← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 192 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 4 pens at ₹10 each and 2 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.One water bottle costs ₹130. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  3. 3.There are 11 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.What do 4 pens at ₹13 each and 2 geometry boxes at ₹100 each cost in all (in ₹)?
  5. 5.One pen costs ₹12. How much do 9 pens cost (in ₹)?
  6. 6.There are 40 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.What do 4 plates of idli at ₹30 each and 4 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.How many footballs can you buy with ₹4000 if one costs ₹400?
  9. 9.How many pens can you buy with ₹207 if one costs ₹23?
  10. 10.How many pens can you buy with ₹80 if one costs ₹20?
  11. 11.What do 5 samosas at ₹16 each and 3 storybooks at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  12. 12.What do 5 samosas at ₹14 each and 4 colour pencil sets at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.How many school bags can you buy with ₹5450 if one costs ₹545?
  14. 14.One mango costs ₹30. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  15. 15.One mango costs ₹20. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  16. 16.One storybook costs ₹120. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
  17. 17.One samosa costs ₹16. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
  18. 18.There are 15 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.There are 16 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.How many mangoes can you buy with ₹150 if one costs ₹30?
  21. 21.How many badminton rackets can you buy with ₹1300 if one costs ₹325?
  22. 22.One football costs ₹415. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
  23. 23.How many storybooks can you buy with ₹450 if one costs ₹90?
  24. 24.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.How many T-shirts can you buy with ₹570 if one costs ₹285?
  26. 26.How many plates of idli can you buy with ₹600 if one costs ₹50?
  27. 27.What do 2 lunch boxes at ₹175 each and 2 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.One lunch box costs ₹205. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
  29. 29.There are 20 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.One lunch box costs ₹260. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  31. 31.One pen costs ₹21. How much do 3 pens cost (in ₹)?
  32. 32.How many geometry boxes can you buy with ₹960 if one costs ₹80?
  33. 33.What do 2 pairs of socks at ₹55 each and 3 cricket balls at ₹130 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.There are 31 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.There are 11 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.What do 2 lunch boxes at ₹170 each and 5 T-shirts at ₹270 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.One storybook costs ₹115. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
  38. 38.How many samosas can you buy with ₹162 if one costs ₹18?
  39. 39.One storybook costs ₹90. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  40. 40.How many cricket balls can you buy with ₹1210 if one costs ₹110?

Answer key

  1. 110
  2. 520
  3. 220
  4. 252
  5. 108
  6. 1200
  7. 260
  8. 10
  9. 9
  10. 4
  11. 350
  12. 390
  13. 10
  14. 180
  15. 140
  16. 480
  17. 96
  18. 600
  19. 192
  20. 5
  21. 4
  22. 1245
  23. 5
  24. 750
  25. 2
  26. 12
  27. 440
  28. 1025
  29. 340
  30. 780
  31. 63
  32. 12
  33. 500
  34. 1240
  35. 275
  36. 1690
  37. 230
  38. 9
  39. 270
  40. 11

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids