← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 230 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 23 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.There are 26 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  3. 3.One storybook costs ₹165. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
  4. 4.One school bag costs ₹510. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  5. 5.One notebook costs ₹35. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  6. 6.One football costs ₹340. How much do 5 footballs cost (in ₹)?
  7. 7.One pair of socks costs ₹85. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
  8. 8.What do 4 pens at ₹22 each and 2 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.There are 26 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.How many colour pencil sets can you buy with ₹1260 if one costs ₹105?
  11. 11.How many badminton rackets can you buy with ₹4320 if one costs ₹360?
  12. 12.What do 5 water bottles at ₹130 each and 2 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.There are 27 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.One school bag costs ₹580. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
  15. 15.One geometry box costs ₹150. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  16. 16.How many school bags can you buy with ₹5480 if one costs ₹685?
  17. 17.There are 34 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.What do 2 notebooks at ₹55 each and 2 cricket balls at ₹150 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.How many pens can you buy with ₹60 if one costs ₹20?
  20. 20.One notebook costs ₹30. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  21. 21.How many cricket balls can you buy with ₹1650 if one costs ₹150?
  22. 22.One water bottle costs ₹170. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
  23. 23.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.One cricket ball costs ₹140. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  25. 25.One pair of socks costs ₹55. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
  26. 26.There are 19 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.What do 3 cricket balls at ₹150 each and 2 geometry boxes at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.How many colour pencil sets can you buy with ₹400 if one costs ₹80?
  29. 29.There are 20 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.What do 4 cricket balls at ₹135 each and 3 storybooks at ₹145 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.One storybook costs ₹130. How much do 8 storybooks cost (in ₹)?
  32. 32.One plate of idli costs ₹40. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  33. 33.How many notebooks can you buy with ₹600 if one costs ₹50?
  34. 34.One school bag costs ₹455. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  35. 35.How many pairs of socks can you buy with ₹150 if one costs ₹50?
  36. 36.There are 13 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.How many samosas can you buy with ₹144 if one costs ₹12?
  38. 38.What do 3 plates of idli at ₹40 each and 4 water bottles at ₹140 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.What do 5 plates of idli at ₹30 each and 2 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.What do 4 pairs of socks at ₹80 each and 3 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 460
  2. 442
  3. 1155
  4. 1020
  5. 210
  6. 1700
  7. 595
  8. 198
  9. 910
  10. 12
  11. 12
  12. 740
  13. 945
  14. 5220
  15. 750
  16. 8
  17. 1530
  18. 410
  19. 3
  20. 150
  21. 11
  22. 850
  23. 440
  24. 700
  25. 330
  26. 380
  27. 610
  28. 5
  29. 320
  30. 975
  31. 1040
  32. 120
  33. 12
  34. 910
  35. 3
  36. 221
  37. 12
  38. 680
  39. 330
  40. 410

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids