← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 171 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many pairs of socks can you buy with ₹240 if one costs ₹80?
  2. 2.One notebook costs ₹45. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  3. 3.How many plates of idli can you buy with ₹120 if one costs ₹60?
  4. 4.How many pens can you buy with ₹70 if one costs ₹10?
  5. 5.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.What do 2 colour pencil sets at ₹115 each and 5 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.What do 3 geometry boxes at ₹130 each and 3 water bottles at ₹200 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.What do 2 storybooks at ₹185 each and 5 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.What do 4 geometry boxes at ₹95 each and 4 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.One school bag costs ₹690. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
  11. 11.How many school bags can you buy with ₹3120 if one costs ₹780?
  12. 12.One pen costs ₹23. How much do 3 pens cost (in ₹)?
  13. 13.How many pens can you buy with ₹231 if one costs ₹21?
  14. 14.What do 3 pairs of socks at ₹90 each and 4 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.There are 15 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  16. 16.One football costs ₹390. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
  17. 17.One colour pencil set costs ₹65. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
  18. 18.There are 34 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.One pen costs ₹21. How much do 7 pens cost (in ₹)?
  20. 20.How many plates of idli can you buy with ₹245 if one costs ₹35?
  21. 21.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.One mango costs ₹25. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  23. 23.One colour pencil set costs ₹80. How much do 5 colour pencil sets cost (in ₹)?
  24. 24.There are 36 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.There are 25 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.There are 38 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.What do 3 lunch boxes at ₹245 each and 2 cricket balls at ₹150 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.How many storybooks can you buy with ₹600 if one costs ₹120?
  29. 29.There are 18 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.How many geometry boxes can you buy with ₹700 if one costs ₹100?
  31. 31.How many T-shirts can you buy with ₹1850 if one costs ₹370?
  32. 32.How many colour pencil sets can you buy with ₹130 if one costs ₹65?
  33. 33.One pen costs ₹21. How much do 4 pens cost (in ₹)?
  34. 34.One notebook costs ₹50. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  35. 35.What do 4 pairs of socks at ₹70 each and 3 colour pencil sets at ₹65 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.How many notebooks can you buy with ₹480 if one costs ₹40?
  37. 37.How many school bags can you buy with ₹4950 if one costs ₹550?
  38. 38.There are 10 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  40. 40.One samosa costs ₹12. How much do 8 samosas cost (in ₹)?

Answer key

  1. 3
  2. 180
  3. 2
  4. 7
  5. 850
  6. 300
  7. 990
  8. 440
  9. 436
  10. 6210
  11. 4
  12. 69
  13. 11
  14. 690
  15. 675
  16. 780
  17. 585
  18. 850
  19. 147
  20. 7
  21. 672
  22. 150
  23. 400
  24. 1080
  25. 325
  26. 760
  27. 1035
  28. 5
  29. 342
  30. 7
  31. 5
  32. 2
  33. 84
  34. 250
  35. 475
  36. 12
  37. 9
  38. 400
  39. 650
  40. 96

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids