Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One geometry box costs ₹95. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 2.There are 11 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 3.One plate of idli costs ₹30. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
- 4.What do 2 mangoes at ₹40 each and 3 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
- 5.One geometry box costs ₹135. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
- 6.What do 2 T-shirts at ₹255 each and 5 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 7.One notebook costs ₹35. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 8.What do 4 T-shirts at ₹280 each and 2 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 9.One notebook costs ₹40. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 10.What do 2 plates of idli at ₹50 each and 4 footballs at ₹290 each cost in all (in ₹)?
- 11.How many samosas can you buy with ₹132 if one costs ₹12?
- 12.What do 2 storybooks at ₹165 each and 4 water bottles at ₹205 each cost in all (in ₹)?
- 13.There are 12 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 14.What do 2 pairs of socks at ₹85 each and 3 plates of idli at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 15.What do 2 footballs at ₹265 each and 3 water bottles at ₹150 each cost in all (in ₹)?
- 16.What do 5 footballs at ₹260 each and 2 pairs of socks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 17.What do 2 colour pencil sets at ₹75 each and 5 storybooks at ₹180 each cost in all (in ₹)?
- 18.How many pairs of socks can you buy with ₹420 if one costs ₹60?
- 19.There are 22 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 20.One water bottle costs ₹125. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
- 21.What do 2 cricket balls at ₹110 each and 2 pairs of socks at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 22.There are 37 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 23.One samosa costs ₹13. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
- 24.One pen costs ₹21. How much do 2 pens cost (in ₹)?
- 25.There are 28 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 26.What do 4 notebooks at ₹45 each and 3 geometry boxes at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 27.One water bottle costs ₹240. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
- 28.What do 4 cricket balls at ₹140 each and 2 footballs at ₹255 each cost in all (in ₹)?
- 29.One pen costs ₹20. How much do 6 pens cost (in ₹)?
- 30.One pair of socks costs ₹80. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
- 31.There are 38 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 32.One pair of socks costs ₹85. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
- 33.How many mangoes can you buy with ₹150 if one costs ₹25?
- 34.How many pens can you buy with ₹242 if one costs ₹22?
- 35.One plate of idli costs ₹50. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 36.What do 4 cricket balls at ₹105 each and 5 pens at ₹12 each cost in all (in ₹)?
- 37.One pen costs ₹19. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 38.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 39.What do 3 footballs at ₹260 each and 3 geometry boxes at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 40.What do 2 pens at ₹24 each and 5 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 475
- 385
- 150
- 110
- 270
- 935
- 70
- 1180
- 80
- 1260
- 11
- 1150
- 420
- 335
- 980
- 1410
- 1050
- 7
- 990
- 375
- 390
- 444
- 26
- 42
- 980
- 540
- 960
- 1070
- 120
- 240
- 1520
- 680
- 6
- 11
- 150
- 480
- 95
- 221
- 1140
- 348
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids