Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many cricket balls can you buy with ₹840 if one costs ₹105?
- 2.One water bottle costs ₹195. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
- 3.How many geometry boxes can you buy with ₹360 if one costs ₹120?
- 4.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 5.How many cricket balls can you buy with ₹330 if one costs ₹110?
- 6.There are 34 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 7.One cricket ball costs ₹135. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 8.What do 3 storybooks at ₹170 each and 5 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 9.One notebook costs ₹30. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 10.What do 5 pens at ₹20 each and 2 colour pencil sets at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 11.One lunch box costs ₹170. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
- 12.How many mangoes can you buy with ₹400 if one costs ₹40?
- 13.How many water bottles can you buy with ₹2145 if one costs ₹195?
- 14.What do 2 pens at ₹15 each and 2 lunch boxes at ₹290 each cost in all (in ₹)?
- 15.One geometry box costs ₹140. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
- 16.How many badminton rackets can you buy with ₹3640 if one costs ₹520?
- 17.One storybook costs ₹185. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
- 18.How many lunch boxes can you buy with ₹1880 if one costs ₹235?
- 19.What do 2 pairs of socks at ₹50 each and 2 geometry boxes at ₹130 each cost in all (in ₹)?
- 20.One water bottle costs ₹215. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 21.How many cricket balls can you buy with ₹525 if one costs ₹105?
- 22.One samosa costs ₹14. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
- 23.How many samosas can you buy with ₹36 if one costs ₹18?
- 24.There are 21 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 25.How many T-shirts can you buy with ₹1845 if one costs ₹205?
- 26.There are 18 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 27.One water bottle costs ₹135. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 28.How many badminton rackets can you buy with ₹1920 if one costs ₹480?
- 29.What do 3 cricket balls at ₹130 each and 4 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 30.How many footballs can you buy with ₹2310 if one costs ₹330?
- 31.One pen costs ₹20. How much do 9 pens cost (in ₹)?
- 32.There are 29 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 33.What do 5 water bottles at ₹130 each and 3 lunch boxes at ₹155 each cost in all (in ₹)?
- 34.How many lunch boxes can you buy with ₹1600 if one costs ₹200?
- 35.One football costs ₹260. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
- 36.There are 19 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 37.What do 4 lunch boxes at ₹250 each and 4 cricket balls at ₹115 each cost in all (in ₹)?
- 38.How many badminton rackets can you buy with ₹4235 if one costs ₹385?
- 39.How many notebooks can you buy with ₹280 if one costs ₹35?
- 40.There are 14 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 8
- 1560
- 3
- 1020
- 3
- 1870
- 270
- 760
- 90
- 260
- 1360
- 10
- 11
- 610
- 980
- 7
- 925
- 8
- 360
- 1075
- 5
- 98
- 2
- 525
- 9
- 630
- 810
- 4
- 470
- 7
- 180
- 1160
- 1115
- 8
- 2340
- 665
- 1460
- 11
- 8
- 630
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids