← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 274 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 2 geometry boxes at ₹120 each and 5 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.There are 12 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
  3. 3.What do 5 footballs at ₹285 each and 2 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.How many lunch boxes can you buy with ₹1500 if one costs ₹300?
  5. 5.One pair of socks costs ₹50. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
  6. 6.What do 5 footballs at ₹290 each and 5 water bottles at ₹175 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.What do 4 pens at ₹16 each and 3 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.There are 15 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.What do 4 storybooks at ₹140 each and 5 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.How many samosas can you buy with ₹112 if one costs ₹16?
  11. 11.There are 39 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.What do 3 samosas at ₹18 each and 2 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.There are 30 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.One cricket ball costs ₹150. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  15. 15.One water bottle costs ₹230. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  16. 16.One pair of socks costs ₹90. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
  17. 17.What do 4 notebooks at ₹35 each and 2 water bottles at ₹230 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.What do 4 pairs of socks at ₹85 each and 5 geometry boxes at ₹95 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.What do 2 pens at ₹21 each and 4 plates of idli at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.There are 26 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  21. 21.One samosa costs ₹17. How much do 9 samosas cost (in ₹)?
  22. 22.One cricket ball costs ₹100. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  23. 23.How many colour pencil sets can you buy with ₹240 if one costs ₹60?
  24. 24.One plate of idli costs ₹30. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
  25. 25.One football costs ₹285. How much do 7 footballs cost (in ₹)?
  26. 26.What do 4 pens at ₹22 each and 5 colour pencil sets at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  27. 27.What do 5 pairs of socks at ₹80 each and 4 water bottles at ₹170 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.How many notebooks can you buy with ₹280 if one costs ₹40?
  29. 29.There are 18 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.There are 36 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  31. 31.How many storybooks can you buy with ₹435 if one costs ₹145?
  32. 32.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.There are 36 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.There are 36 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.One mango costs ₹35. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  36. 36.There are 13 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.What do 5 storybooks at ₹180 each and 2 T-shirts at ₹220 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.What do 2 pairs of socks at ₹55 each and 2 colour pencil sets at ₹75 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.One geometry box costs ₹150. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  40. 40.One lunch box costs ₹255. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?

Answer key

  1. 440
  2. 252
  3. 1465
  4. 5
  5. 200
  6. 2325
  7. 154
  8. 750
  9. 735
  10. 7
  11. 2145
  12. 114
  13. 510
  14. 750
  15. 1380
  16. 360
  17. 600
  18. 815
  19. 202
  20. 1560
  21. 153
  22. 300
  23. 4
  24. 240
  25. 1995
  26. 538
  27. 1080
  28. 7
  29. 306
  30. 1980
  31. 3
  32. 510
  33. 432
  34. 1440
  35. 105
  36. 234
  37. 1340
  38. 260
  39. 750
  40. 2040

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids