Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 2 plates of idli at ₹50 each and 5 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 2.One pen costs ₹22. How much do 2 pens cost (in ₹)?
- 3.What do 4 colour pencil sets at ₹70 each and 4 lunch boxes at ₹165 each cost in all (in ₹)?
- 4.There are 11 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 5.One cricket ball costs ₹140. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 6.How many colour pencil sets can you buy with ₹805 if one costs ₹115?
- 7.One water bottle costs ₹200. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 8.There are 39 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 9.One pen costs ₹19. How much do 6 pens cost (in ₹)?
- 10.What do 5 samosas at ₹15 each and 3 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 11.How many pens can you buy with ₹136 if one costs ₹17?
- 12.What do 4 plates of idli at ₹60 each and 2 pens at ₹12 each cost in all (in ₹)?
- 13.There are 29 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 14.How many pens can you buy with ₹126 if one costs ₹14?
- 15.How many samosas can you buy with ₹165 if one costs ₹15?
- 16.There are 18 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 17.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 18.One school bag costs ₹585. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 19.One cricket ball costs ₹105. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 20.There are 38 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 21.One plate of idli costs ₹60. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
- 22.There are 29 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 23.One lunch box costs ₹275. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
- 24.What do 5 pairs of socks at ₹90 each and 5 T-shirts at ₹260 each cost in all (in ₹)?
- 25.One geometry box costs ₹145. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 26.One geometry box costs ₹125. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
- 27.How many storybooks can you buy with ₹900 if one costs ₹90?
- 28.One mango costs ₹30. How much do 4 mangoes cost (in ₹)?
- 29.There are 27 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 30.How many T-shirts can you buy with ₹820 if one costs ₹205?
- 31.There are 18 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 32.One school bag costs ₹765. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
- 33.One badminton racket costs ₹360. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
- 34.How many school bags can you buy with ₹1260 if one costs ₹630?
- 35.What do 2 geometry boxes at ₹100 each and 2 plates of idli at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 36.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 37.How many geometry boxes can you buy with ₹250 if one costs ₹125?
- 38.One samosa costs ₹17. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
- 39.How many pairs of socks can you buy with ₹660 if one costs ₹60?
- 40.One pair of socks costs ₹70. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
Answer key
- 275
- 44
- 940
- 660
- 560
- 7
- 400
- 1170
- 114
- 195
- 8
- 264
- 1015
- 9
- 11
- 540
- 525
- 1170
- 735
- 1330
- 120
- 1160
- 1100
- 1750
- 725
- 750
- 10
- 120
- 945
- 4
- 720
- 2295
- 1800
- 2
- 320
- 912
- 2
- 102
- 11
- 350
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids