Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One geometry box costs ₹145. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
- 2.How many school bags can you buy with ₹7980 if one costs ₹665?
- 3.How many school bags can you buy with ₹1600 if one costs ₹800?
- 4.What do 5 pens at ₹13 each and 5 cricket balls at ₹130 each cost in all (in ₹)?
- 5.How many badminton rackets can you buy with ₹2280 if one costs ₹570?
- 6.There are 20 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 7.What do 4 pens at ₹11 each and 2 T-shirts at ₹220 each cost in all (in ₹)?
- 8.How many geometry boxes can you buy with ₹315 if one costs ₹105?
- 9.One T-shirt costs ₹395. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 10.How many pairs of socks can you buy with ₹450 if one costs ₹50?
- 11.There are 15 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 12.How many school bags can you buy with ₹3325 if one costs ₹665?
- 13.How many geometry boxes can you buy with ₹950 if one costs ₹95?
- 14.How many samosas can you buy with ₹60 if one costs ₹20?
- 15.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 16.What do 5 geometry boxes at ₹120 each and 2 colour pencil sets at ₹65 each cost in all (in ₹)?
- 17.How many geometry boxes can you buy with ₹630 if one costs ₹90?
- 18.One lunch box costs ₹160. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
- 19.What do 2 lunch boxes at ₹150 each and 2 geometry boxes at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 20.What do 2 storybooks at ₹180 each and 3 T-shirts at ₹230 each cost in all (in ₹)?
- 21.One geometry box costs ₹140. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
- 22.One notebook costs ₹35. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 23.There are 38 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 24.There are 18 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 25.How many colour pencil sets can you buy with ₹1080 if one costs ₹120?
- 26.There are 11 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 27.What do 2 geometry boxes at ₹110 each and 3 samosas at ₹19 each cost in all (in ₹)?
- 28.How many pairs of socks can you buy with ₹130 if one costs ₹65?
- 29.One cricket ball costs ₹145. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 30.One water bottle costs ₹165. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 31.One badminton racket costs ₹320. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 32.One T-shirt costs ₹240. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
- 33.How many badminton rackets can you buy with ₹4920 if one costs ₹410?
- 34.There are 16 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 35.One pen costs ₹10. How much do 8 pens cost (in ₹)?
- 36.One pen costs ₹17. How much do 8 pens cost (in ₹)?
- 37.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹23. What is the total cost (in ₹)?
- 38.One badminton racket costs ₹515. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
- 39.One storybook costs ₹110. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
- 40.How many storybooks can you buy with ₹400 if one costs ₹200?
Answer key
- 435
- 12
- 2
- 715
- 4
- 340
- 484
- 3
- 3555
- 9
- 300
- 5
- 10
- 3
- 780
- 730
- 7
- 800
- 540
- 1050
- 1260
- 70
- 1900
- 216
- 9
- 605
- 277
- 2
- 1305
- 330
- 2560
- 480
- 12
- 640
- 80
- 136
- 391
- 3090
- 660
- 2
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids