Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 20 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 2.How many pairs of socks can you buy with ₹350 if one costs ₹50?
- 3.There are 11 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 4.How many mangoes can you buy with ₹240 if one costs ₹40?
- 5.What do 5 T-shirts at ₹210 each and 4 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 6.What do 4 pens at ₹17 each and 2 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
- 7.There are 35 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 8.How many pairs of socks can you buy with ₹300 if one costs ₹50?
- 9.There are 40 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 10.There are 24 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 11.One cricket ball costs ₹145. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 12.What do 5 T-shirts at ₹205 each and 4 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
- 13.How many plates of idli can you buy with ₹150 if one costs ₹30?
- 14.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 15.One colour pencil set costs ₹85. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 16.How many storybooks can you buy with ₹690 if one costs ₹115?
- 17.What do 4 storybooks at ₹150 each and 4 pairs of socks at ₹70 each cost in all (in ₹)?
- 18.One plate of idli costs ₹45. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
- 19.There are 33 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 20.One geometry box costs ₹95. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 21.One storybook costs ₹180. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 22.One storybook costs ₹140. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
- 23.What do 2 T-shirts at ₹235 each and 4 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 24.What do 5 plates of idli at ₹40 each and 5 lunch boxes at ₹260 each cost in all (in ₹)?
- 25.How many storybooks can you buy with ₹400 if one costs ₹200?
- 26.How many badminton rackets can you buy with ₹860 if one costs ₹430?
- 27.How many cricket balls can you buy with ₹1485 if one costs ₹135?
- 28.One badminton racket costs ₹320. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 29.What do 2 pens at ₹20 each and 5 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 30.What do 3 notebooks at ₹60 each and 4 pens at ₹12 each cost in all (in ₹)?
- 31.One badminton racket costs ₹585. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
- 32.One lunch box costs ₹240. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
- 33.How many notebooks can you buy with ₹400 if one costs ₹50?
- 34.One mango costs ₹40. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 35.One water bottle costs ₹160. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
- 36.How many pens can you buy with ₹50 if one costs ₹10?
- 37.There are 39 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 38.What do 2 samosas at ₹18 each and 4 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 39.One plate of idli costs ₹55. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
- 40.How many pairs of socks can you buy with ₹180 if one costs ₹60?
Answer key
- 320
- 7
- 209
- 6
- 1210
- 218
- 1050
- 6
- 1400
- 480
- 1015
- 1081
- 5
- 1375
- 680
- 6
- 880
- 90
- 396
- 475
- 540
- 560
- 610
- 1500
- 2
- 2
- 11
- 2560
- 215
- 228
- 2925
- 1200
- 8
- 120
- 1280
- 5
- 1365
- 256
- 495
- 3
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids