Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 4 footballs at ₹290 each and 2 water bottles at ₹155 each cost in all (in ₹)?
- 2.How many pairs of socks can you buy with ₹300 if one costs ₹60?
- 3.What do 5 plates of idli at ₹50 each and 3 samosas at ₹18 each cost in all (in ₹)?
- 4.One storybook costs ₹120. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
- 5.One pair of socks costs ₹80. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
- 6.There are 19 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 7.One water bottle costs ₹240. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 8.One pen costs ₹17. How much do 2 pens cost (in ₹)?
- 9.One football costs ₹365. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
- 10.What do 3 plates of idli at ₹40 each and 3 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 11.One lunch box costs ₹285. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
- 12.One football costs ₹375. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
- 13.What do 3 pens at ₹17 each and 2 storybooks at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 14.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 15.One lunch box costs ₹175. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
- 16.How many plates of idli can you buy with ₹450 if one costs ₹45?
- 17.There are 38 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 18.There are 27 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 19.There are 37 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 20.One cricket ball costs ₹105. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 21.One water bottle costs ₹240. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
- 22.One notebook costs ₹40. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
- 23.There are 19 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 24.One plate of idli costs ₹30. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
- 25.There are 24 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 26.One football costs ₹330. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
- 27.One water bottle costs ₹220. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 28.One notebook costs ₹60. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
- 29.There are 22 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 30.There are 19 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 31.One cricket ball costs ₹110. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 32.How many pens can you buy with ₹66 if one costs ₹11?
- 33.What do 2 samosas at ₹20 each and 2 T-shirts at ₹220 each cost in all (in ₹)?
- 34.What do 4 T-shirts at ₹255 each and 3 pens at ₹12 each cost in all (in ₹)?
- 35.One badminton racket costs ₹490. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
- 36.One geometry box costs ₹115. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
- 37.How many pens can you buy with ₹130 if one costs ₹13?
- 38.One school bag costs ₹610. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
- 39.There are 11 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 40.One samosa costs ₹13. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
Answer key
- 1470
- 5
- 304
- 600
- 160
- 342
- 1200
- 34
- 2920
- 375
- 2565
- 750
- 261
- 540
- 875
- 10
- 950
- 810
- 2220
- 525
- 1920
- 280
- 855
- 120
- 960
- 990
- 1320
- 420
- 440
- 361
- 770
- 6
- 480
- 1056
- 1470
- 805
- 10
- 4880
- 660
- 91
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids