Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One badminton racket costs ₹455. How much do 9 badminton rackets cost (in ₹)?
- 2.There are 10 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 3.How many geometry boxes can you buy with ₹300 if one costs ₹100?
- 4.How many footballs can you buy with ₹670 if one costs ₹335?
- 5.How many school bags can you buy with ₹5280 if one costs ₹660?
- 6.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 7.There are 19 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 8.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 9.How many pens can you buy with ₹60 if one costs ₹15?
- 10.There are 35 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 11.What do 5 geometry boxes at ₹90 each and 2 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 12.One badminton racket costs ₹380. How much do 9 badminton rackets cost (in ₹)?
- 13.How many T-shirts can you buy with ₹3150 if one costs ₹315?
- 14.There are 12 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 15.How many mangoes can you buy with ₹100 if one costs ₹20?
- 16.One colour pencil set costs ₹60. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 17.One storybook costs ₹145. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
- 18.How many T-shirts can you buy with ₹3120 if one costs ₹390?
- 19.One storybook costs ₹105. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
- 20.There are 40 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 21.What do 3 pairs of socks at ₹60 each and 3 cricket balls at ₹150 each cost in all (in ₹)?
- 22.One cricket ball costs ₹125. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 23.One badminton racket costs ₹545. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
- 24.There are 30 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 25.One water bottle costs ₹175. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
- 26.What do 3 water bottles at ₹195 each and 4 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 27.There are 37 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 28.What do 2 plates of idli at ₹50 each and 2 pairs of socks at ₹65 each cost in all (in ₹)?
- 29.There are 21 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 30.One storybook costs ₹115. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
- 31.What do 4 mangoes at ₹40 each and 4 geometry boxes at ₹140 each cost in all (in ₹)?
- 32.There are 13 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 33.There are 20 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 34.One water bottle costs ₹145. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 35.One notebook costs ₹55. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 36.What do 3 pairs of socks at ₹90 each and 2 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
- 37.What do 4 mangoes at ₹30 each and 4 cricket balls at ₹145 each cost in all (in ₹)?
- 38.One notebook costs ₹60. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 39.One water bottle costs ₹230. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 40.One pair of socks costs ₹75. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
Answer key
- 4095
- 190
- 3
- 2
- 8
- 480
- 855
- 378
- 4
- 1400
- 550
- 3420
- 10
- 420
- 5
- 540
- 580
- 8
- 735
- 560
- 630
- 875
- 1090
- 1050
- 525
- 725
- 1480
- 230
- 1050
- 690
- 720
- 585
- 240
- 290
- 330
- 298
- 700
- 480
- 460
- 675
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids