← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 219 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 3 storybooks at ₹190 each and 3 cricket balls at ₹125 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.What do 3 T-shirts at ₹255 each and 4 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.There are 24 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.How many storybooks can you buy with ₹465 if one costs ₹155?
  5. 5.How many pairs of socks can you buy with ₹850 if one costs ₹85?
  6. 6.One badminton racket costs ₹465. How much do 9 badminton rackets cost (in ₹)?
  7. 7.What do 4 geometry boxes at ₹150 each and 2 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.How many pens can you buy with ₹99 if one costs ₹11?
  9. 9.What do 3 cricket balls at ₹100 each and 5 T-shirts at ₹240 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.How many cricket balls can you buy with ₹945 if one costs ₹135?
  11. 11.What do 2 T-shirts at ₹200 each and 5 storybooks at ₹155 each cost in all (in ₹)?
  12. 12.There are 33 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.There are 37 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.One pair of socks costs ₹80. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
  15. 15.How many storybooks can you buy with ₹600 if one costs ₹150?
  16. 16.What do 4 pens at ₹10 each and 2 samosas at ₹16 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.How many T-shirts can you buy with ₹2625 if one costs ₹375?
  18. 18.What do 5 storybooks at ₹110 each and 2 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.There are 34 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.What do 3 mangoes at ₹20 each and 5 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  21. 21.How many samosas can you buy with ₹64 if one costs ₹16?
  22. 22.What do 5 colour pencil sets at ₹85 each and 4 mangoes at ₹25 each cost in all (in ₹)?
  23. 23.What do 4 mangoes at ₹35 each and 5 geometry boxes at ₹115 each cost in all (in ₹)?
  24. 24.What do 3 pairs of socks at ₹85 each and 3 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.What do 3 mangoes at ₹20 each and 4 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
  26. 26.One geometry box costs ₹120. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
  27. 27.One cricket ball costs ₹130. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
  28. 28.What do 5 cricket balls at ₹140 each and 3 colour pencil sets at ₹75 each cost in all (in ₹)?
  29. 29.One geometry box costs ₹150. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  30. 30.How many storybooks can you buy with ₹330 if one costs ₹165?
  31. 31.One mango costs ₹20. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  32. 32.One pen costs ₹12. How much do 7 pens cost (in ₹)?
  33. 33.How many samosas can you buy with ₹209 if one costs ₹19?
  34. 34.How many water bottles can you buy with ₹1015 if one costs ₹145?
  35. 35.There are 12 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.There are 21 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.What do 4 pens at ₹10 each and 4 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.One badminton racket costs ₹495. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
  39. 39.There are 13 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  40. 40.There are 31 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 945
  2. 1085
  3. 288
  4. 3
  5. 10
  6. 4185
  7. 720
  8. 9
  9. 1500
  10. 7
  11. 1175
  12. 594
  13. 1480
  14. 320
  15. 4
  16. 72
  17. 7
  18. 610
  19. 544
  20. 660
  21. 4
  22. 525
  23. 715
  24. 375
  25. 100
  26. 360
  27. 780
  28. 925
  29. 750
  30. 2
  31. 140
  32. 84
  33. 11
  34. 7
  35. 168
  36. 735
  37. 340
  38. 2970
  39. 312
  40. 372

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids