Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 11 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
- 2.One football costs ₹355. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
- 3.What do 5 colour pencil sets at ₹100 each and 5 geometry boxes at ₹135 each cost in all (in ₹)?
- 4.What do 3 samosas at ₹12 each and 5 T-shirts at ₹230 each cost in all (in ₹)?
- 5.There are 16 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
- 6.One T-shirt costs ₹330. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
- 7.There are 40 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 8.One water bottle costs ₹180. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
- 9.How many pairs of socks can you buy with ₹560 if one costs ₹80?
- 10.One water bottle costs ₹210. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 11.There are 26 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 12.What do 5 pairs of socks at ₹75 each and 3 storybooks at ₹150 each cost in all (in ₹)?
- 13.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 14.What do 5 storybooks at ₹100 each and 5 footballs at ₹295 each cost in all (in ₹)?
- 15.There are 27 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 16.There are 15 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 17.How many plates of idli can you buy with ₹480 if one costs ₹60?
- 18.How many lunch boxes can you buy with ₹1500 if one costs ₹150?
- 19.What do 2 lunch boxes at ₹150 each and 3 cricket balls at ₹110 each cost in all (in ₹)?
- 20.There are 23 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 21.What do 2 geometry boxes at ₹80 each and 2 pairs of socks at ₹65 each cost in all (in ₹)?
- 22.There are 14 children in a class. Each child needs one pen at ₹23. What is the total cost (in ₹)?
- 23.One football costs ₹300. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
- 24.How many geometry boxes can you buy with ₹345 if one costs ₹115?
- 25.What do 3 colour pencil sets at ₹95 each and 3 water bottles at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 26.One badminton racket costs ₹555. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
- 27.How many cricket balls can you buy with ₹550 if one costs ₹110?
- 28.What do 5 cricket balls at ₹120 each and 3 storybooks at ₹175 each cost in all (in ₹)?
- 29.How many samosas can you buy with ₹70 if one costs ₹14?
- 30.One lunch box costs ₹235. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
- 31.One pen costs ₹23. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 32.What do 5 cricket balls at ₹125 each and 5 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 33.There are 25 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 34.How many badminton rackets can you buy with ₹3745 if one costs ₹535?
- 35.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 36.What do 2 samosas at ₹18 each and 3 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
- 37.There are 29 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 38.One water bottle costs ₹240. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 39.One T-shirt costs ₹210. How much do 3 T-shirts cost (in ₹)?
- 40.How many pairs of socks can you buy with ₹210 if one costs ₹70?
Answer key
- 110
- 1420
- 1175
- 1186
- 176
- 660
- 1200
- 1620
- 7
- 1050
- 780
- 825
- 1085
- 1975
- 378
- 450
- 8
- 10
- 630
- 690
- 290
- 322
- 900
- 3
- 660
- 3885
- 5
- 1125
- 5
- 1175
- 69
- 1075
- 1250
- 7
- 510
- 66
- 870
- 1200
- 630
- 3
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids