← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 285 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One geometry box costs ₹145. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
  2. 2.How many school bags can you buy with ₹7980 if one costs ₹665?
  3. 3.How many school bags can you buy with ₹1600 if one costs ₹800?
  4. 4.What do 5 pens at ₹13 each and 5 cricket balls at ₹130 each cost in all (in ₹)?
  5. 5.How many badminton rackets can you buy with ₹2280 if one costs ₹570?
  6. 6.There are 20 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.What do 4 pens at ₹11 each and 2 T-shirts at ₹220 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.How many geometry boxes can you buy with ₹315 if one costs ₹105?
  9. 9.One T-shirt costs ₹395. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  10. 10.How many pairs of socks can you buy with ₹450 if one costs ₹50?
  11. 11.There are 15 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.How many school bags can you buy with ₹3325 if one costs ₹665?
  13. 13.How many geometry boxes can you buy with ₹950 if one costs ₹95?
  14. 14.How many samosas can you buy with ₹60 if one costs ₹20?
  15. 15.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  16. 16.What do 5 geometry boxes at ₹120 each and 2 colour pencil sets at ₹65 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.How many geometry boxes can you buy with ₹630 if one costs ₹90?
  18. 18.One lunch box costs ₹160. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
  19. 19.What do 2 lunch boxes at ₹150 each and 2 geometry boxes at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.What do 2 storybooks at ₹180 each and 3 T-shirts at ₹230 each cost in all (in ₹)?
  21. 21.One geometry box costs ₹140. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
  22. 22.One notebook costs ₹35. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  23. 23.There are 38 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.There are 18 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.How many colour pencil sets can you buy with ₹1080 if one costs ₹120?
  26. 26.There are 11 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.What do 2 geometry boxes at ₹110 each and 3 samosas at ₹19 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.How many pairs of socks can you buy with ₹130 if one costs ₹65?
  29. 29.One cricket ball costs ₹145. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  30. 30.One water bottle costs ₹165. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
  31. 31.One badminton racket costs ₹320. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
  32. 32.One T-shirt costs ₹240. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
  33. 33.How many badminton rackets can you buy with ₹4920 if one costs ₹410?
  34. 34.There are 16 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.One pen costs ₹10. How much do 8 pens cost (in ₹)?
  36. 36.One pen costs ₹17. How much do 8 pens cost (in ₹)?
  37. 37.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹23. What is the total cost (in ₹)?
  38. 38.One badminton racket costs ₹515. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
  39. 39.One storybook costs ₹110. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
  40. 40.How many storybooks can you buy with ₹400 if one costs ₹200?

Answer key

  1. 435
  2. 12
  3. 2
  4. 715
  5. 4
  6. 340
  7. 484
  8. 3
  9. 3555
  10. 9
  11. 300
  12. 5
  13. 10
  14. 3
  15. 780
  16. 730
  17. 7
  18. 800
  19. 540
  20. 1050
  21. 1260
  22. 70
  23. 1900
  24. 216
  25. 9
  26. 605
  27. 277
  28. 2
  29. 1305
  30. 330
  31. 2560
  32. 480
  33. 12
  34. 640
  35. 80
  36. 136
  37. 391
  38. 3090
  39. 660
  40. 2

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids