Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many pens can you buy with ₹216 if one costs ₹18?
- 2.How many school bags can you buy with ₹1500 if one costs ₹500?
- 3.What do 5 plates of idli at ₹55 each and 3 storybooks at ₹175 each cost in all (in ₹)?
- 4.One colour pencil set costs ₹75. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 5.One badminton racket costs ₹585. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
- 6.What do 2 geometry boxes at ₹105 each and 2 cricket balls at ₹140 each cost in all (in ₹)?
- 7.How many plates of idli can you buy with ₹300 if one costs ₹30?
- 8.There are 23 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 9.One plate of idli costs ₹60. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
- 10.There are 17 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 11.There are 18 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 12.There are 14 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 13.How many lunch boxes can you buy with ₹1935 if one costs ₹215?
- 14.One pen costs ₹12. How much do 9 pens cost (in ₹)?
- 15.There are 17 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 16.One water bottle costs ₹220. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 17.One pen costs ₹13. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 18.What do 3 samosas at ₹20 each and 5 colour pencil sets at ₹65 each cost in all (in ₹)?
- 19.What do 3 storybooks at ₹190 each and 2 geometry boxes at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 20.There are 11 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
- 21.How many geometry boxes can you buy with ₹720 if one costs ₹80?
- 22.There are 19 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 23.There are 21 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 24.One badminton racket costs ₹405. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
- 25.How many notebooks can you buy with ₹550 if one costs ₹50?
- 26.There are 34 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 27.How many water bottles can you buy with ₹625 if one costs ₹125?
- 28.There are 30 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 29.What do 4 plates of idli at ₹30 each and 3 storybooks at ₹185 each cost in all (in ₹)?
- 30.How many colour pencil sets can you buy with ₹140 if one costs ₹70?
- 31.What do 2 mangoes at ₹40 each and 2 pairs of socks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 32.What do 5 water bottles at ₹220 each and 5 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
- 33.One football costs ₹390. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
- 34.What do 2 pairs of socks at ₹50 each and 2 colour pencil sets at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 35.How many geometry boxes can you buy with ₹1120 if one costs ₹140?
- 36.How many school bags can you buy with ₹4375 if one costs ₹625?
- 37.What do 5 water bottles at ₹220 each and 2 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 38.There are 34 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 39.There are 18 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 40.There are 19 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 12
- 3
- 800
- 600
- 4095
- 490
- 10
- 805
- 240
- 255
- 450
- 770
- 9
- 108
- 238
- 440
- 39
- 385
- 780
- 242
- 9
- 247
- 1260
- 810
- 11
- 1360
- 5
- 570
- 675
- 2
- 200
- 1150
- 1560
- 310
- 8
- 7
- 1160
- 442
- 540
- 342
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids