← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 238 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.One mango costs ₹35. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  3. 3.One pair of socks costs ₹80. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
  4. 4.How many storybooks can you buy with ₹550 if one costs ₹110?
  5. 5.One football costs ₹300. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
  6. 6.There are 36 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.What do 2 plates of idli at ₹55 each and 5 samosas at ₹17 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.One school bag costs ₹620. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
  9. 9.One T-shirt costs ₹285. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
  10. 10.There are 30 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.What do 3 geometry boxes at ₹80 each and 3 storybooks at ₹115 each cost in all (in ₹)?
  12. 12.One storybook costs ₹90. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
  13. 13.What do 2 cricket balls at ₹145 each and 4 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.There are 27 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
  15. 15.One plate of idli costs ₹30. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
  16. 16.What do 2 notebooks at ₹55 each and 3 water bottles at ₹240 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.One geometry box costs ₹95. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
  18. 18.One pen costs ₹11. How much do 4 pens cost (in ₹)?
  19. 19.What do 5 mangoes at ₹40 each and 3 water bottles at ₹180 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.There are 10 children in a class. Each child needs one pen at ₹23. What is the total cost (in ₹)?
  21. 21.What do 3 water bottles at ₹160 each and 2 plates of idli at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.There are 31 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  23. 23.There are 36 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.How many geometry boxes can you buy with ₹1140 if one costs ₹95?
  25. 25.How many pairs of socks can you buy with ₹720 if one costs ₹60?
  26. 26.One lunch box costs ₹150. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
  27. 27.One mango costs ₹20. How much do 4 mangoes cost (in ₹)?
  28. 28.How many T-shirts can you buy with ₹1160 if one costs ₹290?
  29. 29.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.One pair of socks costs ₹50. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
  31. 31.How many mangoes can you buy with ₹90 if one costs ₹30?
  32. 32.What do 2 pairs of socks at ₹75 each and 4 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  33. 33.What do 2 lunch boxes at ₹270 each and 4 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.One storybook costs ₹105. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
  35. 35.How many pairs of socks can you buy with ₹330 if one costs ₹55?
  36. 36.What do 3 storybooks at ₹175 each and 4 geometry boxes at ₹130 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.What do 2 pens at ₹23 each and 4 storybooks at ₹165 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.How many samosas can you buy with ₹80 if one costs ₹16?
  39. 39.How many mangoes can you buy with ₹60 if one costs ₹20?
  40. 40.There are 33 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 1240
  2. 210
  3. 160
  4. 5
  5. 600
  6. 1440
  7. 195
  8. 3100
  9. 1425
  10. 900
  11. 585
  12. 810
  13. 450
  14. 270
  15. 60
  16. 830
  17. 570
  18. 44
  19. 740
  20. 230
  21. 590
  22. 527
  23. 1080
  24. 12
  25. 12
  26. 1200
  27. 80
  28. 4
  29. 720
  30. 300
  31. 3
  32. 310
  33. 580
  34. 630
  35. 6
  36. 1045
  37. 706
  38. 5
  39. 3
  40. 429

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids