Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 4 pens at ₹13 each and 2 mangoes at ₹25 each cost in all (in ₹)?
- 2.How many footballs can you buy with ₹4080 if one costs ₹340?
- 3.There are 17 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 4.What do 4 storybooks at ₹100 each and 3 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 5.How many geometry boxes can you buy with ₹1430 if one costs ₹130?
- 6.What do 3 geometry boxes at ₹145 each and 4 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 7.How many lunch boxes can you buy with ₹920 if one costs ₹230?
- 8.One pen costs ₹25. How much do 9 pens cost (in ₹)?
- 9.What do 5 notebooks at ₹30 each and 5 lunch boxes at ₹225 each cost in all (in ₹)?
- 10.One plate of idli costs ₹50. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
- 11.There are 13 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 12.One geometry box costs ₹85. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
- 13.What do 2 storybooks at ₹90 each and 2 geometry boxes at ₹110 each cost in all (in ₹)?
- 14.What do 5 lunch boxes at ₹255 each and 3 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 15.How many mangoes can you buy with ₹225 if one costs ₹25?
- 16.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 17.How many badminton rackets can you buy with ₹1950 if one costs ₹390?
- 18.What do 4 samosas at ₹16 each and 5 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 19.One T-shirt costs ₹250. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 20.There are 23 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 21.There are 35 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 22.What do 5 water bottles at ₹200 each and 3 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 23.One geometry box costs ₹110. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
- 24.One school bag costs ₹660. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
- 25.One badminton racket costs ₹540. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
- 26.One colour pencil set costs ₹90. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 27.What do 4 samosas at ₹13 each and 3 cricket balls at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 28.What do 3 pens at ₹15 each and 2 plates of idli at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 29.There are 10 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 30.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 31.There are 23 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 32.How many water bottles can you buy with ₹1350 if one costs ₹135?
- 33.One badminton racket costs ₹300. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
- 34.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 35.What do 4 geometry boxes at ₹80 each and 4 mangoes at ₹25 each cost in all (in ₹)?
- 36.There are 38 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 37.How many pens can you buy with ₹143 if one costs ₹13?
- 38.How many T-shirts can you buy with ₹3150 if one costs ₹315?
- 39.How many T-shirts can you buy with ₹3100 if one costs ₹310?
- 40.One pen costs ₹14. How much do 5 pens cost (in ₹)?
Answer key
- 102
- 12
- 340
- 505
- 11
- 555
- 4
- 225
- 1275
- 450
- 585
- 340
- 400
- 1365
- 9
- 1705
- 5
- 214
- 2250
- 920
- 455
- 1105
- 990
- 1980
- 2700
- 810
- 427
- 125
- 250
- 420
- 1265
- 10
- 1500
- 715
- 420
- 1900
- 11
- 10
- 10
- 70
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids