← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 190 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One geometry box costs ₹95. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  2. 2.There are 11 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  3. 3.One plate of idli costs ₹30. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
  4. 4.What do 2 mangoes at ₹40 each and 3 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
  5. 5.One geometry box costs ₹135. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
  6. 6.What do 2 T-shirts at ₹255 each and 5 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.One notebook costs ₹35. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  8. 8.What do 4 T-shirts at ₹280 each and 2 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.One notebook costs ₹40. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  10. 10.What do 2 plates of idli at ₹50 each and 4 footballs at ₹290 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.How many samosas can you buy with ₹132 if one costs ₹12?
  12. 12.What do 2 storybooks at ₹165 each and 4 water bottles at ₹205 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.There are 12 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.What do 2 pairs of socks at ₹85 each and 3 plates of idli at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.What do 2 footballs at ₹265 each and 3 water bottles at ₹150 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.What do 5 footballs at ₹260 each and 2 pairs of socks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.What do 2 colour pencil sets at ₹75 each and 5 storybooks at ₹180 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.How many pairs of socks can you buy with ₹420 if one costs ₹60?
  19. 19.There are 22 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.One water bottle costs ₹125. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
  21. 21.What do 2 cricket balls at ₹110 each and 2 pairs of socks at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.There are 37 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  23. 23.One samosa costs ₹13. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  24. 24.One pen costs ₹21. How much do 2 pens cost (in ₹)?
  25. 25.There are 28 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.What do 4 notebooks at ₹45 each and 3 geometry boxes at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  27. 27.One water bottle costs ₹240. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  28. 28.What do 4 cricket balls at ₹140 each and 2 footballs at ₹255 each cost in all (in ₹)?
  29. 29.One pen costs ₹20. How much do 6 pens cost (in ₹)?
  30. 30.One pair of socks costs ₹80. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
  31. 31.There are 38 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  32. 32.One pair of socks costs ₹85. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
  33. 33.How many mangoes can you buy with ₹150 if one costs ₹25?
  34. 34.How many pens can you buy with ₹242 if one costs ₹22?
  35. 35.One plate of idli costs ₹50. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  36. 36.What do 4 cricket balls at ₹105 each and 5 pens at ₹12 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.One pen costs ₹19. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  38. 38.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.What do 3 footballs at ₹260 each and 3 geometry boxes at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.What do 2 pens at ₹24 each and 5 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 475
  2. 385
  3. 150
  4. 110
  5. 270
  6. 935
  7. 70
  8. 1180
  9. 80
  10. 1260
  11. 11
  12. 1150
  13. 420
  14. 335
  15. 980
  16. 1410
  17. 1050
  18. 7
  19. 990
  20. 375
  21. 390
  22. 444
  23. 26
  24. 42
  25. 980
  26. 540
  27. 960
  28. 1070
  29. 120
  30. 240
  31. 1520
  32. 680
  33. 6
  34. 11
  35. 150
  36. 480
  37. 95
  38. 221
  39. 1140
  40. 348

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids