Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One football costs ₹295. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
- 2.One mango costs ₹30. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 3.One notebook costs ₹30. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 4.What do 4 pairs of socks at ₹50 each and 3 cricket balls at ₹110 each cost in all (in ₹)?
- 5.There are 32 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 6.One cricket ball costs ₹130. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 7.One storybook costs ₹95. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
- 8.There are 18 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 9.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 10.What do 4 geometry boxes at ₹115 each and 2 colour pencil sets at ₹70 each cost in all (in ₹)?
- 11.One T-shirt costs ₹220. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
- 12.How many notebooks can you buy with ₹90 if one costs ₹30?
- 13.What do 5 geometry boxes at ₹120 each and 5 T-shirts at ₹230 each cost in all (in ₹)?
- 14.What do 3 geometry boxes at ₹120 each and 3 T-shirts at ₹200 each cost in all (in ₹)?
- 15.One T-shirt costs ₹375. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
- 16.There are 30 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 17.What do 5 pens at ₹13 each and 2 T-shirts at ₹280 each cost in all (in ₹)?
- 18.How many geometry boxes can you buy with ₹735 if one costs ₹105?
- 19.One storybook costs ₹95. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 20.One water bottle costs ₹130. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 21.What do 5 lunch boxes at ₹300 each and 3 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
- 22.What do 3 water bottles at ₹190 each and 4 pens at ₹18 each cost in all (in ₹)?
- 23.There are 12 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 24.One plate of idli costs ₹30. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
- 25.One badminton racket costs ₹525. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
- 26.There are 15 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 27.There are 11 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 28.One lunch box costs ₹190. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
- 29.How many notebooks can you buy with ₹120 if one costs ₹60?
- 30.One lunch box costs ₹165. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
- 31.How many lunch boxes can you buy with ₹2255 if one costs ₹205?
- 32.One cricket ball costs ₹150. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 33.What do 2 pairs of socks at ₹85 each and 5 samosas at ₹15 each cost in all (in ₹)?
- 34.One T-shirt costs ₹265. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
- 35.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 36.There are 19 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 37.One geometry box costs ₹110. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
- 38.What do 5 notebooks at ₹30 each and 2 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 39.One samosa costs ₹18. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
- 40.What do 2 samosas at ₹18 each and 2 geometry boxes at ₹150 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 885
- 270
- 90
- 530
- 960
- 520
- 570
- 720
- 1375
- 600
- 1540
- 3
- 1750
- 960
- 1500
- 1800
- 625
- 7
- 285
- 910
- 1530
- 642
- 300
- 150
- 1050
- 450
- 154
- 380
- 2
- 825
- 11
- 750
- 245
- 1590
- 420
- 855
- 220
- 270
- 36
- 336
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids