Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 37 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 2.What do 4 plates of idli at ₹60 each and 4 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 3.One plate of idli costs ₹35. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 4.There are 15 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 5.What do 4 water bottles at ₹180 each and 4 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
- 6.There are 28 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 7.What do 4 geometry boxes at ₹105 each and 3 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 8.How many pens can you buy with ₹171 if one costs ₹19?
- 9.What do 5 plates of idli at ₹35 each and 2 samosas at ₹18 each cost in all (in ₹)?
- 10.One geometry box costs ₹80. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
- 11.There are 27 children in a class. Each child needs one pen at ₹23. What is the total cost (in ₹)?
- 12.How many mangoes can you buy with ₹240 if one costs ₹40?
- 13.One samosa costs ₹14. How much do 8 samosas cost (in ₹)?
- 14.How many colour pencil sets can you buy with ₹525 if one costs ₹75?
- 15.How many footballs can you buy with ₹3240 if one costs ₹405?
- 16.What do 5 pairs of socks at ₹75 each and 3 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 17.One geometry box costs ₹95. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
- 18.How many plates of idli can you buy with ₹60 if one costs ₹30?
- 19.There are 12 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 20.What do 3 pairs of socks at ₹65 each and 3 footballs at ₹250 each cost in all (in ₹)?
- 21.How many plates of idli can you buy with ₹100 if one costs ₹50?
- 22.How many mangoes can you buy with ₹360 if one costs ₹30?
- 23.There are 26 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 24.One geometry box costs ₹85. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
- 25.One lunch box costs ₹295. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
- 26.One cricket ball costs ₹100. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 27.How many plates of idli can you buy with ₹240 if one costs ₹30?
- 28.One school bag costs ₹670. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
- 29.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 30.One T-shirt costs ₹200. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
- 31.One pen costs ₹17. How much do 9 pens cost (in ₹)?
- 32.One storybook costs ₹95. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 33.One storybook costs ₹155. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
- 34.There are 36 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 35.What do 2 colour pencil sets at ₹80 each and 5 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 36.How many T-shirts can you buy with ₹2120 if one costs ₹265?
- 37.How many mangoes can you buy with ₹210 if one costs ₹30?
- 38.There are 32 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 39.One geometry box costs ₹135. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 40.One water bottle costs ₹220. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
Answer key
- 925
- 600
- 105
- 825
- 760
- 532
- 540
- 9
- 211
- 480
- 621
- 6
- 112
- 7
- 8
- 465
- 190
- 2
- 420
- 945
- 2
- 12
- 1430
- 680
- 2360
- 700
- 8
- 2010
- 500
- 1400
- 153
- 285
- 1085
- 576
- 385
- 8
- 7
- 1440
- 675
- 880
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids