← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 148 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 2 plates of idli at ₹50 each and 5 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.One pen costs ₹22. How much do 2 pens cost (in ₹)?
  3. 3.What do 4 colour pencil sets at ₹70 each and 4 lunch boxes at ₹165 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.There are 11 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.One cricket ball costs ₹140. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
  6. 6.How many colour pencil sets can you buy with ₹805 if one costs ₹115?
  7. 7.One water bottle costs ₹200. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
  8. 8.There are 39 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.One pen costs ₹19. How much do 6 pens cost (in ₹)?
  10. 10.What do 5 samosas at ₹15 each and 3 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.How many pens can you buy with ₹136 if one costs ₹17?
  12. 12.What do 4 plates of idli at ₹60 each and 2 pens at ₹12 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.There are 29 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.How many pens can you buy with ₹126 if one costs ₹14?
  15. 15.How many samosas can you buy with ₹165 if one costs ₹15?
  16. 16.There are 18 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  17. 17.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.One school bag costs ₹585. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  19. 19.One cricket ball costs ₹105. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
  20. 20.There are 38 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  21. 21.One plate of idli costs ₹60. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
  22. 22.There are 29 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  23. 23.One lunch box costs ₹275. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
  24. 24.What do 5 pairs of socks at ₹90 each and 5 T-shirts at ₹260 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.One geometry box costs ₹145. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  26. 26.One geometry box costs ₹125. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
  27. 27.How many storybooks can you buy with ₹900 if one costs ₹90?
  28. 28.One mango costs ₹30. How much do 4 mangoes cost (in ₹)?
  29. 29.There are 27 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.How many T-shirts can you buy with ₹820 if one costs ₹205?
  31. 31.There are 18 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  32. 32.One school bag costs ₹765. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
  33. 33.One badminton racket costs ₹360. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
  34. 34.How many school bags can you buy with ₹1260 if one costs ₹630?
  35. 35.What do 2 geometry boxes at ₹100 each and 2 plates of idli at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.How many geometry boxes can you buy with ₹250 if one costs ₹125?
  38. 38.One samosa costs ₹17. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
  39. 39.How many pairs of socks can you buy with ₹660 if one costs ₹60?
  40. 40.One pair of socks costs ₹70. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?

Answer key

  1. 275
  2. 44
  3. 940
  4. 660
  5. 560
  6. 7
  7. 400
  8. 1170
  9. 114
  10. 195
  11. 8
  12. 264
  13. 1015
  14. 9
  15. 11
  16. 540
  17. 525
  18. 1170
  19. 735
  20. 1330
  21. 120
  22. 1160
  23. 1100
  24. 1750
  25. 725
  26. 750
  27. 10
  28. 120
  29. 945
  30. 4
  31. 720
  32. 2295
  33. 1800
  34. 2
  35. 320
  36. 912
  37. 2
  38. 102
  39. 11
  40. 350

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids