Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 3 storybooks at ₹190 each and 3 cricket balls at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 2.What do 3 T-shirts at ₹255 each and 4 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 3.There are 24 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 4.How many storybooks can you buy with ₹465 if one costs ₹155?
- 5.How many pairs of socks can you buy with ₹850 if one costs ₹85?
- 6.One badminton racket costs ₹465. How much do 9 badminton rackets cost (in ₹)?
- 7.What do 4 geometry boxes at ₹150 each and 2 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 8.How many pens can you buy with ₹99 if one costs ₹11?
- 9.What do 3 cricket balls at ₹100 each and 5 T-shirts at ₹240 each cost in all (in ₹)?
- 10.How many cricket balls can you buy with ₹945 if one costs ₹135?
- 11.What do 2 T-shirts at ₹200 each and 5 storybooks at ₹155 each cost in all (in ₹)?
- 12.There are 33 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 13.There are 37 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 14.One pair of socks costs ₹80. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
- 15.How many storybooks can you buy with ₹600 if one costs ₹150?
- 16.What do 4 pens at ₹10 each and 2 samosas at ₹16 each cost in all (in ₹)?
- 17.How many T-shirts can you buy with ₹2625 if one costs ₹375?
- 18.What do 5 storybooks at ₹110 each and 2 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 19.There are 34 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 20.What do 3 mangoes at ₹20 each and 5 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 21.How many samosas can you buy with ₹64 if one costs ₹16?
- 22.What do 5 colour pencil sets at ₹85 each and 4 mangoes at ₹25 each cost in all (in ₹)?
- 23.What do 4 mangoes at ₹35 each and 5 geometry boxes at ₹115 each cost in all (in ₹)?
- 24.What do 3 pairs of socks at ₹85 each and 3 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 25.What do 3 mangoes at ₹20 each and 4 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
- 26.One geometry box costs ₹120. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
- 27.One cricket ball costs ₹130. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 28.What do 5 cricket balls at ₹140 each and 3 colour pencil sets at ₹75 each cost in all (in ₹)?
- 29.One geometry box costs ₹150. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 30.How many storybooks can you buy with ₹330 if one costs ₹165?
- 31.One mango costs ₹20. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 32.One pen costs ₹12. How much do 7 pens cost (in ₹)?
- 33.How many samosas can you buy with ₹209 if one costs ₹19?
- 34.How many water bottles can you buy with ₹1015 if one costs ₹145?
- 35.There are 12 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 36.There are 21 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 37.What do 4 pens at ₹10 each and 4 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
- 38.One badminton racket costs ₹495. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
- 39.There are 13 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 40.There are 31 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 945
- 1085
- 288
- 3
- 10
- 4185
- 720
- 9
- 1500
- 7
- 1175
- 594
- 1480
- 320
- 4
- 72
- 7
- 610
- 544
- 660
- 4
- 525
- 715
- 375
- 100
- 360
- 780
- 925
- 750
- 2
- 140
- 84
- 11
- 7
- 168
- 735
- 340
- 2970
- 312
- 372
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids