Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many storybooks can you buy with ₹1320 if one costs ₹120?
- 2.How many pairs of socks can you buy with ₹550 if one costs ₹55?
- 3.There are 14 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 4.One school bag costs ₹485. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 5.One plate of idli costs ₹35. How much do 7 plates of idli cost (in ₹)?
- 6.One badminton racket costs ₹460. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
- 7.One plate of idli costs ₹55. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
- 8.How many badminton rackets can you buy with ₹3000 if one costs ₹375?
- 9.One water bottle costs ₹190. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
- 10.What do 2 cricket balls at ₹110 each and 3 footballs at ₹300 each cost in all (in ₹)?
- 11.How many geometry boxes can you buy with ₹540 if one costs ₹135?
- 12.One pen costs ₹23. How much do 2 pens cost (in ₹)?
- 13.How many notebooks can you buy with ₹240 if one costs ₹30?
- 14.One notebook costs ₹50. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
- 15.What do 4 water bottles at ₹230 each and 3 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 16.What do 5 notebooks at ₹60 each and 2 water bottles at ₹130 each cost in all (in ₹)?
- 17.What do 3 plates of idli at ₹60 each and 5 geometry boxes at ₹110 each cost in all (in ₹)?
- 18.There are 25 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 19.There are 28 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 20.One lunch box costs ₹170. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
- 21.How many geometry boxes can you buy with ₹1320 if one costs ₹110?
- 22.What do 3 T-shirts at ₹240 each and 4 lunch boxes at ₹285 each cost in all (in ₹)?
- 23.How many geometry boxes can you buy with ₹945 if one costs ₹105?
- 24.There are 19 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 25.One cricket ball costs ₹150. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 26.One football costs ₹350. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
- 27.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 28.One notebook costs ₹45. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
- 29.How many storybooks can you buy with ₹1480 if one costs ₹185?
- 30.What do 5 pens at ₹11 each and 3 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 31.One geometry box costs ₹90. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
- 32.There are 20 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 33.One storybook costs ₹165. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 34.One water bottle costs ₹205. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
- 35.One water bottle costs ₹130. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 36.What do 3 geometry boxes at ₹130 each and 4 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 37.How many pens can you buy with ₹40 if one costs ₹20?
- 38.There are 24 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 39.What do 2 storybooks at ₹160 each and 2 geometry boxes at ₹145 each cost in all (in ₹)?
- 40.How many notebooks can you buy with ₹210 if one costs ₹35?
Answer key
- 11
- 10
- 266
- 970
- 245
- 3220
- 275
- 8
- 570
- 1120
- 4
- 46
- 8
- 350
- 980
- 560
- 730
- 475
- 700
- 340
- 12
- 1860
- 9
- 323
- 750
- 1050
- 455
- 315
- 8
- 160
- 810
- 600
- 330
- 1845
- 260
- 590
- 2
- 384
- 610
- 6
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids