← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 235 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 5 plates of idli at ₹30 each and 5 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.One storybook costs ₹130. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  3. 3.What do 4 geometry boxes at ₹120 each and 4 pens at ₹12 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.What do 2 T-shirts at ₹215 each and 4 pairs of socks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  5. 5.How many water bottles can you buy with ₹2160 if one costs ₹180?
  6. 6.How many badminton rackets can you buy with ₹1100 if one costs ₹550?
  7. 7.One plate of idli costs ₹40. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
  8. 8.One mango costs ₹40. How much do 2 mangoes cost (in ₹)?
  9. 9.How many T-shirts can you buy with ₹760 if one costs ₹380?
  10. 10.What do 4 geometry boxes at ₹90 each and 2 samosas at ₹12 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.One notebook costs ₹55. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  12. 12.One cricket ball costs ₹100. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  13. 13.There are 35 children in a class. Each child needs one pen at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.How many school bags can you buy with ₹2160 if one costs ₹540?
  15. 15.What do 3 samosas at ₹13 each and 5 plates of idli at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.One T-shirt costs ₹275. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
  17. 17.One school bag costs ₹745. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
  18. 18.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.How many footballs can you buy with ₹1600 if one costs ₹320?
  20. 20.How many samosas can you buy with ₹72 if one costs ₹18?
  21. 21.What do 5 footballs at ₹250 each and 3 water bottles at ₹155 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.One samosa costs ₹13. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
  23. 23.How many samosas can you buy with ₹170 if one costs ₹17?
  24. 24.One storybook costs ₹115. How much do 8 storybooks cost (in ₹)?
  25. 25.There are 17 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.One badminton racket costs ₹305. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
  27. 27.What do 2 lunch boxes at ₹275 each and 3 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.There are 21 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.There are 33 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.How many storybooks can you buy with ₹760 if one costs ₹190?
  31. 31.How many samosas can you buy with ₹64 if one costs ₹16?
  32. 32.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.What do 5 pairs of socks at ₹50 each and 2 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.One T-shirt costs ₹215. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  35. 35.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.What do 4 pairs of socks at ₹70 each and 5 samosas at ₹13 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.There are 30 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  38. 38.One pen costs ₹20. How much do 6 pens cost (in ₹)?
  39. 39.What do 3 colour pencil sets at ₹80 each and 2 lunch boxes at ₹245 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.One mango costs ₹30. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?

Answer key

  1. 550
  2. 390
  3. 528
  4. 670
  5. 12
  6. 2
  7. 360
  8. 80
  9. 2
  10. 384
  11. 440
  12. 900
  13. 525
  14. 4
  15. 289
  16. 1650
  17. 3725
  18. 912
  19. 5
  20. 4
  21. 1715
  22. 78
  23. 10
  24. 920
  25. 935
  26. 1830
  27. 775
  28. 735
  29. 990
  30. 4
  31. 4
  32. 480
  33. 330
  34. 1935
  35. 360
  36. 345
  37. 900
  38. 120
  39. 730
  40. 150

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids