← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 261 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many lunch boxes can you buy with ₹1020 if one costs ₹170?
  2. 2.One plate of idli costs ₹35. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
  3. 3.What do 4 pairs of socks at ₹60 each and 3 cricket balls at ₹125 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.What do 4 lunch boxes at ₹155 each and 5 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  6. 6.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.What do 3 notebooks at ₹45 each and 5 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.There are 10 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.There are 11 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.There are 29 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.There are 22 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.What do 2 colour pencil sets at ₹70 each and 2 pens at ₹24 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.There are 36 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  15. 15.One notebook costs ₹60. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
  16. 16.How many lunch boxes can you buy with ₹2365 if one costs ₹215?
  17. 17.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.How many water bottles can you buy with ₹1645 if one costs ₹235?
  19. 19.There are 27 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.How many badminton rackets can you buy with ₹4125 if one costs ₹375?
  21. 21.What do 5 samosas at ₹16 each and 4 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.There are 28 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  23. 23.What do 5 pairs of socks at ₹65 each and 3 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  24. 24.What do 3 plates of idli at ₹55 each and 5 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.What do 2 water bottles at ₹185 each and 2 mangoes at ₹25 each cost in all (in ₹)?
  26. 26.How many pairs of socks can you buy with ₹325 if one costs ₹65?
  27. 27.One football costs ₹295. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
  28. 28.What do 2 water bottles at ₹205 each and 5 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  29. 29.There are 35 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.How many mangoes can you buy with ₹320 if one costs ₹40?
  31. 31.What do 2 notebooks at ₹55 each and 3 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.One storybook costs ₹135. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
  34. 34.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹23. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.What do 2 cricket balls at ₹140 each and 5 geometry boxes at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.What do 2 water bottles at ₹160 each and 3 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.What do 5 T-shirts at ₹240 each and 2 pens at ₹15 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.One samosa costs ₹17. How much do 8 samosas cost (in ₹)?
  39. 39.What do 4 plates of idli at ₹50 each and 3 storybooks at ₹200 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.One colour pencil set costs ₹100. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?

Answer key

  1. 6
  2. 140
  3. 615
  4. 280
  5. 720
  6. 480
  7. 285
  8. 140
  9. 330
  10. 522
  11. 455
  12. 880
  13. 188
  14. 648
  15. 540
  16. 11
  17. 336
  18. 7
  19. 594
  20. 11
  21. 240
  22. 1120
  23. 460
  24. 465
  25. 420
  26. 5
  27. 590
  28. 635
  29. 1050
  30. 8
  31. 152
  32. 408
  33. 1215
  34. 920
  35. 805
  36. 470
  37. 1230
  38. 136
  39. 800
  40. 800

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids