← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 287 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 20 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.How many pairs of socks can you buy with ₹350 if one costs ₹50?
  3. 3.There are 11 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.How many mangoes can you buy with ₹240 if one costs ₹40?
  5. 5.What do 5 T-shirts at ₹210 each and 4 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  6. 6.What do 4 pens at ₹17 each and 2 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.There are 35 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.How many pairs of socks can you buy with ₹300 if one costs ₹50?
  9. 9.There are 40 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.There are 24 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.One cricket ball costs ₹145. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
  12. 12.What do 5 T-shirts at ₹205 each and 4 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.How many plates of idli can you buy with ₹150 if one costs ₹30?
  14. 14.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  15. 15.One colour pencil set costs ₹85. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
  16. 16.How many storybooks can you buy with ₹690 if one costs ₹115?
  17. 17.What do 4 storybooks at ₹150 each and 4 pairs of socks at ₹70 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.One plate of idli costs ₹45. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
  19. 19.There are 33 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.One geometry box costs ₹95. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  21. 21.One storybook costs ₹180. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  22. 22.One storybook costs ₹140. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
  23. 23.What do 2 T-shirts at ₹235 each and 4 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  24. 24.What do 5 plates of idli at ₹40 each and 5 lunch boxes at ₹260 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.How many storybooks can you buy with ₹400 if one costs ₹200?
  26. 26.How many badminton rackets can you buy with ₹860 if one costs ₹430?
  27. 27.How many cricket balls can you buy with ₹1485 if one costs ₹135?
  28. 28.One badminton racket costs ₹320. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
  29. 29.What do 2 pens at ₹20 each and 5 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  30. 30.What do 3 notebooks at ₹60 each and 4 pens at ₹12 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.One badminton racket costs ₹585. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
  32. 32.One lunch box costs ₹240. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
  33. 33.How many notebooks can you buy with ₹400 if one costs ₹50?
  34. 34.One mango costs ₹40. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  35. 35.One water bottle costs ₹160. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
  36. 36.How many pens can you buy with ₹50 if one costs ₹10?
  37. 37.There are 39 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  38. 38.What do 2 samosas at ₹18 each and 4 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.One plate of idli costs ₹55. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
  40. 40.How many pairs of socks can you buy with ₹180 if one costs ₹60?

Answer key

  1. 320
  2. 7
  3. 209
  4. 6
  5. 1210
  6. 218
  7. 1050
  8. 6
  9. 1400
  10. 480
  11. 1015
  12. 1081
  13. 5
  14. 1375
  15. 680
  16. 6
  17. 880
  18. 90
  19. 396
  20. 475
  21. 540
  22. 560
  23. 610
  24. 1500
  25. 2
  26. 2
  27. 11
  28. 2560
  29. 215
  30. 228
  31. 2925
  32. 1200
  33. 8
  34. 120
  35. 1280
  36. 5
  37. 1365
  38. 256
  39. 495
  40. 3

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids