← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 184 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One football costs ₹295. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
  2. 2.One mango costs ₹30. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
  3. 3.One notebook costs ₹30. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  4. 4.What do 4 pairs of socks at ₹50 each and 3 cricket balls at ₹110 each cost in all (in ₹)?
  5. 5.There are 32 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.One cricket ball costs ₹130. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
  7. 7.One storybook costs ₹95. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
  8. 8.There are 18 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.What do 4 geometry boxes at ₹115 each and 2 colour pencil sets at ₹70 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.One T-shirt costs ₹220. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
  12. 12.How many notebooks can you buy with ₹90 if one costs ₹30?
  13. 13.What do 5 geometry boxes at ₹120 each and 5 T-shirts at ₹230 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.What do 3 geometry boxes at ₹120 each and 3 T-shirts at ₹200 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.One T-shirt costs ₹375. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
  16. 16.There are 30 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  17. 17.What do 5 pens at ₹13 each and 2 T-shirts at ₹280 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.How many geometry boxes can you buy with ₹735 if one costs ₹105?
  19. 19.One storybook costs ₹95. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  20. 20.One water bottle costs ₹130. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  21. 21.What do 5 lunch boxes at ₹300 each and 3 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.What do 3 water bottles at ₹190 each and 4 pens at ₹18 each cost in all (in ₹)?
  23. 23.There are 12 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.One plate of idli costs ₹30. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
  25. 25.One badminton racket costs ₹525. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
  26. 26.There are 15 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.There are 11 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  28. 28.One lunch box costs ₹190. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
  29. 29.How many notebooks can you buy with ₹120 if one costs ₹60?
  30. 30.One lunch box costs ₹165. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
  31. 31.How many lunch boxes can you buy with ₹2255 if one costs ₹205?
  32. 32.One cricket ball costs ₹150. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  33. 33.What do 2 pairs of socks at ₹85 each and 5 samosas at ₹15 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.One T-shirt costs ₹265. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
  35. 35.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.There are 19 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.One geometry box costs ₹110. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
  38. 38.What do 5 notebooks at ₹30 each and 2 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.One samosa costs ₹18. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  40. 40.What do 2 samosas at ₹18 each and 2 geometry boxes at ₹150 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 885
  2. 270
  3. 90
  4. 530
  5. 960
  6. 520
  7. 570
  8. 720
  9. 1375
  10. 600
  11. 1540
  12. 3
  13. 1750
  14. 960
  15. 1500
  16. 1800
  17. 625
  18. 7
  19. 285
  20. 910
  21. 1530
  22. 642
  23. 300
  24. 150
  25. 1050
  26. 450
  27. 154
  28. 380
  29. 2
  30. 825
  31. 11
  32. 750
  33. 245
  34. 1590
  35. 420
  36. 855
  37. 220
  38. 270
  39. 36
  40. 336

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids