Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 23 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 2.There are 26 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 3.One storybook costs ₹165. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
- 4.One school bag costs ₹510. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 5.One notebook costs ₹35. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 6.One football costs ₹340. How much do 5 footballs cost (in ₹)?
- 7.One pair of socks costs ₹85. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
- 8.What do 4 pens at ₹22 each and 2 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 9.There are 26 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 10.How many colour pencil sets can you buy with ₹1260 if one costs ₹105?
- 11.How many badminton rackets can you buy with ₹4320 if one costs ₹360?
- 12.What do 5 water bottles at ₹130 each and 2 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 13.There are 27 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 14.One school bag costs ₹580. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
- 15.One geometry box costs ₹150. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 16.How many school bags can you buy with ₹5480 if one costs ₹685?
- 17.There are 34 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 18.What do 2 notebooks at ₹55 each and 2 cricket balls at ₹150 each cost in all (in ₹)?
- 19.How many pens can you buy with ₹60 if one costs ₹20?
- 20.One notebook costs ₹30. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 21.How many cricket balls can you buy with ₹1650 if one costs ₹150?
- 22.One water bottle costs ₹170. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 23.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
- 24.One cricket ball costs ₹140. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 25.One pair of socks costs ₹55. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
- 26.There are 19 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 27.What do 3 cricket balls at ₹150 each and 2 geometry boxes at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 28.How many colour pencil sets can you buy with ₹400 if one costs ₹80?
- 29.There are 20 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 30.What do 4 cricket balls at ₹135 each and 3 storybooks at ₹145 each cost in all (in ₹)?
- 31.One storybook costs ₹130. How much do 8 storybooks cost (in ₹)?
- 32.One plate of idli costs ₹40. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 33.How many notebooks can you buy with ₹600 if one costs ₹50?
- 34.One school bag costs ₹455. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 35.How many pairs of socks can you buy with ₹150 if one costs ₹50?
- 36.There are 13 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 37.How many samosas can you buy with ₹144 if one costs ₹12?
- 38.What do 3 plates of idli at ₹40 each and 4 water bottles at ₹140 each cost in all (in ₹)?
- 39.What do 5 plates of idli at ₹30 each and 2 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 40.What do 4 pairs of socks at ₹80 each and 3 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 460
- 442
- 1155
- 1020
- 210
- 1700
- 595
- 198
- 910
- 12
- 12
- 740
- 945
- 5220
- 750
- 8
- 1530
- 410
- 3
- 150
- 11
- 850
- 440
- 700
- 330
- 380
- 610
- 5
- 320
- 975
- 1040
- 120
- 12
- 910
- 3
- 221
- 12
- 680
- 330
- 410
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids