Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 4 storybooks at ₹125 each and 2 plates of idli at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 2.One badminton racket costs ₹385. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
- 3.How many T-shirts can you buy with ₹1360 if one costs ₹340?
- 4.There are 16 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 5.There are 30 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 6.There are 16 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 7.How many T-shirts can you buy with ₹2730 if one costs ₹390?
- 8.There are 26 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 9.How many geometry boxes can you buy with ₹1100 if one costs ₹110?
- 10.What do 2 cricket balls at ₹100 each and 2 pairs of socks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 11.There are 28 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 12.What do 3 storybooks at ₹190 each and 2 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 13.How many footballs can you buy with ₹1320 if one costs ₹440?
- 14.What do 2 samosas at ₹14 each and 2 geometry boxes at ₹130 each cost in all (in ₹)?
- 15.One mango costs ₹30. How much do 8 mangoes cost (in ₹)?
- 16.What do 3 notebooks at ₹30 each and 3 lunch boxes at ₹270 each cost in all (in ₹)?
- 17.What do 2 cricket balls at ₹100 each and 5 mangoes at ₹25 each cost in all (in ₹)?
- 18.What do 4 pens at ₹14 each and 4 storybooks at ₹115 each cost in all (in ₹)?
- 19.One notebook costs ₹40. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 20.There are 36 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 21.What do 5 water bottles at ₹135 each and 3 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 22.How many footballs can you buy with ₹2400 if one costs ₹400?
- 23.One T-shirt costs ₹295. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
- 24.What do 2 cricket balls at ₹135 each and 3 water bottles at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 25.What do 3 lunch boxes at ₹290 each and 2 storybooks at ₹130 each cost in all (in ₹)?
- 26.One water bottle costs ₹180. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
- 27.One samosa costs ₹12. How much do 8 samosas cost (in ₹)?
- 28.What do 4 pairs of socks at ₹90 each and 4 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 29.How many pairs of socks can you buy with ₹550 if one costs ₹55?
- 30.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 31.How many badminton rackets can you buy with ₹5220 if one costs ₹435?
- 32.What do 3 samosas at ₹13 each and 4 lunch boxes at ₹220 each cost in all (in ₹)?
- 33.One geometry box costs ₹135. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
- 34.What do 5 water bottles at ₹145 each and 2 T-shirts at ₹210 each cost in all (in ₹)?
- 35.How many lunch boxes can you buy with ₹1750 if one costs ₹250?
- 36.One notebook costs ₹50. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 37.There are 32 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
- 38.One geometry box costs ₹85. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
- 39.What do 3 geometry boxes at ₹140 each and 2 mangoes at ₹25 each cost in all (in ₹)?
- 40.One water bottle costs ₹190. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
Answer key
- 620
- 1925
- 4
- 208
- 570
- 640
- 7
- 780
- 10
- 320
- 1400
- 630
- 3
- 288
- 240
- 900
- 325
- 516
- 160
- 1440
- 765
- 6
- 1475
- 630
- 1130
- 720
- 96
- 500
- 10
- 375
- 12
- 919
- 1080
- 1145
- 7
- 450
- 704
- 680
- 470
- 1330
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids