← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 155 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many footballs can you buy with ₹1110 if one costs ₹370?
  2. 2.One geometry box costs ₹100. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  3. 3.How many samosas can you buy with ₹95 if one costs ₹19?
  4. 4.What do 5 mangoes at ₹20 each and 2 colour pencil sets at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  5. 5.There are 19 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.How many plates of idli can you buy with ₹180 if one costs ₹30?
  7. 7.What do 3 samosas at ₹19 each and 5 lunch boxes at ₹255 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.One football costs ₹395. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
  9. 9.One geometry box costs ₹120. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
  10. 10.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.There are 22 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.What do 4 geometry boxes at ₹115 each and 3 colour pencil sets at ₹100 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.One storybook costs ₹120. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
  14. 14.One badminton racket costs ₹500. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
  15. 15.What do 3 notebooks at ₹60 each and 3 geometry boxes at ₹115 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.One storybook costs ₹130. How much do 8 storybooks cost (in ₹)?
  17. 17.What do 5 notebooks at ₹55 each and 5 lunch boxes at ₹255 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.There are 22 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.What do 3 storybooks at ₹90 each and 3 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.How many notebooks can you buy with ₹165 if one costs ₹55?
  21. 21.One mango costs ₹40. How much do 4 mangoes cost (in ₹)?
  22. 22.There are 40 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  23. 23.There are 39 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.What do 2 storybooks at ₹100 each and 5 water bottles at ₹125 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.How many plates of idli can you buy with ₹165 if one costs ₹55?
  26. 26.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.One pen costs ₹23. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  28. 28.What do 5 water bottles at ₹160 each and 2 colour pencil sets at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  29. 29.There are 34 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.What do 5 pairs of socks at ₹80 each and 3 lunch boxes at ₹215 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.One plate of idli costs ₹35. How much do 6 plates of idli cost (in ₹)?
  32. 32.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.How many water bottles can you buy with ₹1295 if one costs ₹185?
  34. 34.There are 14 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.There are 37 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.One geometry box costs ₹80. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  37. 37.What do 5 T-shirts at ₹285 each and 4 geometry boxes at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.How many school bags can you buy with ₹6360 if one costs ₹530?
  39. 39.What do 3 cricket balls at ₹135 each and 3 pens at ₹17 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.There are 24 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 3
  2. 500
  3. 5
  4. 270
  5. 665
  6. 6
  7. 1332
  8. 3555
  9. 480
  10. 455
  11. 880
  12. 760
  13. 720
  14. 1500
  15. 525
  16. 1040
  17. 1550
  18. 660
  19. 375
  20. 3
  21. 160
  22. 1200
  23. 1365
  24. 825
  25. 3
  26. 960
  27. 115
  28. 970
  29. 1190
  30. 1045
  31. 210
  32. 836
  33. 7
  34. 350
  35. 1295
  36. 400
  37. 1745
  38. 12
  39. 456
  40. 1200

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids