Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 2 geometry boxes at ₹120 each and 5 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 2.There are 12 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
- 3.What do 5 footballs at ₹285 each and 2 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 4.How many lunch boxes can you buy with ₹1500 if one costs ₹300?
- 5.One pair of socks costs ₹50. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
- 6.What do 5 footballs at ₹290 each and 5 water bottles at ₹175 each cost in all (in ₹)?
- 7.What do 4 pens at ₹16 each and 3 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 8.There are 15 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 9.What do 4 storybooks at ₹140 each and 5 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 10.How many samosas can you buy with ₹112 if one costs ₹16?
- 11.There are 39 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 12.What do 3 samosas at ₹18 each and 2 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 13.There are 30 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 14.One cricket ball costs ₹150. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 15.One water bottle costs ₹230. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 16.One pair of socks costs ₹90. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
- 17.What do 4 notebooks at ₹35 each and 2 water bottles at ₹230 each cost in all (in ₹)?
- 18.What do 4 pairs of socks at ₹85 each and 5 geometry boxes at ₹95 each cost in all (in ₹)?
- 19.What do 2 pens at ₹21 each and 4 plates of idli at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 20.There are 26 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 21.One samosa costs ₹17. How much do 9 samosas cost (in ₹)?
- 22.One cricket ball costs ₹100. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 23.How many colour pencil sets can you buy with ₹240 if one costs ₹60?
- 24.One plate of idli costs ₹30. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
- 25.One football costs ₹285. How much do 7 footballs cost (in ₹)?
- 26.What do 4 pens at ₹22 each and 5 colour pencil sets at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 27.What do 5 pairs of socks at ₹80 each and 4 water bottles at ₹170 each cost in all (in ₹)?
- 28.How many notebooks can you buy with ₹280 if one costs ₹40?
- 29.There are 18 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 30.There are 36 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 31.How many storybooks can you buy with ₹435 if one costs ₹145?
- 32.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 33.There are 36 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 34.There are 36 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 35.One mango costs ₹35. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 36.There are 13 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 37.What do 5 storybooks at ₹180 each and 2 T-shirts at ₹220 each cost in all (in ₹)?
- 38.What do 2 pairs of socks at ₹55 each and 2 colour pencil sets at ₹75 each cost in all (in ₹)?
- 39.One geometry box costs ₹150. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 40.One lunch box costs ₹255. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
Answer key
- 440
- 252
- 1465
- 5
- 200
- 2325
- 154
- 750
- 735
- 7
- 2145
- 114
- 510
- 750
- 1380
- 360
- 600
- 815
- 202
- 1560
- 153
- 300
- 4
- 240
- 1995
- 538
- 1080
- 7
- 306
- 1980
- 3
- 510
- 432
- 1440
- 105
- 234
- 1340
- 260
- 750
- 2040
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids