← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 253 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  3. 3.How many badminton rackets can you buy with ₹1520 if one costs ₹380?
  4. 4.One pair of socks costs ₹50. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
  5. 5.How many water bottles can you buy with ₹2000 if one costs ₹250?
  6. 6.There are 11 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.One water bottle costs ₹150. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  8. 8.How many school bags can you buy with ₹1575 if one costs ₹525?
  9. 9.One pair of socks costs ₹55. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
  10. 10.How many colour pencil sets can you buy with ₹1200 if one costs ₹120?
  11. 11.What do 5 mangoes at ₹35 each and 3 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  12. 12.How many pens can you buy with ₹175 if one costs ₹25?
  13. 13.One pen costs ₹25. How much do 2 pens cost (in ₹)?
  14. 14.One geometry box costs ₹115. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
  15. 15.How many cricket balls can you buy with ₹450 if one costs ₹150?
  16. 16.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
  17. 17.How many pens can you buy with ₹209 if one costs ₹19?
  18. 18.There are 37 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.How many plates of idli can you buy with ₹420 if one costs ₹60?
  20. 20.One samosa costs ₹18. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  21. 21.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.What do 4 water bottles at ₹120 each and 4 T-shirts at ₹295 each cost in all (in ₹)?
  23. 23.There are 35 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.One badminton racket costs ₹375. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
  25. 25.One football costs ₹290. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
  26. 26.How many T-shirts can you buy with ₹2805 if one costs ₹255?
  27. 27.How many notebooks can you buy with ₹175 if one costs ₹35?
  28. 28.How many mangoes can you buy with ₹80 if one costs ₹40?
  29. 29.There are 25 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  31. 31.How many cricket balls can you buy with ₹945 if one costs ₹105?
  32. 32.How many plates of idli can you buy with ₹440 if one costs ₹55?
  33. 33.One cricket ball costs ₹130. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
  34. 34.What do 5 pairs of socks at ₹50 each and 3 storybooks at ₹155 each cost in all (in ₹)?
  35. 35.One football costs ₹410. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
  36. 36.What do 4 cricket balls at ₹140 each and 3 lunch boxes at ₹200 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.What do 3 cricket balls at ₹125 each and 4 water bottles at ₹250 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.One pen costs ₹23. How much do 8 pens cost (in ₹)?
  39. 39.How many samosas can you buy with ₹133 if one costs ₹19?
  40. 40.How many lunch boxes can you buy with ₹1200 if one costs ₹240?

Answer key

  1. 221
  2. 1550
  3. 4
  4. 100
  5. 8
  6. 660
  7. 1050
  8. 3
  9. 110
  10. 10
  11. 325
  12. 7
  13. 50
  14. 230
  15. 3
  16. 187
  17. 11
  18. 1480
  19. 7
  20. 36
  21. 1280
  22. 1660
  23. 595
  24. 1125
  25. 870
  26. 11
  27. 5
  28. 2
  29. 750
  30. 715
  31. 9
  32. 8
  33. 1040
  34. 715
  35. 3280
  36. 1160
  37. 1375
  38. 184
  39. 7
  40. 5

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids