Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One colour pencil set costs ₹75. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 2.What do 2 notebooks at ₹60 each and 4 storybooks at ₹130 each cost in all (in ₹)?
- 3.There are 13 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 4.There are 10 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 5.There are 24 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 6.One pair of socks costs ₹55. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
- 7.How many school bags can you buy with ₹7300 if one costs ₹730?
- 8.How many water bottles can you buy with ₹1020 if one costs ₹170?
- 9.There are 14 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 10.What do 3 lunch boxes at ₹215 each and 3 samosas at ₹19 each cost in all (in ₹)?
- 11.How many colour pencil sets can you buy with ₹715 if one costs ₹65?
- 12.One geometry box costs ₹135. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
- 13.There are 36 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 14.There are 35 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 15.What do 5 samosas at ₹12 each and 4 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 16.One mango costs ₹20. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 17.There are 20 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 18.What do 4 cricket balls at ₹110 each and 5 lunch boxes at ₹235 each cost in all (in ₹)?
- 19.One pen costs ₹19. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 20.One T-shirt costs ₹360. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
- 21.What do 4 water bottles at ₹130 each and 2 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 22.What do 4 T-shirts at ₹270 each and 2 pens at ₹22 each cost in all (in ₹)?
- 23.How many geometry boxes can you buy with ₹660 if one costs ₹110?
- 24.There are 18 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
- 25.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 26.What do 3 cricket balls at ₹120 each and 2 geometry boxes at ₹135 each cost in all (in ₹)?
- 27.How many pens can you buy with ₹216 if one costs ₹18?
- 28.There are 19 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 29.There are 20 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 30.What do 4 cricket balls at ₹125 each and 3 pens at ₹17 each cost in all (in ₹)?
- 31.One cricket ball costs ₹115. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 32.What do 4 mangoes at ₹30 each and 2 pens at ₹18 each cost in all (in ₹)?
- 33.How many mangoes can you buy with ₹245 if one costs ₹35?
- 34.What do 5 geometry boxes at ₹120 each and 3 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 35.One football costs ₹445. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
- 36.One colour pencil set costs ₹65. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 37.How many notebooks can you buy with ₹315 if one costs ₹35?
- 38.One water bottle costs ₹240. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 39.One samosa costs ₹12. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
- 40.There are 36 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 675
- 640
- 260
- 200
- 840
- 165
- 10
- 6
- 840
- 702
- 11
- 1080
- 900
- 420
- 280
- 180
- 320
- 1615
- 95
- 720
- 700
- 1124
- 6
- 180
- 720
- 630
- 12
- 855
- 240
- 551
- 920
- 156
- 7
- 720
- 1780
- 195
- 9
- 480
- 72
- 1260
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids