← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 199 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One colour pencil set costs ₹75. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
  2. 2.What do 2 notebooks at ₹60 each and 4 storybooks at ₹130 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.There are 13 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.There are 10 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.There are 24 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.One pair of socks costs ₹55. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
  7. 7.How many school bags can you buy with ₹7300 if one costs ₹730?
  8. 8.How many water bottles can you buy with ₹1020 if one costs ₹170?
  9. 9.There are 14 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.What do 3 lunch boxes at ₹215 each and 3 samosas at ₹19 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.How many colour pencil sets can you buy with ₹715 if one costs ₹65?
  12. 12.One geometry box costs ₹135. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
  13. 13.There are 36 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.There are 35 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  15. 15.What do 5 samosas at ₹12 each and 4 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.One mango costs ₹20. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
  17. 17.There are 20 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.What do 4 cricket balls at ₹110 each and 5 lunch boxes at ₹235 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.One pen costs ₹19. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  20. 20.One T-shirt costs ₹360. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
  21. 21.What do 4 water bottles at ₹130 each and 2 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.What do 4 T-shirts at ₹270 each and 2 pens at ₹22 each cost in all (in ₹)?
  23. 23.How many geometry boxes can you buy with ₹660 if one costs ₹110?
  24. 24.There are 18 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.What do 3 cricket balls at ₹120 each and 2 geometry boxes at ₹135 each cost in all (in ₹)?
  27. 27.How many pens can you buy with ₹216 if one costs ₹18?
  28. 28.There are 19 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.There are 20 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.What do 4 cricket balls at ₹125 each and 3 pens at ₹17 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.One cricket ball costs ₹115. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
  32. 32.What do 4 mangoes at ₹30 each and 2 pens at ₹18 each cost in all (in ₹)?
  33. 33.How many mangoes can you buy with ₹245 if one costs ₹35?
  34. 34.What do 5 geometry boxes at ₹120 each and 3 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  35. 35.One football costs ₹445. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
  36. 36.One colour pencil set costs ₹65. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
  37. 37.How many notebooks can you buy with ₹315 if one costs ₹35?
  38. 38.One water bottle costs ₹240. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
  39. 39.One samosa costs ₹12. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
  40. 40.There are 36 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 675
  2. 640
  3. 260
  4. 200
  5. 840
  6. 165
  7. 10
  8. 6
  9. 840
  10. 702
  11. 11
  12. 1080
  13. 900
  14. 420
  15. 280
  16. 180
  17. 320
  18. 1615
  19. 95
  20. 720
  21. 700
  22. 1124
  23. 6
  24. 180
  25. 720
  26. 630
  27. 12
  28. 855
  29. 240
  30. 551
  31. 920
  32. 156
  33. 7
  34. 720
  35. 1780
  36. 195
  37. 9
  38. 480
  39. 72
  40. 1260

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids