← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 140 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many storybooks can you buy with ₹1320 if one costs ₹120?
  2. 2.How many pairs of socks can you buy with ₹550 if one costs ₹55?
  3. 3.There are 14 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.One school bag costs ₹485. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  5. 5.One plate of idli costs ₹35. How much do 7 plates of idli cost (in ₹)?
  6. 6.One badminton racket costs ₹460. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
  7. 7.One plate of idli costs ₹55. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
  8. 8.How many badminton rackets can you buy with ₹3000 if one costs ₹375?
  9. 9.One water bottle costs ₹190. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
  10. 10.What do 2 cricket balls at ₹110 each and 3 footballs at ₹300 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.How many geometry boxes can you buy with ₹540 if one costs ₹135?
  12. 12.One pen costs ₹23. How much do 2 pens cost (in ₹)?
  13. 13.How many notebooks can you buy with ₹240 if one costs ₹30?
  14. 14.One notebook costs ₹50. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
  15. 15.What do 4 water bottles at ₹230 each and 3 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.What do 5 notebooks at ₹60 each and 2 water bottles at ₹130 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.What do 3 plates of idli at ₹60 each and 5 geometry boxes at ₹110 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.There are 25 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.There are 28 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.One lunch box costs ₹170. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
  21. 21.How many geometry boxes can you buy with ₹1320 if one costs ₹110?
  22. 22.What do 3 T-shirts at ₹240 each and 4 lunch boxes at ₹285 each cost in all (in ₹)?
  23. 23.How many geometry boxes can you buy with ₹945 if one costs ₹105?
  24. 24.There are 19 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.One cricket ball costs ₹150. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  26. 26.One football costs ₹350. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
  27. 27.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  28. 28.One notebook costs ₹45. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
  29. 29.How many storybooks can you buy with ₹1480 if one costs ₹185?
  30. 30.What do 5 pens at ₹11 each and 3 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.One geometry box costs ₹90. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
  32. 32.There are 20 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.One storybook costs ₹165. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
  34. 34.One water bottle costs ₹205. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
  35. 35.One water bottle costs ₹130. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
  36. 36.What do 3 geometry boxes at ₹130 each and 4 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.How many pens can you buy with ₹40 if one costs ₹20?
  38. 38.There are 24 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.What do 2 storybooks at ₹160 each and 2 geometry boxes at ₹145 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.How many notebooks can you buy with ₹210 if one costs ₹35?

Answer key

  1. 11
  2. 10
  3. 266
  4. 970
  5. 245
  6. 3220
  7. 275
  8. 8
  9. 570
  10. 1120
  11. 4
  12. 46
  13. 8
  14. 350
  15. 980
  16. 560
  17. 730
  18. 475
  19. 700
  20. 340
  21. 12
  22. 1860
  23. 9
  24. 323
  25. 750
  26. 1050
  27. 455
  28. 315
  29. 8
  30. 160
  31. 810
  32. 600
  33. 330
  34. 1845
  35. 260
  36. 590
  37. 2
  38. 384
  39. 610
  40. 6

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids