Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 2.One mango costs ₹35. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 3.One pair of socks costs ₹80. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
- 4.How many storybooks can you buy with ₹550 if one costs ₹110?
- 5.One football costs ₹300. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
- 6.There are 36 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 7.What do 2 plates of idli at ₹55 each and 5 samosas at ₹17 each cost in all (in ₹)?
- 8.One school bag costs ₹620. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
- 9.One T-shirt costs ₹285. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
- 10.There are 30 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 11.What do 3 geometry boxes at ₹80 each and 3 storybooks at ₹115 each cost in all (in ₹)?
- 12.One storybook costs ₹90. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
- 13.What do 2 cricket balls at ₹145 each and 4 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 14.There are 27 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
- 15.One plate of idli costs ₹30. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
- 16.What do 2 notebooks at ₹55 each and 3 water bottles at ₹240 each cost in all (in ₹)?
- 17.One geometry box costs ₹95. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
- 18.One pen costs ₹11. How much do 4 pens cost (in ₹)?
- 19.What do 5 mangoes at ₹40 each and 3 water bottles at ₹180 each cost in all (in ₹)?
- 20.There are 10 children in a class. Each child needs one pen at ₹23. What is the total cost (in ₹)?
- 21.What do 3 water bottles at ₹160 each and 2 plates of idli at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 22.There are 31 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 23.There are 36 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 24.How many geometry boxes can you buy with ₹1140 if one costs ₹95?
- 25.How many pairs of socks can you buy with ₹720 if one costs ₹60?
- 26.One lunch box costs ₹150. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
- 27.One mango costs ₹20. How much do 4 mangoes cost (in ₹)?
- 28.How many T-shirts can you buy with ₹1160 if one costs ₹290?
- 29.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 30.One pair of socks costs ₹50. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
- 31.How many mangoes can you buy with ₹90 if one costs ₹30?
- 32.What do 2 pairs of socks at ₹75 each and 4 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 33.What do 2 lunch boxes at ₹270 each and 4 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
- 34.One storybook costs ₹105. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
- 35.How many pairs of socks can you buy with ₹330 if one costs ₹55?
- 36.What do 3 storybooks at ₹175 each and 4 geometry boxes at ₹130 each cost in all (in ₹)?
- 37.What do 2 pens at ₹23 each and 4 storybooks at ₹165 each cost in all (in ₹)?
- 38.How many samosas can you buy with ₹80 if one costs ₹16?
- 39.How many mangoes can you buy with ₹60 if one costs ₹20?
- 40.There are 33 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 1240
- 210
- 160
- 5
- 600
- 1440
- 195
- 3100
- 1425
- 900
- 585
- 810
- 450
- 270
- 60
- 830
- 570
- 44
- 740
- 230
- 590
- 527
- 1080
- 12
- 12
- 1200
- 80
- 4
- 720
- 300
- 3
- 310
- 580
- 630
- 6
- 1045
- 706
- 5
- 3
- 429
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids