Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many footballs can you buy with ₹1110 if one costs ₹370?
- 2.One geometry box costs ₹100. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 3.How many samosas can you buy with ₹95 if one costs ₹19?
- 4.What do 5 mangoes at ₹20 each and 2 colour pencil sets at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 5.There are 19 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 6.How many plates of idli can you buy with ₹180 if one costs ₹30?
- 7.What do 3 samosas at ₹19 each and 5 lunch boxes at ₹255 each cost in all (in ₹)?
- 8.One football costs ₹395. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
- 9.One geometry box costs ₹120. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
- 10.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 11.There are 22 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 12.What do 4 geometry boxes at ₹115 each and 3 colour pencil sets at ₹100 each cost in all (in ₹)?
- 13.One storybook costs ₹120. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
- 14.One badminton racket costs ₹500. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
- 15.What do 3 notebooks at ₹60 each and 3 geometry boxes at ₹115 each cost in all (in ₹)?
- 16.One storybook costs ₹130. How much do 8 storybooks cost (in ₹)?
- 17.What do 5 notebooks at ₹55 each and 5 lunch boxes at ₹255 each cost in all (in ₹)?
- 18.There are 22 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 19.What do 3 storybooks at ₹90 each and 3 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 20.How many notebooks can you buy with ₹165 if one costs ₹55?
- 21.One mango costs ₹40. How much do 4 mangoes cost (in ₹)?
- 22.There are 40 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 23.There are 39 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 24.What do 2 storybooks at ₹100 each and 5 water bottles at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 25.How many plates of idli can you buy with ₹165 if one costs ₹55?
- 26.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 27.One pen costs ₹23. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 28.What do 5 water bottles at ₹160 each and 2 colour pencil sets at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 29.There are 34 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 30.What do 5 pairs of socks at ₹80 each and 3 lunch boxes at ₹215 each cost in all (in ₹)?
- 31.One plate of idli costs ₹35. How much do 6 plates of idli cost (in ₹)?
- 32.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
- 33.How many water bottles can you buy with ₹1295 if one costs ₹185?
- 34.There are 14 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 35.There are 37 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 36.One geometry box costs ₹80. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 37.What do 5 T-shirts at ₹285 each and 4 geometry boxes at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 38.How many school bags can you buy with ₹6360 if one costs ₹530?
- 39.What do 3 cricket balls at ₹135 each and 3 pens at ₹17 each cost in all (in ₹)?
- 40.There are 24 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 3
- 500
- 5
- 270
- 665
- 6
- 1332
- 3555
- 480
- 455
- 880
- 760
- 720
- 1500
- 525
- 1040
- 1550
- 660
- 375
- 3
- 160
- 1200
- 1365
- 825
- 3
- 960
- 115
- 970
- 1190
- 1045
- 210
- 836
- 7
- 350
- 1295
- 400
- 1745
- 12
- 456
- 1200
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids