Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 5 plates of idli at ₹30 each and 5 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 2.One storybook costs ₹130. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 3.What do 4 geometry boxes at ₹120 each and 4 pens at ₹12 each cost in all (in ₹)?
- 4.What do 2 T-shirts at ₹215 each and 4 pairs of socks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 5.How many water bottles can you buy with ₹2160 if one costs ₹180?
- 6.How many badminton rackets can you buy with ₹1100 if one costs ₹550?
- 7.One plate of idli costs ₹40. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
- 8.One mango costs ₹40. How much do 2 mangoes cost (in ₹)?
- 9.How many T-shirts can you buy with ₹760 if one costs ₹380?
- 10.What do 4 geometry boxes at ₹90 each and 2 samosas at ₹12 each cost in all (in ₹)?
- 11.One notebook costs ₹55. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 12.One cricket ball costs ₹100. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 13.There are 35 children in a class. Each child needs one pen at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 14.How many school bags can you buy with ₹2160 if one costs ₹540?
- 15.What do 3 samosas at ₹13 each and 5 plates of idli at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 16.One T-shirt costs ₹275. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
- 17.One school bag costs ₹745. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
- 18.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 19.How many footballs can you buy with ₹1600 if one costs ₹320?
- 20.How many samosas can you buy with ₹72 if one costs ₹18?
- 21.What do 5 footballs at ₹250 each and 3 water bottles at ₹155 each cost in all (in ₹)?
- 22.One samosa costs ₹13. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
- 23.How many samosas can you buy with ₹170 if one costs ₹17?
- 24.One storybook costs ₹115. How much do 8 storybooks cost (in ₹)?
- 25.There are 17 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 26.One badminton racket costs ₹305. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
- 27.What do 2 lunch boxes at ₹275 each and 3 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
- 28.There are 21 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 29.There are 33 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 30.How many storybooks can you buy with ₹760 if one costs ₹190?
- 31.How many samosas can you buy with ₹64 if one costs ₹16?
- 32.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 33.What do 5 pairs of socks at ₹50 each and 2 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 34.One T-shirt costs ₹215. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 35.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 36.What do 4 pairs of socks at ₹70 each and 5 samosas at ₹13 each cost in all (in ₹)?
- 37.There are 30 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 38.One pen costs ₹20. How much do 6 pens cost (in ₹)?
- 39.What do 3 colour pencil sets at ₹80 each and 2 lunch boxes at ₹245 each cost in all (in ₹)?
- 40.One mango costs ₹30. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
Answer key
- 550
- 390
- 528
- 670
- 12
- 2
- 360
- 80
- 2
- 384
- 440
- 900
- 525
- 4
- 289
- 1650
- 3725
- 912
- 5
- 4
- 1715
- 78
- 10
- 920
- 935
- 1830
- 775
- 735
- 990
- 4
- 4
- 480
- 330
- 1935
- 360
- 345
- 900
- 120
- 730
- 150
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids