← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 143 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 37 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.What do 4 plates of idli at ₹60 each and 4 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.One plate of idli costs ₹35. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  4. 4.There are 15 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.What do 4 water bottles at ₹180 each and 4 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
  6. 6.There are 28 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.What do 4 geometry boxes at ₹105 each and 3 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.How many pens can you buy with ₹171 if one costs ₹19?
  9. 9.What do 5 plates of idli at ₹35 each and 2 samosas at ₹18 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.One geometry box costs ₹80. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
  11. 11.There are 27 children in a class. Each child needs one pen at ₹23. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.How many mangoes can you buy with ₹240 if one costs ₹40?
  13. 13.One samosa costs ₹14. How much do 8 samosas cost (in ₹)?
  14. 14.How many colour pencil sets can you buy with ₹525 if one costs ₹75?
  15. 15.How many footballs can you buy with ₹3240 if one costs ₹405?
  16. 16.What do 5 pairs of socks at ₹75 each and 3 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.One geometry box costs ₹95. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
  18. 18.How many plates of idli can you buy with ₹60 if one costs ₹30?
  19. 19.There are 12 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.What do 3 pairs of socks at ₹65 each and 3 footballs at ₹250 each cost in all (in ₹)?
  21. 21.How many plates of idli can you buy with ₹100 if one costs ₹50?
  22. 22.How many mangoes can you buy with ₹360 if one costs ₹30?
  23. 23.There are 26 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.One geometry box costs ₹85. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
  25. 25.One lunch box costs ₹295. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
  26. 26.One cricket ball costs ₹100. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
  27. 27.How many plates of idli can you buy with ₹240 if one costs ₹30?
  28. 28.One school bag costs ₹670. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
  29. 29.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.One T-shirt costs ₹200. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
  31. 31.One pen costs ₹17. How much do 9 pens cost (in ₹)?
  32. 32.One storybook costs ₹95. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  33. 33.One storybook costs ₹155. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
  34. 34.There are 36 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.What do 2 colour pencil sets at ₹80 each and 5 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.How many T-shirts can you buy with ₹2120 if one costs ₹265?
  37. 37.How many mangoes can you buy with ₹210 if one costs ₹30?
  38. 38.There are 32 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.One geometry box costs ₹135. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  40. 40.One water bottle costs ₹220. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?

Answer key

  1. 925
  2. 600
  3. 105
  4. 825
  5. 760
  6. 532
  7. 540
  8. 9
  9. 211
  10. 480
  11. 621
  12. 6
  13. 112
  14. 7
  15. 8
  16. 465
  17. 190
  18. 2
  19. 420
  20. 945
  21. 2
  22. 12
  23. 1430
  24. 680
  25. 2360
  26. 700
  27. 8
  28. 2010
  29. 500
  30. 1400
  31. 153
  32. 285
  33. 1085
  34. 576
  35. 385
  36. 8
  37. 7
  38. 1440
  39. 675
  40. 880

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids