₹210 each and 2 geometry boxes at ₹110 each cost in all (in ₹)?
- 39.There are 25 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 40.What do 4 pairs of socks at ₹55 each and 5 pens at ₹16 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 660
- 540
- 442
- 6
- 780
- 901
- 170
- 800
- 780
- 3
- 5
- 420
- 5
- 1045
- 800
- 800
- 684
- 4
- 312
- 2800
- 180
- 4
- 165
- 110
- 5
- 221
- 270
- 1350
- 608
- 1155
- 680
- 10
- 950
- 8
- 370
- 9
- 105
- 640
- 1500
- 300
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids