← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 217 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 3 lunch boxes at ₹210 each and 2 samosas at ₹15 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.What do 2 plates of idli at ₹35 each and 2 storybooks at ₹135 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.There are 32 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.One colour pencil set costs ₹70. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
  5. 5.How many T-shirts can you buy with ₹1530 if one costs ₹255?
  6. 6.What do 5 notebooks at ₹30 each and 2 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.One water bottle costs ₹140. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
  8. 8.One pair of socks costs ₹70. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
  9. 9.What do 3 storybooks at ₹90 each and 2 pens at ₹22 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.How many T-shirts can you buy with ₹2000 if one costs ₹400?
  11. 11.One lunch box costs ₹255. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
  12. 12.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.One badminton racket costs ₹390. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
  14. 14.One water bottle costs ₹125. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
  15. 15.What do 5 lunch boxes at ₹250 each and 5 cricket balls at ₹100 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.What do 4 lunch boxes at ₹225 each and 3 storybooks at ₹145 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.What do 2 geometry boxes at ₹115 each and 5 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.There are 30 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.There are 29 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.One pair of socks costs ₹60. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
  21. 21.How many geometry boxes can you buy with ₹1215 if one costs ₹135?
  22. 22.One notebook costs ₹30. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  23. 23.What do 2 lunch boxes at ₹180 each and 2 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  24. 24.One water bottle costs ₹170. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
  25. 25.How many school bags can you buy with ₹1530 if one costs ₹765?
  26. 26.There are 28 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.How many pairs of socks can you buy with ₹650 if one costs ₹65?
  28. 28.One badminton racket costs ₹550. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
  29. 29.One storybook costs ₹125. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
  30. 30.What do 2 lunch boxes at ₹155 each and 5 cricket balls at ₹150 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.What do 5 cricket balls at ₹115 each and 3 footballs at ₹255 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.There are 20 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.One mango costs ₹20. How much do 8 mangoes cost (in ₹)?
  34. 34.What do 2 pens at ₹16 each and 2 cricket balls at ₹135 each cost in all (in ₹)?
  35. 35.One mango costs ₹30. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
  36. 36.One mango costs ₹40. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  37. 37.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  38. 38.What do 3 colour pencil sets at ₹65 each and 4 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.There are 14 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  40. 40.How many footballs can you buy with ₹2040 if one costs ₹340?

Answer key

  1. 660
  2. 340
  3. 1280
  4. 560
  5. 6
  6. 190
  7. 1260
  8. 350
  9. 314
  10. 5
  11. 510
  12. 390
  13. 1170
  14. 250
  15. 1750
  16. 1335
  17. 530
  18. 510
  19. 870
  20. 420
  21. 9
  22. 150
  23. 540
  24. 340
  25. 2
  26. 448
  27. 10
  28. 4400
  29. 500
  30. 1060
  31. 1340
  32. 600
  33. 160
  34. 302
  35. 270
  36. 120
  37. 455
  38. 415
  39. 350
  40. 6

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids