← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 164 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many cricket balls can you buy with ₹840 if one costs ₹105?
  2. 2.One water bottle costs ₹195. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
  3. 3.How many geometry boxes can you buy with ₹360 if one costs ₹120?
  4. 4.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.How many cricket balls can you buy with ₹330 if one costs ₹110?
  6. 6.There are 34 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.One cricket ball costs ₹135. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  8. 8.What do 3 storybooks at ₹170 each and 5 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.One notebook costs ₹30. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  10. 10.What do 5 pens at ₹20 each and 2 colour pencil sets at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.One lunch box costs ₹170. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
  12. 12.How many mangoes can you buy with ₹400 if one costs ₹40?
  13. 13.How many water bottles can you buy with ₹2145 if one costs ₹195?
  14. 14.What do 2 pens at ₹15 each and 2 lunch boxes at ₹290 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.One geometry box costs ₹140. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
  16. 16.How many badminton rackets can you buy with ₹3640 if one costs ₹520?
  17. 17.One storybook costs ₹185. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
  18. 18.How many lunch boxes can you buy with ₹1880 if one costs ₹235?
  19. 19.What do 2 pairs of socks at ₹50 each and 2 geometry boxes at ₹130 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.One water bottle costs ₹215. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
  21. 21.How many cricket balls can you buy with ₹525 if one costs ₹105?
  22. 22.One samosa costs ₹14. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
  23. 23.How many samosas can you buy with ₹36 if one costs ₹18?
  24. 24.There are 21 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.How many T-shirts can you buy with ₹1845 if one costs ₹205?
  26. 26.There are 18 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.One water bottle costs ₹135. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  28. 28.How many badminton rackets can you buy with ₹1920 if one costs ₹480?
  29. 29.What do 3 cricket balls at ₹130 each and 4 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  30. 30.How many footballs can you buy with ₹2310 if one costs ₹330?
  31. 31.One pen costs ₹20. How much do 9 pens cost (in ₹)?
  32. 32.There are 29 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.What do 5 water bottles at ₹130 each and 3 lunch boxes at ₹155 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.How many lunch boxes can you buy with ₹1600 if one costs ₹200?
  35. 35.One football costs ₹260. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
  36. 36.There are 19 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.What do 4 lunch boxes at ₹250 each and 4 cricket balls at ₹115 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.How many badminton rackets can you buy with ₹4235 if one costs ₹385?
  39. 39.How many notebooks can you buy with ₹280 if one costs ₹35?
  40. 40.There are 14 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 8
  2. 1560
  3. 3
  4. 1020
  5. 3
  6. 1870
  7. 270
  8. 760
  9. 90
  10. 260
  11. 1360
  12. 10
  13. 11
  14. 610
  15. 980
  16. 7
  17. 925
  18. 8
  19. 360
  20. 1075
  21. 5
  22. 98
  23. 2
  24. 525
  25. 9
  26. 630
  27. 810
  28. 4
  29. 470
  30. 7
  31. 180
  32. 1160
  33. 1115
  34. 8
  35. 2340
  36. 665
  37. 1460
  38. 11
  39. 8
  40. 630

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids