← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 203 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 4 storybooks at ₹125 each and 2 plates of idli at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.One badminton racket costs ₹385. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
  3. 3.How many T-shirts can you buy with ₹1360 if one costs ₹340?
  4. 4.There are 16 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.There are 30 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.There are 16 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.How many T-shirts can you buy with ₹2730 if one costs ₹390?
  8. 8.There are 26 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.How many geometry boxes can you buy with ₹1100 if one costs ₹110?
  10. 10.What do 2 cricket balls at ₹100 each and 2 pairs of socks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.There are 28 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.What do 3 storybooks at ₹190 each and 2 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.How many footballs can you buy with ₹1320 if one costs ₹440?
  14. 14.What do 2 samosas at ₹14 each and 2 geometry boxes at ₹130 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.One mango costs ₹30. How much do 8 mangoes cost (in ₹)?
  16. 16.What do 3 notebooks at ₹30 each and 3 lunch boxes at ₹270 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.What do 2 cricket balls at ₹100 each and 5 mangoes at ₹25 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.What do 4 pens at ₹14 each and 4 storybooks at ₹115 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.One notebook costs ₹40. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  20. 20.There are 36 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  21. 21.What do 5 water bottles at ₹135 each and 3 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.How many footballs can you buy with ₹2400 if one costs ₹400?
  23. 23.One T-shirt costs ₹295. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
  24. 24.What do 2 cricket balls at ₹135 each and 3 water bottles at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.What do 3 lunch boxes at ₹290 each and 2 storybooks at ₹130 each cost in all (in ₹)?
  26. 26.One water bottle costs ₹180. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  27. 27.One samosa costs ₹12. How much do 8 samosas cost (in ₹)?
  28. 28.What do 4 pairs of socks at ₹90 each and 4 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  29. 29.How many pairs of socks can you buy with ₹550 if one costs ₹55?
  30. 30.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  31. 31.How many badminton rackets can you buy with ₹5220 if one costs ₹435?
  32. 32.What do 3 samosas at ₹13 each and 4 lunch boxes at ₹220 each cost in all (in ₹)?
  33. 33.One geometry box costs ₹135. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
  34. 34.What do 5 water bottles at ₹145 each and 2 T-shirts at ₹210 each cost in all (in ₹)?
  35. 35.How many lunch boxes can you buy with ₹1750 if one costs ₹250?
  36. 36.One notebook costs ₹50. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
  37. 37.There are 32 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
  38. 38.One geometry box costs ₹85. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
  39. 39.What do 3 geometry boxes at ₹140 each and 2 mangoes at ₹25 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.One water bottle costs ₹190. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?

Answer key

  1. 620
  2. 1925
  3. 4
  4. 208
  5. 570
  6. 640
  7. 7
  8. 780
  9. 10
  10. 320
  11. 1400
  12. 630
  13. 3
  14. 288
  15. 240
  16. 900
  17. 325
  18. 516
  19. 160
  20. 1440
  21. 765
  22. 6
  23. 1475
  24. 630
  25. 1130
  26. 720
  27. 96
  28. 500
  29. 10
  30. 375
  31. 12
  32. 919
  33. 1080
  34. 1145
  35. 7
  36. 450
  37. 704
  38. 680
  39. 470
  40. 1330

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids