Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many lunch boxes can you buy with ₹1020 if one costs ₹170?
- 2.One plate of idli costs ₹35. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
- 3.What do 4 pairs of socks at ₹60 each and 3 cricket balls at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 4.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
- 5.What do 4 lunch boxes at ₹155 each and 5 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 6.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 7.What do 3 notebooks at ₹45 each and 5 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 8.There are 10 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 9.There are 11 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 10.There are 29 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 11.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 12.There are 22 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 13.What do 2 colour pencil sets at ₹70 each and 2 pens at ₹24 each cost in all (in ₹)?
- 14.There are 36 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 15.One notebook costs ₹60. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 16.How many lunch boxes can you buy with ₹2365 if one costs ₹215?
- 17.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 18.How many water bottles can you buy with ₹1645 if one costs ₹235?
- 19.There are 27 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
- 20.How many badminton rackets can you buy with ₹4125 if one costs ₹375?
- 21.What do 5 samosas at ₹16 each and 4 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 22.There are 28 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 23.What do 5 pairs of socks at ₹65 each and 3 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 24.What do 3 plates of idli at ₹55 each and 5 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 25.What do 2 water bottles at ₹185 each and 2 mangoes at ₹25 each cost in all (in ₹)?
- 26.How many pairs of socks can you buy with ₹325 if one costs ₹65?
- 27.One football costs ₹295. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
- 28.What do 2 water bottles at ₹205 each and 5 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 29.There are 35 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 30.How many mangoes can you buy with ₹320 if one costs ₹40?
- 31.What do 2 notebooks at ₹55 each and 3 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
- 32.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 33.One storybook costs ₹135. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
- 34.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹23. What is the total cost (in ₹)?
- 35.What do 2 cricket balls at ₹140 each and 5 geometry boxes at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 36.What do 2 water bottles at ₹160 each and 3 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 37.What do 5 T-shirts at ₹240 each and 2 pens at ₹15 each cost in all (in ₹)?
- 38.One samosa costs ₹17. How much do 8 samosas cost (in ₹)?
- 39.What do 4 plates of idli at ₹50 each and 3 storybooks at ₹200 each cost in all (in ₹)?
- 40.One colour pencil set costs ₹100. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
Answer key
- 6
- 140
- 615
- 280
- 720
- 480
- 285
- 140
- 330
- 522
- 455
- 880
- 188
- 648
- 540
- 11
- 336
- 7
- 594
- 11
- 240
- 1120
- 460
- 465
- 420
- 5
- 590
- 635
- 1050
- 8
- 152
- 408
- 1215
- 920
- 805
- 470
- 1230
- 136
- 800
- 800
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids