Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 3 water bottles at ₹160 each and 4 pairs of socks at ₹65 each cost in all (in ₹)?
- 2.What do 5 geometry boxes at ₹145 each and 4 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 3.How many pairs of socks can you buy with ₹1080 if one costs ₹90?
- 4.One geometry box costs ₹135. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 5.How many school bags can you buy with ₹6820 if one costs ₹620?
- 6.There are 30 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 7.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 8.There are 36 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 9.How many lunch boxes can you buy with ₹1800 if one costs ₹150?
- 10.One water bottle costs ₹180. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 11.There are 35 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 12.There are 27 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 13.What do 2 mangoes at ₹35 each and 2 geometry boxes at ₹100 each cost in all (in ₹)?
- 14.How many colour pencil sets can you buy with ₹1200 if one costs ₹100?
- 15.One cricket ball costs ₹120. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 16.What do 3 pairs of socks at ₹50 each and 4 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 17.There are 35 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 18.What do 3 colour pencil sets at ₹60 each and 5 geometry boxes at ₹100 each cost in all (in ₹)?
- 19.One school bag costs ₹560. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
- 20.One geometry box costs ₹95. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
- 21.How many cricket balls can you buy with ₹1320 if one costs ₹120?
- 22.How many colour pencil sets can you buy with ₹840 if one costs ₹105?
- 23.What do 5 lunch boxes at ₹155 each and 2 cricket balls at ₹135 each cost in all (in ₹)?
- 24.What do 5 samosas at ₹18 each and 5 cricket balls at ₹110 each cost in all (in ₹)?
- 25.What do 5 pairs of socks at ₹90 each and 5 geometry boxes at ₹150 each cost in all (in ₹)?
- 26.There are 27 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 27.What do 2 notebooks at ₹60 each and 2 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
- 28.What do 2 T-shirts at ₹255 each and 2 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 29.One geometry box costs ₹110. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
- 30.One football costs ₹295. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
- 31.What do 2 colour pencil sets at ₹75 each and 2 geometry boxes at ₹150 each cost in all (in ₹)?
- 32.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 33.How many plates of idli can you buy with ₹210 if one costs ₹35?
- 34.One football costs ₹255. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
- 35.What do 5 notebooks at ₹60 each and 4 geometry boxes at ₹135 each cost in all (in ₹)?
- 36.There are 14 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 37.One colour pencil set costs ₹85. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 38.One water bottle costs ₹230. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 39.There are 11 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 40.One pen costs ₹10. How much do 7 pens cost (in ₹)?
Answer key
- 740
- 845
- 12
- 675
- 11
- 390
- 560
- 612
- 12
- 1080
- 1925
- 459
- 270
- 12
- 600
- 330
- 1925
- 680
- 2800
- 760
- 11
- 8
- 1045
- 640
- 1200
- 1350
- 140
- 670
- 880
- 1770
- 450
- 500
- 6
- 510
- 840
- 280
- 680
- 1380
- 132
- 70
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids