Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many water bottles can you buy with ₹920 if one costs ₹230?
- 2.There are 15 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 3.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 4.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 5.How many pens can you buy with ₹175 if one costs ₹25?
- 6.There are 36 children in a class. Each child needs one pen at ₹23. What is the total cost (in ₹)?
- 7.There are 34 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 8.There are 22 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 9.What do 4 pens at ₹17 each and 2 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
- 10.There are 24 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 11.What do 5 water bottles at ₹240 each and 4 lunch boxes at ₹155 each cost in all (in ₹)?
- 12.One lunch box costs ₹260. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
- 13.How many pens can you buy with ₹57 if one costs ₹19?
- 14.One colour pencil set costs ₹70. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 15.How many lunch boxes can you buy with ₹2200 if one costs ₹200?
- 16.What do 3 T-shirts at ₹265 each and 5 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 17.One badminton racket costs ₹370. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 18.One pair of socks costs ₹55. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
- 19.What do 4 T-shirts at ₹230 each and 4 storybooks at ₹165 each cost in all (in ₹)?
- 20.There are 28 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 21.There are 14 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 22.There are 19 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 23.How many school bags can you buy with ₹3750 if one costs ₹625?
- 24.There are 33 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
- 25.One samosa costs ₹17. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
- 26.There are 21 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 27.One geometry box costs ₹140. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
- 28.There are 27 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 29.One pen costs ₹19. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 30.What do 4 storybooks at ₹175 each and 5 colour pencil sets at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 31.There are 11 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 32.There are 16 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 33.There are 33 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 34.What do 5 geometry boxes at ₹135 each and 3 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 35.There are 35 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 36.There are 29 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 37.One plate of idli costs ₹30. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
- 38.There are 30 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 39.How many cricket balls can you buy with ₹420 if one costs ₹105?
- 40.There are 36 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 4
- 900
- 360
- 455
- 7
- 828
- 1700
- 308
- 96
- 600
- 1820
- 2340
- 3
- 560
- 11
- 995
- 2960
- 165
- 1580
- 448
- 770
- 570
- 6
- 330
- 85
- 252
- 980
- 1485
- 95
- 1300
- 176
- 560
- 1155
- 915
- 1400
- 725
- 60
- 900
- 4
- 1260
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids