Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 2.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 3.How many badminton rackets can you buy with ₹1520 if one costs ₹380?
- 4.One pair of socks costs ₹50. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
- 5.How many water bottles can you buy with ₹2000 if one costs ₹250?
- 6.There are 11 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 7.One water bottle costs ₹150. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 8.How many school bags can you buy with ₹1575 if one costs ₹525?
- 9.One pair of socks costs ₹55. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
- 10.How many colour pencil sets can you buy with ₹1200 if one costs ₹120?
- 11.What do 5 mangoes at ₹35 each and 3 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 12.How many pens can you buy with ₹175 if one costs ₹25?
- 13.One pen costs ₹25. How much do 2 pens cost (in ₹)?
- 14.One geometry box costs ₹115. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
- 15.How many cricket balls can you buy with ₹450 if one costs ₹150?
- 16.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
- 17.How many pens can you buy with ₹209 if one costs ₹19?
- 18.There are 37 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 19.How many plates of idli can you buy with ₹420 if one costs ₹60?
- 20.One samosa costs ₹18. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
- 21.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 22.What do 4 water bottles at ₹120 each and 4 T-shirts at ₹295 each cost in all (in ₹)?
- 23.There are 35 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 24.One badminton racket costs ₹375. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
- 25.One football costs ₹290. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
- 26.How many T-shirts can you buy with ₹2805 if one costs ₹255?
- 27.How many notebooks can you buy with ₹175 if one costs ₹35?
- 28.How many mangoes can you buy with ₹80 if one costs ₹40?
- 29.There are 25 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 30.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 31.How many cricket balls can you buy with ₹945 if one costs ₹105?
- 32.How many plates of idli can you buy with ₹440 if one costs ₹55?
- 33.One cricket ball costs ₹130. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 34.What do 5 pairs of socks at ₹50 each and 3 storybooks at ₹155 each cost in all (in ₹)?
- 35.One football costs ₹410. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
- 36.What do 4 cricket balls at ₹140 each and 3 lunch boxes at ₹200 each cost in all (in ₹)?
- 37.What do 3 cricket balls at ₹125 each and 4 water bottles at ₹250 each cost in all (in ₹)?
- 38.One pen costs ₹23. How much do 8 pens cost (in ₹)?
- 39.How many samosas can you buy with ₹133 if one costs ₹19?
- 40.How many lunch boxes can you buy with ₹1200 if one costs ₹240?
Answer key
- 221
- 1550
- 4
- 100
- 8
- 660
- 1050
- 3
- 110
- 10
- 325
- 7
- 50
- 230
- 3
- 187
- 11
- 1480
- 7
- 36
- 1280
- 1660
- 595
- 1125
- 870
- 11
- 5
- 2
- 750
- 715
- 9
- 8
- 1040
- 715
- 3280
- 1160
- 1375
- 184
- 7
- 5
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids