← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 210 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 4 footballs at ₹290 each and 2 water bottles at ₹155 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.How many pairs of socks can you buy with ₹300 if one costs ₹60?
  3. 3.What do 5 plates of idli at ₹50 each and 3 samosas at ₹18 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.One storybook costs ₹120. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
  5. 5.One pair of socks costs ₹80. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
  6. 6.There are 19 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.One water bottle costs ₹240. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
  8. 8.One pen costs ₹17. How much do 2 pens cost (in ₹)?
  9. 9.One football costs ₹365. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
  10. 10.What do 3 plates of idli at ₹40 each and 3 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.One lunch box costs ₹285. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
  12. 12.One football costs ₹375. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
  13. 13.What do 3 pens at ₹17 each and 2 storybooks at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  15. 15.One lunch box costs ₹175. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
  16. 16.How many plates of idli can you buy with ₹450 if one costs ₹45?
  17. 17.There are 38 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.There are 27 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.There are 37 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.One cricket ball costs ₹105. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  21. 21.One water bottle costs ₹240. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
  22. 22.One notebook costs ₹40. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
  23. 23.There are 19 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.One plate of idli costs ₹30. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
  25. 25.There are 24 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.One football costs ₹330. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
  27. 27.One water bottle costs ₹220. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  28. 28.One notebook costs ₹60. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
  29. 29.There are 22 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.There are 19 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  31. 31.One cricket ball costs ₹110. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
  32. 32.How many pens can you buy with ₹66 if one costs ₹11?
  33. 33.What do 2 samosas at ₹20 each and 2 T-shirts at ₹220 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.What do 4 T-shirts at ₹255 each and 3 pens at ₹12 each cost in all (in ₹)?
  35. 35.One badminton racket costs ₹490. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
  36. 36.One geometry box costs ₹115. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
  37. 37.How many pens can you buy with ₹130 if one costs ₹13?
  38. 38.One school bag costs ₹610. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
  39. 39.There are 11 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  40. 40.One samosa costs ₹13. How much do 7 samosas cost (in ₹)?

Answer key

  1. 1470
  2. 5
  3. 304
  4. 600
  5. 160
  6. 342
  7. 1200
  8. 34
  9. 2920
  10. 375
  11. 2565
  12. 750
  13. 261
  14. 540
  15. 875
  16. 10
  17. 950
  18. 810
  19. 2220
  20. 525
  21. 1920
  22. 280
  23. 855
  24. 120
  25. 960
  26. 990
  27. 1320
  28. 420
  29. 440
  30. 361
  31. 770
  32. 6
  33. 480
  34. 1056
  35. 1470
  36. 805
  37. 10
  38. 4880
  39. 660
  40. 91

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids