Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 4 pens at ₹10 each and 2 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 2.One water bottle costs ₹130. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
- 3.There are 11 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 4.What do 4 pens at ₹13 each and 2 geometry boxes at ₹100 each cost in all (in ₹)?
- 5.One pen costs ₹12. How much do 9 pens cost (in ₹)?
- 6.There are 40 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 7.What do 4 plates of idli at ₹30 each and 4 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 8.How many footballs can you buy with ₹4000 if one costs ₹400?
- 9.How many pens can you buy with ₹207 if one costs ₹23?
- 10.How many pens can you buy with ₹80 if one costs ₹20?
- 11.What do 5 samosas at ₹16 each and 3 storybooks at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 12.What do 5 samosas at ₹14 each and 4 colour pencil sets at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 13.How many school bags can you buy with ₹5450 if one costs ₹545?
- 14.One mango costs ₹30. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 15.One mango costs ₹20. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 16.One storybook costs ₹120. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
- 17.One samosa costs ₹16. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
- 18.There are 15 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 19.There are 16 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 20.How many mangoes can you buy with ₹150 if one costs ₹30?
- 21.How many badminton rackets can you buy with ₹1300 if one costs ₹325?
- 22.One football costs ₹415. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
- 23.How many storybooks can you buy with ₹450 if one costs ₹90?
- 24.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 25.How many T-shirts can you buy with ₹570 if one costs ₹285?
- 26.How many plates of idli can you buy with ₹600 if one costs ₹50?
- 27.What do 2 lunch boxes at ₹175 each and 2 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 28.One lunch box costs ₹205. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
- 29.There are 20 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 30.One lunch box costs ₹260. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 31.One pen costs ₹21. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 32.How many geometry boxes can you buy with ₹960 if one costs ₹80?
- 33.What do 2 pairs of socks at ₹55 each and 3 cricket balls at ₹130 each cost in all (in ₹)?
- 34.There are 31 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 35.There are 11 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 36.What do 2 lunch boxes at ₹170 each and 5 T-shirts at ₹270 each cost in all (in ₹)?
- 37.One storybook costs ₹115. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 38.How many samosas can you buy with ₹162 if one costs ₹18?
- 39.One storybook costs ₹90. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 40.How many cricket balls can you buy with ₹1210 if one costs ₹110?
Answer key
- 110
- 520
- 220
- 252
- 108
- 1200
- 260
- 10
- 9
- 4
- 350
- 390
- 10
- 180
- 140
- 480
- 96
- 600
- 192
- 5
- 4
- 1245
- 5
- 750
- 2
- 12
- 440
- 1025
- 340
- 780
- 63
- 12
- 500
- 1240
- 275
- 1690
- 230
- 9
- 270
- 11
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids