Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 3 lunch boxes at ₹210 each and 2 samosas at ₹15 each cost in all (in ₹)?
- 2.What do 2 plates of idli at ₹35 each and 2 storybooks at ₹135 each cost in all (in ₹)?
- 3.There are 32 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 4.One colour pencil set costs ₹70. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 5.How many T-shirts can you buy with ₹1530 if one costs ₹255?
- 6.What do 5 notebooks at ₹30 each and 2 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 7.One water bottle costs ₹140. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
- 8.One pair of socks costs ₹70. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
- 9.What do 3 storybooks at ₹90 each and 2 pens at ₹22 each cost in all (in ₹)?
- 10.How many T-shirts can you buy with ₹2000 if one costs ₹400?
- 11.One lunch box costs ₹255. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
- 12.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 13.One badminton racket costs ₹390. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
- 14.One water bottle costs ₹125. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 15.What do 5 lunch boxes at ₹250 each and 5 cricket balls at ₹100 each cost in all (in ₹)?
- 16.What do 4 lunch boxes at ₹225 each and 3 storybooks at ₹145 each cost in all (in ₹)?
- 17.What do 2 geometry boxes at ₹115 each and 5 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 18.There are 30 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 19.There are 29 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 20.One pair of socks costs ₹60. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
- 21.How many geometry boxes can you buy with ₹1215 if one costs ₹135?
- 22.One notebook costs ₹30. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 23.What do 2 lunch boxes at ₹180 each and 2 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 24.One water bottle costs ₹170. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 25.How many school bags can you buy with ₹1530 if one costs ₹765?
- 26.There are 28 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 27.How many pairs of socks can you buy with ₹650 if one costs ₹65?
- 28.One badminton racket costs ₹550. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 29.One storybook costs ₹125. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
- 30.What do 2 lunch boxes at ₹155 each and 5 cricket balls at ₹150 each cost in all (in ₹)?
- 31.What do 5 cricket balls at ₹115 each and 3 footballs at ₹255 each cost in all (in ₹)?
- 32.There are 20 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 33.One mango costs ₹20. How much do 8 mangoes cost (in ₹)?
- 34.What do 2 pens at ₹16 each and 2 cricket balls at ₹135 each cost in all (in ₹)?
- 35.One mango costs ₹30. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 36.One mango costs ₹40. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 37.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 38.What do 3 colour pencil sets at ₹65 each and 4 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 39.There are 14 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 40.How many footballs can you buy with ₹2040 if one costs ₹340?
Answer key
- 660
- 340
- 1280
- 560
- 6
- 190
- 1260
- 350
- 314
- 5
- 510
- 390
- 1170
- 250
- 1750
- 1335
- 530
- 510
- 870
- 420
- 9
- 150
- 540
- 340
- 2
- 448
- 10
- 4400
- 500
- 1060
- 1340
- 600
- 160
- 302
- 270
- 120
- 455
- 415
- 350
- 6
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids