← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 228 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 4 pens at ₹13 each and 2 mangoes at ₹25 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.How many footballs can you buy with ₹4080 if one costs ₹340?
  3. 3.There are 17 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.What do 4 storybooks at ₹100 each and 3 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  5. 5.How many geometry boxes can you buy with ₹1430 if one costs ₹130?
  6. 6.What do 3 geometry boxes at ₹145 each and 4 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.How many lunch boxes can you buy with ₹920 if one costs ₹230?
  8. 8.One pen costs ₹25. How much do 9 pens cost (in ₹)?
  9. 9.What do 5 notebooks at ₹30 each and 5 lunch boxes at ₹225 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.One plate of idli costs ₹50. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
  11. 11.There are 13 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.One geometry box costs ₹85. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
  13. 13.What do 2 storybooks at ₹90 each and 2 geometry boxes at ₹110 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.What do 5 lunch boxes at ₹255 each and 3 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.How many mangoes can you buy with ₹225 if one costs ₹25?
  16. 16.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  17. 17.How many badminton rackets can you buy with ₹1950 if one costs ₹390?
  18. 18.What do 4 samosas at ₹16 each and 5 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.One T-shirt costs ₹250. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  20. 20.There are 23 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  21. 21.There are 35 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.What do 5 water bottles at ₹200 each and 3 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  23. 23.One geometry box costs ₹110. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
  24. 24.One school bag costs ₹660. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
  25. 25.One badminton racket costs ₹540. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
  26. 26.One colour pencil set costs ₹90. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
  27. 27.What do 4 samosas at ₹13 each and 3 cricket balls at ₹125 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.What do 3 pens at ₹15 each and 2 plates of idli at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  29. 29.There are 10 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  31. 31.There are 23 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  32. 32.How many water bottles can you buy with ₹1350 if one costs ₹135?
  33. 33.One badminton racket costs ₹300. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
  34. 34.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.What do 4 geometry boxes at ₹80 each and 4 mangoes at ₹25 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.There are 38 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.How many pens can you buy with ₹143 if one costs ₹13?
  38. 38.How many T-shirts can you buy with ₹3150 if one costs ₹315?
  39. 39.How many T-shirts can you buy with ₹3100 if one costs ₹310?
  40. 40.One pen costs ₹14. How much do 5 pens cost (in ₹)?

Answer key

  1. 102
  2. 12
  3. 340
  4. 505
  5. 11
  6. 555
  7. 4
  8. 225
  9. 1275
  10. 450
  11. 585
  12. 340
  13. 400
  14. 1365
  15. 9
  16. 1705
  17. 5
  18. 214
  19. 2250
  20. 920
  21. 455
  22. 1105
  23. 990
  24. 1980
  25. 2700
  26. 810
  27. 427
  28. 125
  29. 250
  30. 420
  31. 1265
  32. 10
  33. 1500
  34. 715
  35. 420
  36. 1900
  37. 11
  38. 10
  39. 10
  40. 70

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids