Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One colour pencil set costs ₹90. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 2.There are 19 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 3.There are 34 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 4.How many badminton rackets can you buy with ₹3905 if one costs ₹355?
- 5.How many T-shirts can you buy with ₹3780 if one costs ₹315?
- 6.There are 20 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
- 7.What do 2 cricket balls at ₹135 each and 5 geometry boxes at ₹95 each cost in all (in ₹)?
- 8.One badminton racket costs ₹480. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 9.There are 22 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 10.What do 2 storybooks at ₹95 each and 2 pens at ₹19 each cost in all (in ₹)?
- 11.What do 2 footballs at ₹270 each and 5 colour pencil sets at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 12.What do 4 water bottles at ₹125 each and 5 samosas at ₹19 each cost in all (in ₹)?
- 13.One badminton racket costs ₹350. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
- 14.One geometry box costs ₹100. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
- 15.One T-shirt costs ₹380. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
- 16.There are 26 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 17.One plate of idli costs ₹55. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
- 18.What do 5 pens at ₹17 each and 5 storybooks at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 19.How many water bottles can you buy with ₹1980 if one costs ₹180?
- 20.One colour pencil set costs ₹70. How much do 5 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 21.One cricket ball costs ₹145. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 22.There are 11 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 23.There are 37 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 24.How many school bags can you buy with ₹3080 if one costs ₹770?
- 25.There are 37 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 26.One pair of socks costs ₹80. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
- 27.There are 35 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 28.How many colour pencil sets can you buy with ₹750 if one costs ₹75?
- 29.There are 21 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 30.One pen costs ₹16. How much do 4 pens cost (in ₹)?
- 31.There are 35 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
- 32.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 33.How many samosas can you buy with ₹171 if one costs ₹19?
- 34.How many geometry boxes can you buy with ₹900 if one costs ₹100?
- 35.One football costs ₹390. How much do 5 footballs cost (in ₹)?
- 36.One mango costs ₹25. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 37.There are 35 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 38.One notebook costs ₹40. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
- 39.One colour pencil set costs ₹100. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 40.One T-shirt costs ₹345. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
Answer key
- 540
- 760
- 680
- 11
- 12
- 200
- 745
- 3840
- 352
- 228
- 940
- 595
- 2100
- 200
- 2280
- 910
- 110
- 710
- 11
- 350
- 435
- 187
- 703
- 4
- 740
- 640
- 1750
- 10
- 336
- 64
- 735
- 260
- 9
- 9
- 1950
- 175
- 455
- 280
- 400
- 2760
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids