Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many pairs of socks can you buy with ₹240 if one costs ₹80?
- 2.One notebook costs ₹45. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 3.How many plates of idli can you buy with ₹120 if one costs ₹60?
- 4.How many pens can you buy with ₹70 if one costs ₹10?
- 5.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 6.What do 2 colour pencil sets at ₹115 each and 5 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
- 7.What do 3 geometry boxes at ₹130 each and 3 water bottles at ₹200 each cost in all (in ₹)?
- 8.What do 2 storybooks at ₹185 each and 5 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
- 9.What do 4 geometry boxes at ₹95 each and 4 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
- 10.One school bag costs ₹690. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
- 11.How many school bags can you buy with ₹3120 if one costs ₹780?
- 12.One pen costs ₹23. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 13.How many pens can you buy with ₹231 if one costs ₹21?
- 14.What do 3 pairs of socks at ₹90 each and 4 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 15.There are 15 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 16.One football costs ₹390. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
- 17.One colour pencil set costs ₹65. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 18.There are 34 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 19.One pen costs ₹21. How much do 7 pens cost (in ₹)?
- 20.How many plates of idli can you buy with ₹245 if one costs ₹35?
- 21.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 22.One mango costs ₹25. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 23.One colour pencil set costs ₹80. How much do 5 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 24.There are 36 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 25.There are 25 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 26.There are 38 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 27.What do 3 lunch boxes at ₹245 each and 2 cricket balls at ₹150 each cost in all (in ₹)?
- 28.How many storybooks can you buy with ₹600 if one costs ₹120?
- 29.There are 18 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 30.How many geometry boxes can you buy with ₹700 if one costs ₹100?
- 31.How many T-shirts can you buy with ₹1850 if one costs ₹370?
- 32.How many colour pencil sets can you buy with ₹130 if one costs ₹65?
- 33.One pen costs ₹21. How much do 4 pens cost (in ₹)?
- 34.One notebook costs ₹50. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 35.What do 4 pairs of socks at ₹70 each and 3 colour pencil sets at ₹65 each cost in all (in ₹)?
- 36.How many notebooks can you buy with ₹480 if one costs ₹40?
- 37.How many school bags can you buy with ₹4950 if one costs ₹550?
- 38.There are 10 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 39.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 40.One samosa costs ₹12. How much do 8 samosas cost (in ₹)?
Answer key
- 3
- 180
- 2
- 7
- 850
- 300
- 990
- 440
- 436
- 6210
- 4
- 69
- 11
- 690
- 675
- 780
- 585
- 850
- 147
- 7
- 672
- 150
- 400
- 1080
- 325
- 760
- 1035
- 5
- 342
- 7
- 5
- 2
- 84
- 250
- 475
- 12
- 9
- 400
- 650
- 96
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids